Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Osoby starsze mają kilometr do tramwaju, dolny Łazarz potrzebuje autobusu" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Osoby starsze mają kilometr do tramwaju, dolny Łazarz potrzebuje autobusu"
26-07-2018 00:27   Janusz Ludwiczak
W 2012 roku pojawił się projekt, który zakładał powstanie trzech przystanków i poprowadzenie linii autobusowej, dzięki którego mieszkańcy dolnego Łazarza, zwłaszcza osoby starsze miałyby lepszy dostęp do komunikacji zbiorowej. Zdaniem ekspertów z dziedziny transportu ulicą Kolejową powinien jeździć autobus.

Pod koniec 2012 roku Zarząd Dróg Miejskich przedstawił projekt zmodernizowanej ulicy Kolejowej, którzy przewidywał wybudowanie peronów i zatok autobusowych.

– Informujemy, że Zarząd Transportu Miejskiego planuje wprowadzić na ul. Kolejowej autobusową linię komunikacji publicznej. Zaprojektowane będą perony autobusowe i zatoka autobusowa. Przystanki znajdować się będą w następujących lokalizacjach: w rejonie skrzyżowania z ul. Klaudyny Potockiej (w dwóch kierunkach), na odcinku pomiędzy skrzyżowaniami z ulicami Mottego/Karwowskiego (w dwóch kierunkach), przed ul. Gąsiorowskich (w dwóch kierunkach)"informował w lutym 2013 r. Zarząd Dróg Miejskich.

Dwa lata później pojawił się projekt, by uruchomiona została linia z Dworca Zachodniego przez Kolejową i Górecką na Świerczewo.

– Autorzy opracowania wskazują kilka rozwiązań, które mogłyby się przyczynić do poprawy dostępu do autobusów. Linia autobusowa ze Świerczewa mogłaby kursować dalej ul. Górecką i Kolejową do Dworca Zachodniego. Do takiej linii dostęp miałoby ponad 10 tys. osób, z czego ponad 3 tys. to osoby, które obecnie nie mają dostępu do transportu publicznego. Koszt kursowania linii, przy założonym takcie 30 minut, to ok. 1,1 mln zł rocznie – tłumaczył Tomasz Wierzbicki, Radny Miasta Poznania.

Według założeń autobus miał jeździć z Dworca Zachodniego przez Głogowską, Gąsiorowskich, Kolejową, Potockiej, Dmowskiego, Krauthofera i Górecką, a dalej Bohaterów Westerplatte, Kołłątaja i Opolską do pętli "Świerczewo", która miałby znaleźć się przy ul. Kozaka. Projekt miał przeanalizować Zarząd Transportu Miejskiego. Wiadomo, że w przypadku uruchomienia połączenia autobusy miałyby uzyskać możliwość lewoskrętu z ulicy Głogowskiej w Gąsiorowskich.

Pod koniec maja na wniosek miasta Rada Osiedla Św. Łazarz podjęła uchwałę, w której zdecydowano, że na ulicy Kolejowej nie powstaną zatoki autobusowe.

– Rada Osiedla Św. Łazarz wnioskuje o nieuwzględnianie w projekcie remontu ul. Kolejowej rozwiązań mających służyć zapewnieniu warunków umożliwiających funkcjonowanie na tej ulicy linii autobusowej. Wobec faktu, iż Zarząd Transportu Miejskiego nie ma w planach poprowadzenia linii autobusowej wzdłuż ul. Kolejowej, dalsze uwzględnianie rozwiązań takich jak szersza jezdnia lub przystanki autobusowe, mija się z celem – czytamy w uchwale.

Przeciw była jedynie radna Agnieszka Glapa, a dwójka radnych - Bogna Zielińska i Roman Modrzyński wstrzymali się od głosu.

– Jak zamierzamy rozwiązać problem komunikacyjny Dolnego Łazarza? O remoncie Kolejowej słyszmy od lat, Dolna Głogowska to tylko kiełbasa wyborcza. Mieszkańcy mają daleko do przystanku tramwajowego na Hetmańskiej czy Głogowskiej, to jest kilometr drogi, pamiętajmy, że mieszka sporo osób starszych – wskazywała podczas sesji radna Bogna Zielińska.

Okazuje się, że Zarząd Transportu Miejskiego sam nie wie czy ulicą Kolejową powinien jeździć autobus.

– Kwestię ewentualnego uruchomienia linii autobusowej na ulicy Kolejowej będzie można rozważyć gdy zapadnie decyzja co do przyszłego kształtu ulicy – tłumaczy nam Agnieszka Smogulecka, rzecznik ZTM.

Oto czy ulicą Kolejową powinien jeździć autobus zapytaliśmy ekspertów.

– Linia autobusowa na Kolejowej ma sens, nie bałbym się puścić tam autobusów. Ulica jest oddalona od przystanków tramwajowych o kilometr i kilka minut drogi. Pozostaje pytanie autobus skąd - dokąd miałby jeździć i jaka byłaby częstotliwość. Autobus na Kolejowej może rozwiązać problemy komunikacyjne mieszkańców dolnego Łazarza – wskazuje Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania.

– Łazarz jako całość jest dzielnicą, w której dominują seniorzy. Dolny Łazarz nie jest obsługiwane komunikacyjne, koniecznym jest zatem wprowadzenie linii, opartej na krótszych, 10-metrowych busach. Widziałbym połączenie Świerczewa z Dworcem Zachodnim, np. zmianę trasy linii nr 79. Autobus mógłby obsługiwać nie tylko ulicę Kolejową, ale powinien umożliwić wjazd na Rynek Łazarski, celem dowozu mieszkańców, zwłaszcza osób starszych. Połączenie umożliwiłoby dojazd do Dworca Zachodniego i przesiadkę na PeSTkę i inne linie tramwajowe. Górny Łazarz jest lepiej skomunikowany, mieszkańcy mają do dyspozycji również autobusy linii nr 45 jadące od Dworca Zachodniego ulicą Wyspiańskiego oraz linię nr 64 jadącą wzdłuż ulicy Matejki, Kasprzaka i Chociszewskiego – zaznacza dr Michał Beim, ekspert ds. komunikacji z Instytutu Sobieskiego.

– Jest obszar Dolnego Łazarza, z którego do przystanków tramwajowych jest za daleko, to właśnie rejon Kolejowej, Łukaszewicza i Potockiej. Stąd pomysł na autobus przez Dolny Łazarz, a Kolejowa się do tego najlepiej nadaje. To na dziś. Do tego dochodzą aspekty planistyczne: co zrobić z liniami 64 i 79 po budowie tramwaju na os. Kopernika. No i czy autobus 79 ma (owszem, sporadycznie, ale jednak) ograniczać przepustowość kluczowego skrzyżowania czyli Głogowska/Hetmańska. Puszczenie autobusu Kolejową zdjęłoby tą linię z tego skrzyżowania zachowując istotne połączenia przesiadkowe – przekonuje dr Jeremi Rychlewski, ekspert ds. transportu, Politechnika Poznańska.

W maju w naszej sondzie na łamach portalu lazarz.pl oraz na profilu na portalu społecznościowym Facebook oraz Twitter zadaliśmy Państwu pytanie: Czy ulicą Kolejową powinien jeździć autobus? W sumie 61% osób głosujących opowiedziało się na TAK.

ZOBACZ TAKŻE: Kolejowa – inna twarz Łazarza


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
04

gru

Rynek Łazarski
Otwarcie Rynku Łazarskiego

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: