Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Mniam, mniam, czyli pyszności na targach {GALERIA ZDJęć} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Mniam, mniam, czyli pyszności na targach {GALERIA ZDJęć}
18-09-2009 00:08   Janusz Ludwiczak
Przez cztery dni na targach można było spróbować pieczywa, kawy, szynek, kiełbas, słodkości i kuchni z całego świata, a do tego zobaczyć jak opakowywane są produkty. Na MTP odbyły się targi Polagra-Tech, Polagra-Food i Pak Food.

Smaki regionów próbował sam minister
Po raz pierwszy w ramach Polagry odbywały się w pawilonie 1 i 2 "Smaki Regionów" - targi, podczas których prezentowały się niemalże wszystkie województwa. Dolny Śląsk promował się pierogami z kaszą gryczaną, a na stoisku Małopolski można było skosztować żurku po chłopsku, zaś województwo kujawsko-pomorskie zaoferowało toruńskie pierniki.
Produkty, jakie oferowały regiony spróbował sam Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, który w poniedziałek otworzył targi Polagra.

Regionalny nie tylko produkt, ale i opakowanie Śląsk postanowił trafić przez żołądek do serca oblatami z wielowiekowymi tradycjami.
Tradycja Śląskich Oblatów datowana jest na XVIII wiek. Jest to pewny zamiennik słodkości, gdyż ludzi na Śląsku nie było stać na kupno czekolady, biorąc pod uwagę, że rozwinięte było hutnictwo i górnictwo. Ludzie sobie sami tworzyli formy do wyrobu oblatów przy użyciu nie wielkiej ilości wody, cukru i mąki - powiedział Ryszard Kózka, dyrektor handlowy firmy Visa Bell Sp. z o.o. - producenta Śląskich Oblatów.
Śląskie Oblaty, które przypominają andruty dostępne są w kilku smakach: tradycyjnym, waniliowym, cynamonowym a także cebulowym czy czosnkowym.
Produkt nie dość, że jest regionalny, to promuje Śląsk, gdyż na opakowaniach możemy znaleźć zdjęcia i historię Ustronia, Pszczyny, Gliwic, Zabrza, czy też zamku w Pawłowicach. Oblaty dostępne są nie tylko na Śląsku, ale w sklepach na Dolnym Śląsku i Pomorzu. Już niebawem produkt dostępny będzie także w Poznaniu.

Od szynek po torty
Swoje produkty na targach Polagra-Food prezentowało ponad 400 firm z całego świata. Ekspozycja była podzielona na salony tematyczne: Salon Wyrobów Spożywczych i Napojów, Salon Win i Alkoholi, Salon Wyposażenia Sklepów oraz Salon Franchisingu. Na zakończonej w czwartek Polagrze można było spróbować przeróżnych smakołyków od szynek i kiełbas, po sery, pieczywo a nawet torty i lody.

Kawa na czas
Po raz drugi na Międzynarodowych Targach Poznańskich rozegrana została Olimpiada Kawy. Bariści z róznych sieci kawiarni musieli na czas przygotować najciekawsze wizualnie Caffe Late i Macciato, czy też przygotować najsmaczniejsze cappucino.

Lodówki i opakowania
Targi Polagra to nie tylko gastronomia. Na Polagrze-Tech - Międzynarodowych Targach Technologii Spożywczych wystawcy prezentowali chłodnie, lodówki i wiele innych maszyn do przechowywania i przygotowywania żywności. A wiadomo, produkty muszą zostać jakoś opakowane, dlatego zwiedzający mogli zapoznać się z ofertą dodatków i maszyn do zabezpieczania świeżości czy pakowania produktów.

Unia sprawdzała wiedzę
Swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej można było sprawdzić na stoisku Komisji Europejskiej - Rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich. Goście, którzy rozwiązali krótki test mogli nie tylko przypomnieć sobie ile jest krajów w Unii, ale też dowiedzieć się, że aż 90% stanowią tereny niezurbanizowane. Każdy uczestnik otrzymywał prezenty - m.in. ekologiczną siatkę, informator o Unii Europejskiej, odblaskową opaskę, a chętni mapy i flagi unijne.

Ossolineum
W pawilonie 2 swoje stoisko miało istniejące od 1817 roku Wydawnictwo Ossolineum, któremu z powodu m.in. kryzysu gospodarczego grozi upadłość. Na stoisku wydawnictwa można było zakupić publikacje dotyczące historii, filozofii, literatury i kultury.

80.rocznica PeWuKi
Podczas salony "Smaki Regionów" swoje stoisko wystawiło Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, którego ekspozycję stanowiły m.in. zdjęcia i pamiątki z 80. rocznicy Powszechnej Wystawy Krajowej.

Kolejne targi Polagra-Food, Polagra-Tech, Gastro Trendy i Pakfood odbędą się już za rok, w połowie września, a kolejną imprezą targową na MTP będzie XIX Środkowoeuropejska Wystawa Produktów Stomatologicznych i odbędzie się w dniach od 24 do 26 września.


Komentarze (2)

18-09-2009 10:27:55
max
Szkoda, że nie wszędzie rozdawali za darmo.
18-09-2009 02:13:24
smakosz
ale wyżera... a podobno mamy kryzys :-)
Aktualności
Niezapominajka
04

gru

Rynek Łazarski
Otwarcie Rynku Łazarskiego

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: