Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Co dalej z Dolną Głogowską? Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski zadeklarował wsparcie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Co dalej z Dolną Głogowską? Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski zadeklarował wsparcie
23-07-2018 21:41   Janusz Ludwiczak
– Ulica Dolna Głogowska będzie mogła zostać zbudowana tylko wtedy, jeśli PKP przekaże tereny. Będę interweniować w tej sprawie – zapowiedział poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Jak już informowaliśmy w czwartek, oczekiwany przez mieszkańców remont ulicy Kolejowej ruszy najwcześniej w połowie 2020 roku. Wcześniej przygotowany ma zostać nowy projekt, który nie przewiduje powstania przystanków autobusowych, mimo iż jeszcze kilka lat temu Zarząd Dróg Miejskich prezentował projekt zakładający wybudowanie peronów i zatok autobusowych. Więcej w artykule: Reżeont Kolejowej ruszy najwcześniej w połowie 2020 roku.

Od lat mówi się również o budowie tzw. ulicy Dolnej Głogowskiej (zwanej również Nową Głogowską), która ma odciążyć obecną ulicę Głogowską. Ma ona przebiegać równolegle wzdłuż ulicy Kolejowej i wzdłuż torów kolejowych. Gotowy jest niewielki fragment ulicy Dolnej Głogowskiej. W połowie lat 90. wraz z przebudową ulicy Hetmańską i budową dwóch nowych wiaduktów (osobnego dla tramwajów i kolejnego w kierunku Rataj) pod trasą kolejową do Wrocławia poszerzono ulicę Kolejową, pomiędzy Potockiej a Hetmańską. Jest to część ulicy Dolnej Głogowskiej.

– Ulica Dolna Głogowska przewidziana jest w Studium Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Poznania i projekcie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla "Wolnych Torów". Powyższe dokumenty wskazują jej przebieg wzdłuż torów kolejowych oddzielających Wildę od Łazarza. Ma ona odciążyć osiedlowe uliczki Dolnego Łazarza od ruchu tranzytowego oraz docelowo stanowić alternatywę dla ruchu tranzytowego, który dziś odbywa się ulicą Głogowską. Budowa ulicy Dolnej Głogowskiej, dzięki połączeniu jej tunelem pod torami kolejowymi z Wildą, umożliwi powstanie nowej dzielnicy Poznania – "Wolnych Torów" Ulica ta stanowić będzie alternatywną drogę dojazdu do centrum miasta, a także na Międzynarodowe Targi Poznańskie. Ulica Dolna Głogowska przebiegać będzie przez działki znajdujące się obecnie w posiadaniu spółek kolejowych skupionych w Grupie PKP. Spółki z Grupy PKP są również właścicielami wielu potencjalnych działek inwestycyjnych, położonych wzdłuż projektowanej ulicy Dolnej Głogowskiej oraz na terenie Wolnych Torów – wskazuje Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

– Znaczenie ulicy Dolnej Głogowskiej jest na tyle duże, a potrzeba jej powstania tak pilna, że zasadna jest współpraca wszystkich podmiotów zainteresowanych jej powstaniem z Miastem Poznań. Konieczne jest znalezienie takich rozwiązań prawnych i organizacyjnych, by grunty niezbędne do wybudowania ulicy Dolnej Głogowskiej zostały przekazane nieodpłatnie Miastu Poznań. Powstanie ulicy Dolnej Głogowskiej leży w interesie wszystkich mieszkańców Poznania, ulica ta ułatwi komunikacje samochodową w tym rejonie miasta, przyczyni się też do polepszenia warunków życia mieszkańców Łazarza. Dzięki jej budowie uwolnione zostaną tereny inwestycyjne, na których będzie mogło powstać tysiące nowych mieszkań, co przyczyni się do polepszenia warunków życia wielu rodzin – dodaje Filip Olszak, szef łazarskiego samorządu pomocniczego.

Podczas kwietniowego spotkania z Radą Osiedla Św. Łazarz i mieszkańcami poseł PiS Bartłomiej Wróblewski zapowiedział, że będzie interweniować w tej sprawie i przyjrzy się, czy inwestycja ma szanse na powstanie.

– Ulica Dolna Głogowska będzie mogła zostać zbudowana tylko wtedy, jeśli PKP przekaże tereny. O ile mi wiadomo nie było szerszej dyskusji na ten temat, będę interweniować we wsparciu miasta w pozyskaniu gruntów od PKP. Budowanie dróg w Poznaniu należy do prezydenta, będę przekonywał go, żeby działał bardziej intensywnie, zwłaszcza, że w ostatnich latach w inwestycjach drogowych coś się zatrzymało – powiedział portalowi lazarz.pl Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.

W tej sprawie poseł napisał najpierw do prezydenta Poznania.

– Zarządzeniem Prezydenta Poznania powołany został Zespół ds. Wolnych Torów w Poznaniu, którego zadaniem jest m.in. opracowanie koncepcji zagospodarowania tereny wspólnie z innymi właścicielami i użytkownikami nieruchomości. W toku podejmowanych działań są m.in. kwestie obsługi komunikacyjnej aktywizowanych terenów, w tym w ramach ulicy tzw. Dolnej Głogowskiej.
Dla terenów przeznaczonych pod realizację ulicy Dolnej Głogowskiej obecnie opracowywany jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego "Wolne Tory". Plan znajduje się na początkowym etapie procedury planistycznej. Założenia do koncepcji były przedstawiane spółce PKP. Dopiero po uchwaleniu planu miejscowego będzie możliwe ustalenie co do ostatecznego przebiegu ulicy Dolnej Głogowskiej oraz zidentyfikowanie nieruchomości, których nabycie do zasobu Miasta Poznania jest niezbędne w celu realizacji przedmiotowego projektu drogowego
– odpowiedział posłowi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Poseł Bartłomiej Wróblewski o planowaną ulicę Dolną Głogowską zapytał również PKP.

– Podczas spotkań przedstawicieli PKP S.A. oraz Urzędu Miasta Poznania przedstawiona została przez Miejską Pracownię Urbanistyczną w Poznaniu całościowa koncepcja zagospodarowania i projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Wolne Tory".
PKP S.A. dokonało analizy projektu oraz wariantów możliwości zagospodarowania przedmiotowego terenu, na podstawie których przygotowane zostały uwagi. W ocenie spółki zaproponowane parametry projektowanej drogi – zwężenie szerokości ulicy Dolnej Głogowskiej do 25 metrów są wystarczające do obsługi komunikacyjnej tej części miasta.
Ponadto informujemy, iż na żadnym ze spotkań dotyczących obszaru tzw. Wolnych Torów nie była poruszana kwestia nabycia przez Miasto Poznań gruntów wskazanych w projekcie mpzp pod budowę nowych dróg, m.in. pod przyszłą drogę ulicy Dolna Głogowska
– odpowiada posłowi Krzysztof Mamiński, prezes Zarządu PKP S.A.

Jak widać zarówno sprawa przebudowy ulicy Kolejowej jak i budowy Dolnej Głogowskiej stoją w miejscu od wielu lat i zapewne nic się nie zmieni w obu kwestiach przez kolejne lata... aż do wyborów.


Komentarze (8)

24-07-2018 20:51:05
Lajlalaj
Najważniejsze, że macie stadion za 900 mln... Kredyt na jego budowę zaciągnięty będziecie spłacać latami...
24-07-2018 19:39:15
ania
do "mieszkaniecKolejowej", Oczywiscie, ze Kolejowa jest problem ale Wolne Tory niech poczekaja, najpierw nawierzchnia Kolejowej. Zdaje sie, ze tutaj mowa o Wolnych Torach a nie wymianie nawierzchni.
24-07-2018 16:46:14
mieszkaniec Kolejowej
@ania: Czy według Ciebie Kolejowa to nie jest problem??
24-07-2018 13:04:20
eka z małeki
@POZNANIANKA-popieram w całości!!Nasi niekoniecznie przez wszystkich kochani decydenci tam na pewno nigdy nie byli i tego raju nie widzieli,toteż trudno im zająć się tematem i podjąć jakąkolwiek konstruktywną decyzję!!!Ile jeszcze musi odbyć się wyborów żeby coś się ruszyło...ech... eka
24-07-2018 09:19:09
x
@poznanianka "Pracownicy PKP to mistrzowie w demolkach" - przy okazji remontu trasy Poznań - - Piła wycięto niepotrzebnie wiele drzew na leśnej drodze nad Rusałką.
24-07-2018 08:27:25
tonny
Kolejowa nie doczeka się tego remontu, a Dolna Głogowska była zawsze SF. Czas by Łazarz oddzielił się od Poznania.
24-07-2018 07:36:14
ania
Wezcie sie za biezace problemy na Lazarzu ! Jest ich dziesiatki !
23-07-2018 22:14:44
poznanianka
Panowie nie mieszajcie ludziom w głowach.I to wszyscy panowie wymienieni w przekazanych aktualnościach 23 lipca ,czyt. wyże z nazwiska..Wszyscy mówicie i snujecie plany, zmieniacie projekty aż doszliście po kilkunastu latach i przyczepiliście się do Wolnych Torów. A może najprościej przejśc miejsce od wiaduktu kolejowego na Hetmańskiej wzdłuż torów kolejowych i , w strone Dworca Zachodniego i zobaczyć budki , budeczki, domki ,garaże ,przybudówki ,które nie wiadomo komu służą.Wtedy pomysleć o wybudowaniu nawet autostrady.To były sukces panowie .Na miare następnych wyborów. Wyborco obudz się.!!!!!Pracownicy PKP to mistrzowie w demolkach .Najpiękniejsza do przybudówka do nieruchomości na ul. Kolejowej chyba nr 13 i wjazd do parkingu , warsztatów PKP.Szzpetota ,która przylega do dawnej nier, PKP .Kto na to pozwolił.Teraz zabita deskami.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert na Powitanie Lata w wykonaniu Eugeniusz Cołty i Piotra Jurkiewicza

22

cze

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Giełda modelarska samochodów

30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: