Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Głogowska: uważajcie na rowerzystów! - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Głogowska: uważajcie na rowerzystów!
22-07-2018 10:24   Lilia Łada
Władze miasta urządzają warsztaty i dyskusje na temat rozwiązań ruchu na Głogowskiej. Tylko że czas dyskusji minął. Kto tego nie zauważył, obudzi się z ręką w nocniku przy pierwszym poważnym wypadku już nie tylko spowodowanym przez samochody, ale przez rowerzystów. Cyklistów na Głogowskiej jest coraz więcej i zaczyna to być problemem.

Chodniki przy Głogowskiej jakie są – każdy widzi. Mają swoje chlubne momenty przy MTP, gdzie są szerokie i wygodne, jednak w większości są wąskie, ograniczone z jednej strony parkującymi samochodami – z drugiej ścianami kamienic. Piesi mają tam niewiele ponad metr do dyspozycji. Z doświadczenia wiem, że jedna nieogarnięta mama z dziecięcym wózkiem jest w stanie skutecznie zablokować ruch na chodniku w okolicach Gąsiorowskich. Jednak znacznie poważniejszym problemem są rowerzyści.

Ponieważ ruch na Głogowskiej jest taki, że mało który posiadacz dwóch kółek odważa się jechać ulicą, a drogi rowerowej tam nie ma, więc zazwyczaj rowerzyści śmigają po chodnikach. Tam, gdzie chodnik jest szeroki, nie nastręcza to specjalnych problemów ani rowerzystom, ani pieszym. Jednak tam, gdzie jest wąsko, jest już inaczej. Znacznie bardziej niebezpiecznie. Widok peletonu złożonego z czterech i więcej cyklistów lawirujących bardzo blisko pieszych na chodniku przy dawnym Hortexie to już często spotykany widok. Aż dziw, że przy tej szerokości chodnika i natężeniu ruchu pieszego jeszcze nie doszło tam do żadnego poważnego wypadku.

A problem będzie narastał, bo rowerzystów na Głogowskiej jest coraz więcej, chodniki natomiast nie stają się szersze. Jeśli władze miasta nie podejmą jakichś działań, by wyznaczyć drogę rowerową, w końcu – i to całkiem szybko – Głogowska zacznie przypominać Maltę, gdzie kolizje rowerzystów z pieszymi są – niestety! - na porządku dziennym. Na Głogowskiej jednak takie zdarzenia mogą być znacznie poważniejsze. Po pierwsze, i rowerzyści, i piesi poruszają się tu znacznie szybciej, niż nad Maltą, gdzie obowiązuje tempo raczej spacerowe. Po drugie, na Głogowskiej są znacznie mniejsze możliwości, by ominąć pieszego niż nad Maltą. Tam można ostatecznie wjechać na trawnik lub w krzaki. Na Głogowskiej do wyboru jest ściana kamienicy albo zaparkowane samochody, a zderzenie z jednym i drugim niesie nieporównanie poważniejsze skutki niż zjechanie na trawnik.

Można, oczywiście, zacząć ścigać mandatami rowerzystów jeżdżących chodnikami wzdłuż Głogowskiej, ale da to dokładnie taki sam efekt, jak ściganie pieszych przechodzących na czerwonym świetle przez ulicę, czyli poprawi policyjne statystyki, ale sytuacji jako takiej nie zmieni. Poprawić może jedynie wyznaczenie drogi rowerowej – zanim dojdzie do poważnego wypadku. Albo całej serii. A chyba nie o taki efekt popularyzacji ruchu rowerowego chodzi?


Lilia Łada – absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i dziennikarka lokalnych mediów informacyjnych. Pracowała między innymi w Radiu Obywatelskim i Radiu Merkury, poznańskim oddziale Telewizji Polskiej, „Dzienniku Poznańskim” i tygodniku „Poznaniak”, gdzie była szefem działu kultury. Jej ogromną pasją są media internetowe – była szefem działu kobiecego portalu Tutej.pl, pracowała w Nasze Miasto Poznań, przez trzy lata była także redaktor naczelną portalu CodziennyPoznan.pl.
Ostatnie dwa lata poświęciła mediom z innego punktu widzenia, pracując w biurze prasowym prezydenta Jacka Jaśkowiaka. To znacznie poszerzyło i wzbogaciło jej wiedzę na temat zasad PR oraz funkcjonowania urzędów.
Miłośniczka muzyki operowej, Polskiego Teatru Tańca, dobrych win, bałkańskiej kuchni i rewitalizacji Warty, którą wspiera od lat ze wszystkich sił.


Komentarze (7)

11-10-2018 09:17:45
robekal
Jestem mieszkańcem Łazarza i uważam, że zwężenie Głogowskiej i wydzielenie pasa rowerowego jest jedynym dobrym rozwiązaniem. Przy okazji poprawi się także jakość życia mieszkańców Łazarza - więcej zieleni i miejsca dla pieszych, brak świateł, uspokojony ale płynny ruch samochodowy.
26-07-2018 09:28:42
Dominika
Popieram pomysł drogi rowerowej! Prawdę mówiąc, jestem niechlubną rowerzystką która przejeżdża tamtędy właśnie chodnikiem. Co prawda z racji iż chodnik jest dla pieszych, jadę powoli i przepuszczam pieszych, ale uważam że droga rowerowa (chociaż po stronie targów, gdzie chodnik jest znacznie szerszy) byłaby wskazana i zadowoliła zarówno rowerzystów jak i pieszych!
26-07-2018 00:00:32
wściekły pieszy
Pozdrawiam rowerzystę, który po stronie apteki przy pireusie by mi rozjechał plecy. Obyś Ty sam również uciekał kiedyś z chodnika przed szalonym rowerzystą!
24-07-2018 09:25:32
poznanianka
Wszystko kończy się na osobistej kulturze.Nawet w czasach gdzie samochody mieli nieliczni mieszkańcy , zauważało się tzw. kulturę jazdy.To trochę tak jak dzień dobry mówi pierwszy ten, dobrze wychowany.Ale mit ,że wszystko się da ,trzeba porzucic.Nigdy tak nie będzie ,że w miastach będzie możliwe zaspokojenie dla wszystkich miejsc postojowych.
23-07-2018 20:04:52
M.
@ania, rowerzyści mogą jeżdzić chodnikiem jeżeli DOPUSZCZALNA prędkość wynosi powyżej 50km/h i chodnik ma co najmniej 2 metry szerokości. Niewątpliwie na odcinku łazarskim takie ograniczenie prędkości obowiązuje. Oczywiście, że należy uspokoić ruch na tej ulicy. Jedną z metod na osiągnięcie takiego stanu są mandaty. Powiem więcej, zarówno dla kierowców, rowerzystów oraz pieszych. Po to są przepisy, żeby je przestrzegać, a jeżeli ktoś je łamie, to musi liczyć się z konsekwencjami.
23-07-2018 16:24:14
ania
Policja nie moze karac zadnego rowerzysty mandatem, ze jedzie po chodniku a to dlatego, ze jest w przepisach iz, jesli ruch samochodowy na ulicy przekracza 50km/h to rowerzysta ma prawo korzystac z chodnika. Na Glogowskiej samochody jezdza grubo ponad 50km/h. Ja takze jezdze po chodniku na Glogowskiej i nie widzialam zadnej kolizji rower - pieszy, a na odcinku od Gasiorowskich do Magnolii wszyscy raczej schodza z roweru bo jest za malo miejsca. Ja schodze i widzialam innych. Co do rowerow jestem obiektywna, to, ze mam rower i jezdze nie oznacza, ze bede slepo glosowac za zwezeniem Glogowskiej, uwazam ten pomysl za przerost czyjejs ambicji, jak bardzo wiele spraw w naszym miescie. Uspokoic trzeba ruch na Glogowskiej poprzez ustawienie znakow drogowych, przypominajacych o dozwolonej szybkosci 50 km/h a gdzie trzeba zmiejszyc szybkosc znakami do 40km/h np.przy wysepkach. Ograniczyc przepustowosc na swiatlach, pieszy czeka i czeka a samochody jezdza ponad 65 km/h - 80km/h bo maja zielona fale ktora obejmuje iles tam swiatel, nie musza sie zatrzymywac.....a nam pieszym nogi wrastaja przy pasach. Obecnosc Policji WSKAZANA.
23-07-2018 16:23:05
paramido
Problem w tym, że rowerzyści są spychani z jezdni przez agresywnych kierowców. Stąd, mając przewagę prędkości i masy, spychają z chodników pieszych. To nie jest trudne do ogarnięcia nawet dla małych dzieci, które tu mieszkają. Warto się zastanowić do czego to prowadzi. A potem pomyśleć, jak umieścić na tej ulicy wszystkich jej użytkowników...
Aktualności
Niezapominajka
17

sty

11:00
Cmentarz żydowski ul. Głogowska 26a
Wspólna modlitwa chrześcijan i Żydów przy grobie rabina Akivy Egera - XXV Ogólnopolski Dzień Judaizmu

11:30
Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych ul. Głogowska 26 (MTP - paw. 103)
Otwarcie Izby Pamięci rabina Akivy Egera - XXV Ogólnopolski Dzień Judaizmu

18

sty

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Centralne nabożeństwo ekumeniczne z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

19

sty

18:30
Łazarz
35. sesja (zwyczajna-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: