Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

22 lipca - Święto Odrodzenia - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
22 lipca - Święto Odrodzenia
22-07-2018 08:17   Janusz Ludwiczak
Uroczyste defilady i świąteczne festyny – tak przez 45 lat obchodzono 22 lipca, kiedy przypadało Narodowe Święto Odrodzenia Polski.

Było to najważniejsze święto państwowe w okresie PRL, które był obchodzone na pamiątkę rocznicy ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w 1944 roku. PKWN był organem marionetkowym, został powołany w Moskwie, zdominowany był przez komunistów polskich i funkcjonował pod polityczną kontrolą Józefa Stalina.

Święto odrodzenia obchodzone było w całym okresie Polski Ludowej. Główne uroczystości odbywały się na placu Zwycięstwa (obecnie placu marszałka Józefa Piłsudskiego) w Warszawie, bądź na Stadionie Dziesięciolecia (obecnie znajduje się tam Stadion Narodowy).

Na dzień 22 lipca starano się wyznaczać ważne rocznice i wydarzenia. W Warszawie w ten dzień oddano do użytku m.in. odbudowany most Poniatowskiego (1946), Trasę W-Z (1949), Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową (1950), Pałac Kultury i Nauki i Stadion Dziesięciolecia (1955) oraz most Łazienkowski (1974). Również w Poznaniu na 22 lipca oddawano wiele inwestycji, m.in. w 1974 r. rozpoczęto budowę hali Arena, zaś w 1951 r. otwarto Archiwum Państwowe w nowej siedzibie, a rok później oddano do użytku most Marchlewskiego (obecnie Królowej Jadwigi) wraz z trasą tramwajową na Rataje).

22 lipca był dniem wolnym od pracy. Święto odrodzenia ostatni raz obchodzone było w 1989 roku. Zostało zniesione ustawą Sejmu Kontraktowego z 6 kwietnia 1990 r. (równocześnie przywrócono Święto Narodowe 3 maja). Przeciwko likwidacji święta protestował Wojciech Jaruzelski. W liście do marszałka Sejmu napisał: Uważam za niesłuszny projekt skreślenia dnia 22 lipca z wykazu świąt państwowych. Za zniesieniem święta głosowało 182 posłów, przeciwko było 56, a 39 wstrzymało się od głosu.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

sty

18:00
Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Nabożeństwo z kazaniem (ks. Paweł Prozorowski - Kościół Rzymskokatolicki) - Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

22

sty

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Opowieści o Grenlandii

24

sty

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert muzyki renesansowej i barokowej w wykonaniu zespołu Discors Concordia

25

sty

do 27-01-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
XXXVI Olimpiada Gołębi Pocztowych FCI
Targi Gołębi Pocztowych i Akcesoriów

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż wystawy Krystyny Czarneckiej-Augustyniak

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: