Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Będą nowe światła na skrzyżowaniu Głogowskiej i Hetmańskiej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Będą nowe światła na skrzyżowaniu Głogowskiej i Hetmańskiej
20-07-2018 13:27   Janusz Ludwiczak
Piesi będą mogli przejść legalnie po południowej stronie skrzyżowania ulic Głogowskiej i Hetmańskiej. Od strony Górczyna powstanie nowe przejście. Nie będzie jednak nowych pasów na wysokości zajezdni tramwajowej i ul. Winklera.

– Mieszkańcy wielokrotnie zgłaszali, że są problemy z przekroczeniem ulicy Głogowskiej na odcinku między Hetmańskiej, a Palacza. Jest to długi odcinek. W czasie remontu wiaduktu Kosynierów Górczyńskich funkcjonowało takie przejście pomiędzy ulicą Winklera a zajezdnią tramwajową, doskonale się sprawdziło. Zgłaszaliśmy Zarządowi Dróg Miejskich, by takie przejście powstało – tłumaczy Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu, Rada Osiedla Św. Łazarz.

Okazuje się, że problem z przejściem przez ulicę Głogowską na 350-metrowym odcinku między Hetmańską a Palacza mieli również poznańscy radni.

– Podczas wizji lokalnej na ulicy Głogowskiej mieliśmy problem, by przejść na drugą stronę ulicy. Musieliśmy iść po prostu zwyczajnie na "szagę". Tak nie powinno być, że na 350-metrowym odcinku nie ma przejścia dla pieszych, zwłaszcza, że przejście to funkcjonowało w trakcie remontu wiaduktu Górczyńskiego – mówił kilka lat temu Mariusz Wiśniewski, ówczesny przewodniczący Komisji Rewitalizacji Rady Miasta, obecnie wiceprezydent Poznania.

Pierwotnie przejście dla pieszych miało powstać właśnie na wysokości zajezdni tramwajowej i ulicy Winklera. Na ten cel Rada Osiedla Św. Łazarz przekazała ponad 25 tys. zł na wykonanie projektu, który zakładał wybudowanie wysepek i zwężenie jezdni do jednego pasa w każdą stronę.

– Wysepka będzie musiała się pojawić, gdyż takie są wymogi prawne i przepisy. Wysepka dla pieszych musi się pojawić przy dwupasmowych drogach i przebiegającej linii tramwajowej. Wysepka miałaby szerokość 2,5 metrów i długość ok. 4 m – objaśniał radnym podczas sesji w październiku w 2015 r. mgr inż. Michał Krüger, projektant.

Jednak przejście dla pieszych na Głogowskiej przy Winklera i Głogowskiej jednak nie powstanie.

– Zarząd Dróg Miejskich przeanalizował możliwość uzupełnienia o przejście dla pieszych na ulicy Głogowskiej pomiędzy ulicami Hetmańską a Palacza. Wstępna propozycja wskazywała lokalizację w pobliżu ulicy Winklera. Analiza lokalizacji i potoków ruchu pieszego, tramwajowego i samochodowego wskazywała, że budowa przejścia dla pieszych w tej lokalizacji spowoduje ograniczenie w ruchu tramwajowym, w tym także obsługę zajezdni – tłumaczy Krzysztof Olejniczak, zastępca dyrektora ZDM ds. Inżynierii Ruchu w piśmie do Rady Osiedla Św. Łazarz.

Przejście dla pieszych powstanie jednak po południowej stronie skrzyżowania ulic Głogowskiej i Hetmańskiej. O "pasach" w tym miejscu nie pomyślano w 2006 roku, kiedy "krzyżówka" była gruntownie przebudowywana.

Piesi, którzy chcą dostać się np. z przystanku autobusu linii nr 79 w kierunku Dębca na os. Hetmańskie lub przesiąść się na "jedynkę", "siódemkę" lub "jedenastkę", albo też doładować sieciówkę w punkcie ZTM przy ul. Głogowskiej 133 (przy zajezdni) muszą skorzystać aż z trzech przejść dla pieszych i pokonać dodatkowo dystans ponad 150 metrów, a także tracić minuty w oczekiwaniu na zielone światło. Teraz ma się to zmienić.

– Jako optymalne wskazano rozbudowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Hetmańskiej o przejście dla pieszych przez południową część skrzyżowania. Powyższe rozwiązanie w stopniu minimalnym ograniczy zakłócenie ruchu tramwajowego, a poprawi komfort podróży pieszych przechodzących przez ulicę Głogowską – tłumaczy Krzysztof Olejniczak, zastępca dyrektora ZDM ds. Inżynierii Ruchu.

Nowe przejście ma pojawić się jesienią.

– Projekt brakującego przejścia z sygnalizacją na skrzyżowaniu Głogowska/Hetmańska jest gotowy i oczekuje na zatwierdzenie Miejskiego Inżyniera Ruchu. Jak tylko otrzymamy zatwierdzenie zostanie przygotowana procedura przetargowa i następnie wybrany wykonawca. Prace powinny się zakończyć jesienią tego roku – wyjaśnia Agata Kaniewska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich.

Dodajmy, że to nie jedyna nowa sygnalizacja świetlna jaka powstanie w tym roku na Łazarzu. ZDM ogłosił właśnie przetarg na budowę "świateł" na skrzyżowaniu ulic Kasprzaka i Chociszewskiego o czym pisaliśmy we wtorek.


Komentarze (1)

20-07-2018 22:11:34
stefan
No nareszcie przywrócą pasy dla pieszych z południowej części skrzyżowania. Za komuny to funkcjonowało i było super a potem to bezsensownie usunięto. Te pasy powinny powstać jak najszybciej żeby rozładować ruch pieszych na chodnikach.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
11

gru

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z kopyta kulig rwie" - widowisko muzyczne z cyklu "Śpiewamy Polskie Piosenki" z udziałem Kabaretu "Klub Szyderców Bis"
Artyści przygotują i wspólnie z publicznością wykonają znane przeboje. Gość

12

gru

17:30
Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
XLII sesja (uroczysta) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

13

gru

19:00
Galeria Muzalewska ul. Głogowska 29/3 m.6
Wernisaż wystawy "Gry wojenne" Włodzimierza Pawlaka

14

gru

19:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Harcerze z Poznańskiej Czarnej Trzynastki w historii Miasta Poznania" - wernisaż wystawy

15

gru

do 16-12-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Ogólnopolska Giełda Minerałów, Muszli i Wyrobów Jubilerskich
pawilon 2

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: