Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Szczątki 33 żołnierzy odkryto w Parku Kasprowicza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Szczątki 33 żołnierzy odkryto w Parku Kasprowicza
19-07-2018 02:26   Janusz Ludwiczak
W środę archeolodzy wykopali szczątki 33 żołnierzy niemieckich, jakie spoczywały w Parku Kasprowicza, w pobliżu Areny i hotelu Dorrian przy Wyspiańskiego. Przedstawiciele Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych Stowarzyszenia Pomost znaleźli również maski gazowe i nieśmiertelniki. Szczątki jesienią zostaną pochowane na kwaterze żołnierzy niemieckich na cmentarzu Miłostowo. Na masowy grób natrafiono we wrześniu podczas prac przy budowie sieci gazowej przy ul. Wyspiańskiego w pobliżu Areny. Wtedy odkopano 35 szkieletów.

Jak już informowaliśmy pod koniec września ubiegłego roku podczas prac prowadzonych przy budowie sieci gazowej na ulicy Wyspiańskiego odkryto ludzki szkielet. Na miejsce przybył prokurator i policyjni technicy kryminalni. Szczątki zostały zabezpieczone do badań. Okazało się, że w tym miejscu znajduje się masowy grób żołnierzy niemieckich z 1945 roku.

Archeolodzy z Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych Stowarzyszenia Pomost jesienią wyjęli 35 szkieletów. Prace jednak przerwano, gdyż konieczne były stosowne pozwolenia z prokuratury i Instytutu Pamięci Narodowej. W międzyczasie zmienił się również podmiot zarządzający Areną i tą częścią Parku Kasprowicza [do tej pory był to POSiR, od stycznia są to MTP - przyp. red.].

W środę archeolodzy prowadzili kolejne prace w Parku Kasprowicza, przy alejce, prowadzącej od hotelu Dorrian przy ul. Wyspiańskiego w kierunku Areny.

– Wyjęliśmy szczątki 33 żołnierzy. Znaleźliśmy wyposażenie żołnierskie typu maski gazowe i bardzo cenne nieśmiertelniki. Robiliśmy sondaże na terenie szkoły, ale tam nic nie znaleźliśmy. Być może zostanie coś odkryte podczas kolejnych prac ziemnych – powiedział portalowi lazarz.pl Tomasz Czabański, dyrektor Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych Pomost.

Znalezione szczątki zostały zawiezione na cmentarz Miłostowo.

– Późną jesienią zostaną pochowane na kwaterze żołnierzy niemieckich. Przedmioty znalezione podlegające identyfikacji zostaną przekazane stronie niemieckiej, a reszta zostanie oczyszczona. Konserwator zabytków wskaże, któremu muzeum to przekazać – wyjaśnia Tomasz Czabański z Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych Pomost.

W pobliżu Areny od strony ulicy Wyspiańskiego znajdował się masowy grób żołnierzy niemieckich z 1945 roku. Łącznie znaleziono szkielety 73 wojskowych okupantów.

– Byli tam zwożeni żołnierze z całego Łazarza, m.in. z Rynku Łazarskiego. Mamy pewność, że znajduje się tam masowa mogiła, co pokazuje zdjęcie lotnicze z września 1945 r. We wrześniu odkryliśmy szczątki ponad 30 żołnierzy. Znaleźliśmy 10 nieśmiertelników, z czego trzy są czytelne. Podczas badań natrafiliśmy również na hełmy i maski gazowe, nie było broni i innej amunicji. Mogiła ma 4,5 metra długości i 3,5 metra szerokości. Jest to ewidentny grób masowy. Może tam spoczywać nawet do 100 żołnierzy. Nie wykluczone, że obok znajduje się kolejny masowy grób – wskazuje Tomasz Czabański, dyrektor Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych Pomost.


Zdj.lotn.: Pracownia JB72 "Poznań 1945 - Fotomapa"

Stowarzyszenie Pomost zajmuje się poszukiwaniem grobów, nie tylko niemieckich z okresu II wojny światowej, współpracuje z różnymi oddziałami IPN. W ubiegłym tygodniu archeolodzy prowadzili prace we Włókach pod Bydgoszczą, gdzie znaleziono szkielety czterech polskich żołnierzy z 1939 r. Szczątki zostaną pochowane niebawem na miejscowym cmentarzu.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
11

gru

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z kopyta kulig rwie" - widowisko muzyczne z cyklu "Śpiewamy Polskie Piosenki" z udziałem Kabaretu "Klub Szyderców Bis"
Artyści przygotują i wspólnie z publicznością wykonają znane przeboje. Gość

12

gru

17:30
Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
XLII sesja (uroczysta) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

13

gru

19:00
Galeria Muzalewska ul. Głogowska 29/3 m.6
Wernisaż wystawy "Gry wojenne" Włodzimierza Pawlaka

14

gru

19:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Harcerze z Poznańskiej Czarnej Trzynastki w historii Miasta Poznania" - wernisaż wystawy

15

gru

do 16-12-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Ogólnopolska Giełda Minerałów, Muszli i Wyrobów Jubilerskich
pawilon 2

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: