Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

14 kwietnia – Święto Chrztu Polski? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
14 kwietnia – Święto Chrztu Polski?
19-07-2018 00:53   Janusz Ludwiczak
Poseł Jan Klawiter, niezrzeszony zgłosił projekt, który zakłada, że 14 kwietnia przydałoby nowe święto państwowe - Święto Chrztu Polski.

Pod projektem podpisało się 34 posłów - z PiS, Kukiz`15 oraz PSL. Jak przekonuje autor projektu: "chrzest Polski, przyjęty 14 kwietnia 966 r., był kluczowym wydarzeniem w dziejach naszego narodu i państwa, dlatego zasługuje na upamiętnienie ustanowieniem w tym dniu święta państwowego".

"Dzisiaj, w dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci, powinniśmy pamiętać o rocznicy Chrztu Polski" – czytamy w uzasadnieniu złożenia projektu.

W projekcie ustawy można przeczytać, że Chrzest Polski, dokonany 14 kwietnia 966 roku, był kluczowym wydarzeniem w dziejach naszego narodu i państwa, dlatego zasługuje na upamiętnienie ustanowieniem w tym dniu święta państwowego.

"Poza wymiarem religijnym miał również wymiar strategiczny i polityczny. Dzięki niemu nasza Ojczyzna dołączyła do rodziny narodów europejskich, do kręgu cywilizacji Zachodniej Europy. Bez tego wydarzenia trudno sobie wyobrazić naszą kulturę i tożsamość" – argumentuje Jan Klawiter, poseł niezrzeszony, wnioskodawca.

14 kwietnia nie miałby być dniem wolnym od pracy. Zdaniem pomysłodawcy Święto Chrztu Polski miałoby być okazją Polaków do refleksji i wywieszenia biało-czerwonych flag.

Projekt zatwierdziła już Komisja Kultury i Środków Przekazu. Teraz projekt trafi pod obrady Sejmu.


Komentarze (3)

20-07-2018 10:10:21
Lajlalaj
Przeczytajcie sobie o pornokracji, czyli saeculum obscurum; to okres w historii papiestwa, kiedy Rzymem i Kościołem miały rządzić kurtyzany. Czas ten trwał w latach 904-965. Na jego podmuchu zostaliśmy wtłoczeni do tego egregora.
20-07-2018 09:19:06
ania
Nowe święto państwowe ? Chyba juz dosc !
19-07-2018 14:00:19
eka z małeki
-panowie P(osły) jaki tam chrzest Polski???Polski jako państwa jeszcze nie było!!!Ochrzcił się tylko Mieszko I ze swoją drużyną,za odmowę chrztu płaciło się gardłem.Tak tak,walki o przyjęcie religii w rycie zachodnim trwały jeszcze ok.300 lat!!!Dużo nie brakowało a byśmy mieli chrześcijaństwo rytu wschodniego-bo już wtedy dochodziło do różnych tam takich................ech.Także data chrztu jest wysoce niewiarygodna i brak na to wystarczających dowodów!!!Polecam panom P(osłom) kierowanie się wiedzą,jest dużo poważnej i uznanej w świecie literatury na ten temat,a nie kierowanie się zacietrzewieniem w tym temacie....łączę wyrazy szacunku!!!Teraz dopiero się zacznie na mój wpis coooooo??????? eka
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Przez żołądek do kultury" - Turcja

21

lut

do 23-02-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi ogrodnicze "Gardenia"
Targi Branży Sportowej i Rekreacyjnej "Sport Invest"
Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych "Special Days"

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Łazarskie Przedszkolaki - Seniorom:
"Legendy polskie – występ patriotyczny" w wykonaniu dzieci z Przedszkola nr 39

22

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Dzień myśli braterskiej
- koncert piosenki turystycznej w wykonaniu Sekcji Muzycznej Szczepu Łazarz "Łazarskie Wyjce", wystawa fotograficzna Szczepu Łazarz "Na szlaku"

17:30
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
"Zimowy Teatrzyk Cieni" - dla dzieci szkolnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: