Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

14 kwietnia – Święto Chrztu Polski? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
14 kwietnia – Święto Chrztu Polski?
19-07-2018 00:53   Janusz Ludwiczak
Poseł Jan Klawiter, niezrzeszony zgłosił projekt, który zakłada, że 14 kwietnia przydałoby nowe święto państwowe - Święto Chrztu Polski.

Pod projektem podpisało się 34 posłów - z PiS, Kukiz`15 oraz PSL. Jak przekonuje autor projektu: "chrzest Polski, przyjęty 14 kwietnia 966 r., był kluczowym wydarzeniem w dziejach naszego narodu i państwa, dlatego zasługuje na upamiętnienie ustanowieniem w tym dniu święta państwowego".

"Dzisiaj, w dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci, powinniśmy pamiętać o rocznicy Chrztu Polski" – czytamy w uzasadnieniu złożenia projektu.

W projekcie ustawy można przeczytać, że Chrzest Polski, dokonany 14 kwietnia 966 roku, był kluczowym wydarzeniem w dziejach naszego narodu i państwa, dlatego zasługuje na upamiętnienie ustanowieniem w tym dniu święta państwowego.

"Poza wymiarem religijnym miał również wymiar strategiczny i polityczny. Dzięki niemu nasza Ojczyzna dołączyła do rodziny narodów europejskich, do kręgu cywilizacji Zachodniej Europy. Bez tego wydarzenia trudno sobie wyobrazić naszą kulturę i tożsamość" – argumentuje Jan Klawiter, poseł niezrzeszony, wnioskodawca.

14 kwietnia nie miałby być dniem wolnym od pracy. Zdaniem pomysłodawcy Święto Chrztu Polski miałoby być okazją Polaków do refleksji i wywieszenia biało-czerwonych flag.

Projekt zatwierdziła już Komisja Kultury i Środków Przekazu. Teraz projekt trafi pod obrady Sejmu.


Komentarze (3)

20-07-2018 10:10:21
Lajlalaj
Przeczytajcie sobie o pornokracji, czyli saeculum obscurum; to okres w historii papiestwa, kiedy Rzymem i Kościołem miały rządzić kurtyzany. Czas ten trwał w latach 904-965. Na jego podmuchu zostaliśmy wtłoczeni do tego egregora.
20-07-2018 09:19:06
ania
Nowe święto państwowe ? Chyba juz dosc !
19-07-2018 14:00:19
eka z małeki
-panowie P(osły) jaki tam chrzest Polski???Polski jako państwa jeszcze nie było!!!Ochrzcił się tylko Mieszko I ze swoją drużyną,za odmowę chrztu płaciło się gardłem.Tak tak,walki o przyjęcie religii w rycie zachodnim trwały jeszcze ok.300 lat!!!Dużo nie brakowało a byśmy mieli chrześcijaństwo rytu wschodniego-bo już wtedy dochodziło do różnych tam takich................ech.Także data chrztu jest wysoce niewiarygodna i brak na to wystarczających dowodów!!!Polecam panom P(osłom) kierowanie się wiedzą,jest dużo poważnej i uznanej w świecie literatury na ten temat,a nie kierowanie się zacietrzewieniem w tym temacie....łączę wyrazy szacunku!!!Teraz dopiero się zacznie na mój wpis coooooo??????? eka

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

gru

17:30
Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
XLII sesja (uroczysta) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

13

gru

19:00
Galeria Muzalewska ul. Głogowska 29/3 m.6
Wernisaż wystawy "Gry wojenne" Włodzimierza Pawlaka

14

gru

Rynek Łazarski
Kiermasz ozdób świątecznych
Pierniki i muzyka - zaprasza Szkoła Podstawowa nr 9
w godz. 11:00-13:00

19:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Harcerze z Poznańskiej Czarnej Trzynastki w historii Miasta Poznania" - wernisaż wystawy

15

gru

do 16-12-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Ogólnopolska Giełda Minerałów, Muszli i Wyrobów Jubilerskich
pawilon 2

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: