Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Może tam spoczywać nawet 100 żołnierzy, którzy byli zwożeni z całego Łazarza" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Może tam spoczywać nawet 100 żołnierzy, którzy byli zwożeni z całego Łazarza"
17-07-2018 22:58   Janusz Ludwiczak
W środę przedstawiciele Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych ze Stowarzyszenia Pomost będą kontynuować prace przy odkrywaniu masowej mogiły, w której spoczywać przynajmniej 100 niemieckich żołnierzy. Na masowy grób natrafiono we wrześniu podczas prac przy budowie sieci gazowej przy ul. Wyspiańskiego w pobliżu Areny.

Przypomnijmy. Pod koniec września ubiegłego roku podczas prac prowadzonych przy budowie sieci gazowej na ulicy Wyspiańskiego odkryto ludzki szkielet. Na miejsce przybył prokurator i policyjni technicy kryminalni. Szczątki zostały zabezpieczone do badań. Okazało się, że w tym miejscu znajduje się masowy grób żołnierzy niemieckich z 1945 roku.

– Wyjęliśmy 35 szkieletów, a to tylko część masowego grobu. Będziemy jeszcze sondować teren zespołu szkół, gdzie może znajdować się kolejny grób. Mamy już zgodę dyrektora. Prace archeologiczne chcieliśmy kontynuować wiosną, ale międzyczasie Arena przeszła pod zarząd MTP, czekaliśmy na pozwolenie na prace. Niestety obecne przepisy są jeszcze bardziej restrykcyjne, a IPN w Warszawie wydaje pozwolenie po zakończeniu swojego śledztwa w sprawie – mówi portalowi lazarz.pl Tomasz Czabański, dyrektor Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych Pomost.

W pobliżu Areny od strony ulicy Wyspiańskiego znajduje się masowy grób żołnierzy niemieckich z 1945 roku.

– Byli tam zwożeni żołnierze z całego Łazarza, m.in. z Rynku Łazarskiego. Mamy pewność, że znajduje się tam masowa mogiła, co pokazuje zdjęcie lotnicze z września 1945 r. Odkryliśmy szczątki ok. 30 żołnierzy. Znaleźliśmy 10 nieśmiertelników, z czego trzy są czytelne. Podczas badań natrafiliśmy również na hełmy i maski gazowe, nie było broni i innej amunicji. Mogiła ma 4,5 metra długości i 3,5 metra szerokości. Jest to ewidentny grób masowy. Może tam spoczywać nawet do 100 żołnierzy. Nie wykluczone, że obok znajduje się kolejny masowy grób – wskazuje Tomasz Czabański z Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych Pomost.


Komentarze (1)

18-07-2018 17:01:06
ania
Smutne znalezisko ale choc rodziny tych pochowanych beda wiedziec, beda mogli w przyszlosci odwiedzic nowe miejsce pochowku, /po ekshumacji/. Moja rodzina niestety nie wie co sie stalo z cialem brata mojego dziadka, ktory zostal zamordowany na Forcie VII, chcialabym wiedziec gdzie jest pochowany.....
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

lip

10:00
Palmiarnia Park Wilsona
Pokazy filmu "Był sobie las"

21:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Birdman" - plenerowe kino letnie
wstęp wolny

25

lip

21:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Kształt wody" - plenerowe kino letnie
wstęp wolny

26

lip

18:00
Kościół Św. Anny ul. Matejki/Limanowskiego 13
Odpust parafialny

27

lip

10:00
Łazarz
"Szlakiem ornamentów Poznania" - wycieczka po Łazarzu
zbiórka pod kamienicą przy ul. Matejki 2 (przy dawnym kinie Olimpia)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: