Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kolejowa – inna twarz Łazarza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kolejowa – inna twarz Łazarza
16-07-2018 01:38   Lilia Łada
Leży daleko od centrum dzielnicy, chociaż na mapie te odległości nie wydają się wcale tak duże. Ale tylko na mapie. W realu Kolejowa jest tak daleko od Głogowskiej, Matejki czy Kasprzaka, że łatwo zapomnieć i o ulicy – i o jej mieszkańcach. A już zwłaszcza o tym, że i oni mogliby czegoś chcieć. Na przykład autobusu, który ułatwiłby im kontakt ze światem.

Żeby zorientować się, na czym polega problem, trzeba koniecznie wybrać się na Kolejową i koniecznie na piechotę. Dopiero gdy człowiek ma w nogach te kilkaset metrów – w niektórych przypadkach nawet kilometr - dzielące od najbliższego przystanku komunikacji miejskiej, wie, co czują codziennie mieszkańcy tej części dzielnicy. Przejście kilku kilometrów dziennie z ciężkimi zakupami czy wtedy, gdy z racji wieku albo stanu zdrowia ma się problemy z chodzeniem, nie należy do przyjemności. Oczywiście zawsze można sobie kupić samochód i nim jeździć, ale takich, których na to nie stać, jest tu wielu. I to właśnie oni wędrują codziennie na przystanek tramwajowy przy Rynku Łazarskim albo przy Hetmańskiej. Oba są oddalone od środkowej części ulicy, powiedzmy, okolic wylotu ulicy Karwowskiego, o około kilometr.

Rozwiązaniem dla tej części dzielnicy byłoby poprowadzenie linii autobusowej ulicą Kolejową – oczywiście gdy już zostanie przeprowadzony mityczny remont ulicy, który to umożliwi. Mityczny, bowiem jak dotąd od kilku ładnych lat o remoncie wyłącznie się mówi. Nic natomiast się nie dzieje w kwestii jego przeprowadzenia, chociaż, co ciekawe i rzadko spotykane, pieniądze na przebudowę ulicy są.

Powodów, dla którego remont wciąż nie może się rozpocząć, jest jak zawsze wiele i wszystkie są ważne. Najwyraźniej znacznie ważniejsze niż fakt, że mieszkańcy Kolejowej muszą w drodze do komunikacji miejskiej zrobić sobie kilometrowy spacer. Znacznie także ważniejsze niż to, że przy Kolejowej powstają nowe budynki, ba, nawet całe osiedla, których mieszkańcy, obarczeni zakupami, małymi dziećmi czy osobami niepełnosprawnymi, będą poruszać się wyłącznie samochodami, skoro do komunikacji miejskiej będą mieli tak daleko.

Ale zdaje się, że polityka komunikacyjna miasta miała polegać na tym, żeby mieszkańcy jak najmniej musieli korzystać z samochodów...?

ZOBACZ TAKŻE: Radni nie chcą autobusu na Kolejowej. Nadzwyczajna sesja podczas rozpoczęcia Dni Łazarza


Lilia Łada – absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i dziennikarka lokalnych mediów informacyjnych. Pracowała między innymi w Radiu Obywatelskim i Radiu Merkury, poznańskim oddziale Telewizji Polskiej, „Dzienniku Poznańskim” i tygodniku „Poznaniak”, gdzie była szefem działu kultury. Jej ogromną pasją są media internetowe – była szefem działu kobiecego portalu Tutej.pl, pracowała w Nasze Miasto Poznań, przez trzy lata była także redaktor naczelną portalu CodziennyPoznan.pl.
Ostatnie dwa lata poświęciła mediom z innego punktu widzenia, pracując w biurze prasowym prezydenta Jacka Jaśkowiaka. To znacznie poszerzyło i wzbogaciło jej wiedzę na temat zasad PR oraz funkcjonowania urzędów.
Miłośniczka muzyki operowej, Polskiego Teatru Tańca, dobrych win, bałkańskiej kuchni i rewitalizacji Warty, którą wspiera od lat ze wszystkich sił.


Komentarze (6)

13-08-2018 10:15:53
M.B.
Radni nie chcą autobusu na Kolejowej, radni nie chcą autobusu na Jarochowskiego, za chwilę okaże się, że radni nie chcą tramwajów na Głogowskiej. Mieszkam od stosunkowo niedawna na Łazarzu i jest to zdecydowanie dzielnica z dużym potencjałem, jedyne co mnie zniechęca to Rada Osiedla, która jest wiecznie niezdecydowana do strategii komunikacyjnych (skrzyżowanie Kasprzaka/Chociszewskiego, warianty uspokojeni ruchu, zwężenie Głogowskiej) i dba wyłącznie o swój interes. @maciej Autobus jeździłby od Dworca Zachodniego Gąsiorowskich-Kolejową-Potockiej-Dmowskiego-Krauthofera-Górecką-Jesionową-Opolską do pętli „Świerczewo”. Też przez długi czas myślałem, że przedłużenie PST ma sens, ale to za dużo kosztów w stosunku do małych korzyści.
17-07-2018 21:43:39
poznanianka
Myslę,że przebudowy ulicy nikt nie ruszy.Obecnie to ulica między torami PKP ,potem garaże , budki ,przybudówki , działki PKP i w końcu nieruchomości dawnych bloków kolejowych.Ciągna się po jednej stronie ulicy .Głównie Wspólnoty Mieszkaniowe.Druga strona to nieruchomości stare z dawnymi sklepami, już dawno nie czynnymi.( jak Chata Polska, Spożywczy ,kiedyś Kapuśniaczek , obecnie Zabka ).PKP, Rehabilitacja , Straż Pożarna , Sanepid to też ul. Kolejowa .Dzisiaj wspomnienie..Dzisiaj mamy Hotel, Cargo ,Vechte i Targ Towarzyski.Do zagospodarowania dawny Młyn.A idąc dalej dawny Szpital Ortopedyczny i teraz wybudowane bloki mieszkalne (ul.Gąsiorowskich ) .Robi się ciasno i b. halaśliwie.Nawet niebezpiecznie o czym wiadomo Policji.To scheda dzialalności ( jej braku i ładu ) m.in. PKP i wszystkich władz miasta.Autobus może ?????
17-07-2018 20:44:08
E.CH
Również całkowicie się zgadzam. Jestem osobą starszą z problemami z poruszaniem, przejście ok. 1 km do tramwaju jest czasem niemożliwe , a trzeba pójść do lekarza, na rehabilitację czy cokolwiek załatwić. Okolicę zamieszkują w większości starsze osoby , autobus bardzo ułatwiłby nam codzienne poruszanie i nie bylibyśmy wykluczeni z życia społecznego. Proponuję tak jak zostało napisane wcześniej - trasa od Dworca Zachodniego do Panoramy.
16-07-2018 13:01:09
Marta
Calkowicie sie zgadzam. Dolny Lazarz nie jest skomunikowany. Moja mama ma daleko do tramwaju a jest osoba starsza. Autobus moglby jezdzic z Dworca Zachodniego do Panoramy. Mozna wydluzyc 79
16-07-2018 12:27:07
maciej
Myślę że:...(to tylko moje osobiste zdanie) 1.dokąd miałby jeździć ten autobus?(możliwości są dwie-kierunki to- do dworca i Hetmańskiej) do dworca jest 5 minut pieszo przez tory(lub nie długo przedłużoną Małeckiego), do Hetmańskiej 5-10 minut pieszo... 2. może warto wreszcie przedłużyć PESTKĘ w stronę Hetmańskiej?(skręt przy starym Młynie na Rataje i prosto na Dębiec i Świerczewo) 3. ta ulica jest tak wąska,że warto zrobić tylko jedno kierunkową np. w stronę miasta. 4. położyć wreszcie asfalt i płatne miejsca parkingowe
16-07-2018 09:42:24
M.M
Jako mieszkanka ulicy Kolejowej, zastanawiam, się co ten artykuł ma wnieść do sytuacji nas mieszkańców, o czymś poinformować, czy dać kolejną nadzieję. Jak to kiedyś mawiano Nadzieja jest matką głupich.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

do 14-08-2022
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Slavic fondness - wystawa | Luntrus
w godz. 14:00-20:00

13

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: