Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

110 lat temu urodził się kryptolog "Enigmy", który mieszkał na Matejki - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
110 lat temu urodził się kryptolog "Enigmy", który mieszkał na Matejki
15-07-2018 23:47   Janusz Ludwiczak
Gdyby żył, dziś miałby 110 lat. 15 lipca 1908 r. urodził się Henryk Zygalski, wybitny matematyk, kryptolog, który wraz z innymi dwoma poznańskimi matematykami rozsrzyfrował Enigmę, mieszkał w willi przy ul. Matejki 32.

Prof. Henryk Zygalski w grudniu 1932 roku wraz z dwoma poznańskimi matematykami – Marianem Rajewskim i Jerzym Różyckim złamał zasadę działania niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, czyli niemieckiej przenośnej elektromechanicznej maszyny szyfrującej, opartej na zasadzie obracających się wirników. Opracował ją Artur Scherbius. Enigma była używana od lat 20. XX wieku. Podczas II wojny światowej Enigma była wykorzystywana przez siły zbrojne, wywiadowcze i państwowe.

Prof. Henryk Zygalski urodził się 15 lipca 1908 roku w Poznaniu. Przez krótki okres mieszkał na Łazarzu, w willi przy ul. Matejki 32, później przeprowadził się do mieszkania przy ul. Mielżyńskiego.
Ukończył Uniwersytet Poznański, w którym również pracował. Był wynalazcą koncepcji tzw. płacht Zygalskiego, bardzo pracochłonnych w wykonaniu perforowanych arkuszy, pomagajacych w ustaleniu kolejności wirników kodujących Enigmy. Ekspozycja płacht Zygalskiego znajduje się w brytyjskim muzeum w Bletchley Park. Po zakończeniu II wojny światowej prof. Henryk Zygalski pozostał w Wielkiej Brytanii, gdzie uczył matematyki w prowincjonalnej szkole. Zmarł 30 sierpnia 1978 r. w Liss, pochowany został w Londynie. Otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Polskiego na Obczyźnie. 21 lutego 2000 r. został pośmiertnie odznaczony "w uznaniu wybitnych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej" przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

sty

18:00
Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Nabożeństwo z kazaniem (ks. Paweł Prozorowski - Kościół Rzymskokatolicki) - Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

22

sty

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Opowieści o Grenlandii

24

sty

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert muzyki renesansowej i barokowej w wykonaniu zespołu Discors Concordia

25

sty

do 27-01-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
XXXVI Olimpiada Gołębi Pocztowych FCI
Targi Gołębi Pocztowych i Akcesoriów

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż wystawy Krystyny Czarneckiej-Augustyniak

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: