Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Bimby linii 5, 6, 12 i 18 zakręcają przy Rynku Wildeckim. Po weekendzie kolejne zmiany w komunikacji - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Bimby linii 5, 6, 12 i 18 zakręcają przy Rynku Wildeckim. Po weekendzie kolejne zmiany w komunikacji
08-07-2018 00:41   Janusz Ludwiczak
Pasażerów zmierzających z okolic Dworca Zachodniego i Mostu Dworcowego na Rataje czeka nieco dłuższa podróż. Przez cały weekend tramwaje linii nr 5, 6, 12 i 18 jadą objazdem przez Wildę. Od poniedziałku "dwójka" nie będzie już dojeżdżać na Łazarz. Z kolei w kolejny weekend w związku z naprawami gwarancyjnymi na przystanku "Bałtyk" innymi trasami pojadą tramwaje linii nr 1 i 6.

Przez cały weekend ekipy MPK prowadzą remont zwrotnic na ulicy Królowej Jadwigi przy skrzyżowaniu z Górną Wildą. W kierunku ronda Rataje tramwaje linii nr 5, 6, 12 i 18 jadą objazdem przez Matyi, Wierzbięcice do Rynku Wildeckiego, gdzie skręcą w Górną Wildę i następnie dojeżdżają do Półwiejskiej. Po skręceniu w ulicę Królowej Jadwigi bimby jadą dalej po dotychczasowej trasie. W kierunku przeciwnym, w stronę dworca Poznań Główny i Targów tramwaje linii nr 5, 6, 12 i 18 kursują bez zmian. Zmiany obowiązywać będą do niedzieli włącznie.

W związku z wymianą sieci trakcyjnej na ul. 28 Czerwca 1956 r. od skrzyżowania z ul. Hetmańską do pętli Dębiec tramwaje linii nr 2 i 29 dojeżdżają na Łazarz do przystanku "Głogowska/Hetmańska", po czym bez pasażerów zawracają na terenie zajezdni przy Głogowskiej i wracają odpowiednio na Ogrody i pod Kupiec Poznański.


"2" nie będzie już dojeżdżać na Łazarz

Od poniedziałku, 9 lipca w związku z zakończeniem remontu zwrotnic na ul. Królowej Jadwigi i Górna Wilda tramwaje linii nr 5, 6, 12 i 18 będą kursować już normalnie. Z kolei "dwójka" nie dojedzie na Łazarz. Z Ogrodów pojedzie przez Jeżyce, Towarową do Rynku Wildeckiego i powróci przez Górną Wildę, Królowej Jadwigi i Towarową na Ogrody. Nadal do "Głogowskiej/Hetmańskiej" będą kursować tramwaje linii nr 29. Tak będzie do września.

Przypominamy, że jeszcze przez tydzień prowadzony będzie remont przejazdu na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Grochowskiej. W związku z tym ZTM zawiesił kursowanie tramwajów linii nr 13 i 15. Ich funkcjonowanie przejęły odpowiednio "jedynka", która z ronda Jeziorańskiego jedzie teraz przez Grunwaldzką, Kaponierę, Most Uniwersytecki, Św. Marcin, Gwarną, Pl. Cyryla Ratajskiego do Placu Wielkopolskiego oraz "szóstka", która z ronda Jeziorańskiego kursuje na Piątkowo przez Przybyszewskiego, Dąbrowskiego, Roosevelta, trasę PST do pętli na os. Jana III Sobieskiego.

Od przystanku przy ulicy Wojskowej, przez rondo Jeziorańskiego i dalej wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej do dworca na Junikowie z częstotliwością co 5 minut (po godz. 20, w soboty i niedziele co 7 minut) kursują autobusy zastępcze "za tramwaj" linii T6.

Swoje trasy zmieniły również autobusy linii nr 69 i 82, które skierowano na objazd przez Reymonta, rondo Jeziorańskiego i Przybyszewskiego ("69" jedzie objazdem również przez Grochowską, zaś "82" przez Marcelińską).


W kolejny weekend zamkną Bałtyk. "1" i "6" pojadą objazdem objazdu

To nie koniec zmian. W kolejny weekend, 14 i 15 lipca w związku z naprawami gwarancyjnymi na przystanku "Bałtyk" zmienią się trasy tramwajów linii nr 1 i 6. "Jedynka" pojedzie objazdem z Placu Wielkopolskiego przez Gwarną, Św. Marcin, Zwierzyniecką, Kraszewskiego, Dąbrowskiego, Przybyszewskiego, Reymonta i Hetmańską, z kolei "szóstka" z Mostu Dworcowego skręci w Głogowską i następnie Hetmańską, Reymonta, rondem Jeziorańskiego, Przybyszewskiego i Dąbrowskiego dotrze na Piątkowo. Dodatkowo wydłużona zostanie trasa autobusów "za tramwaj" linii T6, które z ronda Jeziorańskiego przez Grunwaldzką, Szylinga, Bukowską i Zeylanda dojadą do Kaponiery.


W sierpniu kolejne remonty

Pasażerowie komunikacji miejskiej powinni przygotować się kolejne utrudnienia w pierwszej połowie sierpnia. Na skrzyżowaniu ul. Wołyńskiej i Wojska Polskiego prowadzony będzie remont przejazdu tramwajowego. Wymieniona zostanie nawierzchnia torowa i drogowa. Swoje trasy zmienią tramwaje linii nr 9 i 11 oraz autobusy linii nr 60 i 64.


A we wrześniu tramwaje nie pojadą Hetmańską i Reymonta

Remonty nie zakończą się wraz z końcem wakacji. Od 3 do 16 września prowadzona będzie wymiana zużytych zwrotnic i rozjazdów na węźle Głogowska/Hetmańska od strony ul. Reymonta. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, termin prac został zsynchronizowany z pracami realizowanymi przez Aquanet, które wiążą się z koniecznością zamknięcia dla ruchu tramwajowego torowiska na ul. Reymonta. Zmienionymi trasami pojadą tramwaje linii nr 1 i 7. Planowane są również utrudnienia w ruchu kołowym.


Najostrzejszy skręt w Poznaniu

Okazuje się, że torowisko - łuk z Górnej Wildy w Wierzbięcice to skręt szyn o najostrzejszym kącie w całym Poznaniu.

Łuk ten jest tak ostry, że z torowiska tego nie mogą korzystać ani Tatry, ani popularne "stopiątki", gdyż tramwaje tego typu po prostu wykolejałyby się. Najostrzejszy łuk jest z ul. Górna Wilda w Wierzbięcice, jest pod kątem prawie prostym, ok. 90 stopni. Dlatego na trasy linii zawracających przy Rynku Wildeckim kierowane mogą być wyłącznie "helmuty" oraz tramwaje typu Siemens Combino.

Skręt ten zbudowano po II wojnie światowej, w połowie 1945 roku. Jak pisze Jan Wojcieszak w książce "120 lat komunikacji miejskiej w Poznaniu: "Odbudowa trasy tramwajowej od Rynku Wildeckiego na ul. Półwiejską umożliwiła uruchomienie 13 lipca linii 2 na trasie Dębiec - Długa i likwidację autobusu Zielone Ogródki - Rynek Wildecki. Jedyną szansą na szybkie połączenie tramwajowe zachodnich dzielnic miasta ze śródmieściem (Most Uniwersytecki i Most Teatralny nie istniały) było zbudowanie nowego łuku na Rynku Wildeckim, którym tramwaje jadące z Mostu Dworcowego mogłyby skręcać w stronę ul. Półwiejskiej. Po jego zbudowaniu uruchomiono linię 6 z ul. Sczanieckiej, przez Most Dworcowy, Rynek Wildecki do ul. Długiej.

W 1957 roku wybudowano trasę tramwajową w ciągu ul. Królowej Jadwigi (pomiędzy Wierzbięcicami a Górną Wildą/Półwiejską), na którą skierowano linie nr 6 (z Bolkowickiej na os. Warszawskie - nie było jeszcze pętli Miłostowo) oraz nr 14 (Sczanieckiej - Starołęka), które omijały Rynek Wildecki.

Skręt przy Rynku Wildeckim wykorzystywany jest zazwyczaj podczas zamknięcia dla ruchu tramwajowego ul. 28 Czerwca pomiędzy Wierzbięcicami/Górną Wildą a Hetmańską. Wtedy tramwaje linii nr 2 i 9 dojeżdżają tylko do Rynku Wildeckiego.


Zmiany w komunikacji na planie Łazarza


Komentarze (1)

08-07-2018 10:56:24
poznanianka
Ciekawe najostrzejszy skręt ,wybudowany w l945 roku.No i cóz korzystając z komunikacji miejskiej ,jeżdząc ,co słyszę .Pani się trzyma . Pan )Pani usiądzie bo się przewróci. Mały Jaś siedzi.Ma "młode " nogi , a musi usiąsć bo w tramwaju i autobusie ( jak innych [pasażerów )szarpie .Trochę w innej wersji . Odbijając kartę peka trzymać sie jedną ręką .obowiązkowe.W czasie jazdy szczególnie, bo siła odśrodkowa wyrzuca nas , a w rękach trzeba mieć bardzo dużo siły.Nie znam przyczyn .Jest nowszy tabor.Remont za remontem.Może a zapewne musi pan motorniczy jeżdzi z opracowanym rozkłądem jazdy.Ale pasażerowie to nie worki ziemniaków. Polecam wpis nie tylko pracownikom MPK.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

wrz

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Paris, Paris" - recital piosenek francuskich w wykonaniu Dominiki Dobrosielskiej i Piotra Wizy

26

wrz

do 27-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targ żywności regionalnej i ekologicznej
Targi mieszkań i domów
Jesienny targ ogrodniczy

27

wrz

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Festiwal The September Concert
- koncert "U Vivaldiego"

28

wrz

do 01-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Wrzesień z zumbą w Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: