Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Parku Wilsona upamiętniono prezydenta USA - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W Parku Wilsona upamiętniono prezydenta USA
04-07-2018 20:50   redakcja, Urząd Miasta Poznania
W Parku Wilsona odbyła się uroczystość upamiętniająca zasługi Thomasa Woodrowa Wilsona. 28 prezydent Stanów Zjednoczonych miał duży wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. W tym roku minie 100 lat od tego wydarzenia.

Data uroczystości nie była przypadkowa. 4 lipca Amerykanie świętują Dzień Niepodległości –czyli moment, w którym uniezależnili się od Wielkiej Brytanii. Dzięki 28. prezydentowi Stanów Zjednoczonych, także Polacy mogą co roku świętować swój Dzień Niepodległości. W 1918 roku Thomas Woodrow Wilson wygłosił słynne orędzie do Kongresu Stanów Zjednoczonych. Zawarł w nim 14 punktów, określających program pokojowy i zasady powojennego ładu. 13 punkt był poświęcony Polsce. Prezydent USA opowiedział się za niepodległością naszego kraju.

– Pamiętając o tym wydarzeniu, warto podkreślić elementy, które są nadal aktualne. Po pierwsze, w tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości i 100-lecie Powstania Wielkopolskiego. Wciąż aktualna jest także przyjaźń pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Wyraża się ona nie tylko w relacjach społecznych, kulturalnych, gospodarczych, ale też militarnych. Cieszę się, że współczesne pokolenie poznaniaków może nawiązywać do wspaniałych momentów z przeszłości, żyjąc w zupełnie innych realiach – powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

O przyjaźni polsko-amerykańskiej mówiła też Urszula Dziuba. Konsul Honorowa Stanów Zjednoczonych Ameryki odczytała list z Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie.

– Uważamy, że stosunki polsko - amerykańskie nigdy nie były tak silne, jak obecnie. Przy blisko 10 milionach Amerykanów polskiego pochodzenia Stany Zjednoczone są pełne polskiej kultury. Dowody naszych bliskich stosunków dostrzegamy począwszy od współpracy wojskowej i rządowej oraz ciągle rosnącej wymiany handlowej, poprzez inwestycje i wymianę kulturalną – mówiła Urszula Dziuba ze wspólnoty Polaków wypędzonych i poszkodowanych przez Niemców w latach 1939-1945.

Uroczystość upamiętniająca 28 prezydenta Stanów Zjednoczonych odbyła się pod pomnikiem prezydenta Wilsona, znajdującym się w parku jego imienia. Popiersie, które możemy oglądać tam dzisiaj, to już drugi monument, upamiętniający Thomasa Woodrowa Wilsona. Jest to jedyny pomnik prezydenta Wilsona w Polsce.

Pierwszy pomnik został odsłonięty 4 lipca 1931 roku. Jego fundatorem był Jan Ignacy Paderewski, który przyjaźnił się z prezydentem USA i namawiał go do opowiedzenia się za niepodległą Polską. Na uroczystości odsłonięcia pomnika obecnych było wielu znamienitych gości, m. in. żona Thomasa Woodrowa Wilsona. Pierwsza rzeźba, wykonana z brązu, przedstawiała sylwetkę przemawiającego Wilsona. Jej autorem był amerykański rzeźbiarz John Gutzon de la Mothe Borglum (który był też twórcą monumentalnych rzeźb w zboczu Mount Rushmore, przedstawiających twarze czterech prezydentów Stanów Zjednoczonych). Monument uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Jego miejsce, wiele lat po wojnie, zajęło popiersie prezydenta USA autorstwa Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej. Co ciekawe, powstało ono w tym samym czasie, co rzeźba Wilsona wykonana z brązu. Ten pomnik przetrwał wojnę - zakopany w ziemi na terenie bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Remontowo-Budowlanego nr 3 w Poznaniu.

Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie "Wspólnota Polaków Wypędzonych i Poszkodowanych przez Niemców w latach 1939-1945". Udział w obchodach wzięli przedstawicieli polskich sił zbrojnych oraz stacjonujący w Poznaniu amerykańscy żołnierze.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
15

lip

18:30
Park Kasprowicza (przy wejściu na pływalnię)
15. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

16

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

17

lip

18:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"W stronę słońca" - koncert w wykonaniu zespołu "Projekt Kobieta"

19

lip

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Babi Targ
w godz. 12:00-16:00

20

lip

16:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
3 Hawajskie spotkania na Łazarzu - robienie wieńców lei do tańca i printowanie hawajskich spódnic
(obowiązują zapisy tel.604417795, e-mail:hawajski.lazarz@gmail.com)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: