Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Parku Wilsona upamiętniono prezydenta USA - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W Parku Wilsona upamiętniono prezydenta USA
04-07-2018 20:50   redakcja, Urząd Miasta Poznania
W Parku Wilsona odbyła się uroczystość upamiętniająca zasługi Thomasa Woodrowa Wilsona. 28 prezydent Stanów Zjednoczonych miał duży wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. W tym roku minie 100 lat od tego wydarzenia.

Data uroczystości nie była przypadkowa. 4 lipca Amerykanie świętują Dzień Niepodległości –czyli moment, w którym uniezależnili się od Wielkiej Brytanii. Dzięki 28. prezydentowi Stanów Zjednoczonych, także Polacy mogą co roku świętować swój Dzień Niepodległości. W 1918 roku Thomas Woodrow Wilson wygłosił słynne orędzie do Kongresu Stanów Zjednoczonych. Zawarł w nim 14 punktów, określających program pokojowy i zasady powojennego ładu. 13 punkt był poświęcony Polsce. Prezydent USA opowiedział się za niepodległością naszego kraju.

– Pamiętając o tym wydarzeniu, warto podkreślić elementy, które są nadal aktualne. Po pierwsze, w tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości i 100-lecie Powstania Wielkopolskiego. Wciąż aktualna jest także przyjaźń pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Wyraża się ona nie tylko w relacjach społecznych, kulturalnych, gospodarczych, ale też militarnych. Cieszę się, że współczesne pokolenie poznaniaków może nawiązywać do wspaniałych momentów z przeszłości, żyjąc w zupełnie innych realiach – powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

O przyjaźni polsko-amerykańskiej mówiła też Urszula Dziuba. Konsul Honorowa Stanów Zjednoczonych Ameryki odczytała list z Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie.

– Uważamy, że stosunki polsko - amerykańskie nigdy nie były tak silne, jak obecnie. Przy blisko 10 milionach Amerykanów polskiego pochodzenia Stany Zjednoczone są pełne polskiej kultury. Dowody naszych bliskich stosunków dostrzegamy począwszy od współpracy wojskowej i rządowej oraz ciągle rosnącej wymiany handlowej, poprzez inwestycje i wymianę kulturalną – mówiła Urszula Dziuba ze wspólnoty Polaków wypędzonych i poszkodowanych przez Niemców w latach 1939-1945.

Uroczystość upamiętniająca 28 prezydenta Stanów Zjednoczonych odbyła się pod pomnikiem prezydenta Wilsona, znajdującym się w parku jego imienia. Popiersie, które możemy oglądać tam dzisiaj, to już drugi monument, upamiętniający Thomasa Woodrowa Wilsona. Jest to jedyny pomnik prezydenta Wilsona w Polsce.

Pierwszy pomnik został odsłonięty 4 lipca 1931 roku. Jego fundatorem był Jan Ignacy Paderewski, który przyjaźnił się z prezydentem USA i namawiał go do opowiedzenia się za niepodległą Polską. Na uroczystości odsłonięcia pomnika obecnych było wielu znamienitych gości, m. in. żona Thomasa Woodrowa Wilsona. Pierwsza rzeźba, wykonana z brązu, przedstawiała sylwetkę przemawiającego Wilsona. Jej autorem był amerykański rzeźbiarz John Gutzon de la Mothe Borglum (który był też twórcą monumentalnych rzeźb w zboczu Mount Rushmore, przedstawiających twarze czterech prezydentów Stanów Zjednoczonych). Monument uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Jego miejsce, wiele lat po wojnie, zajęło popiersie prezydenta USA autorstwa Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej. Co ciekawe, powstało ono w tym samym czasie, co rzeźba Wilsona wykonana z brązu. Ten pomnik przetrwał wojnę - zakopany w ziemi na terenie bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Remontowo-Budowlanego nr 3 w Poznaniu.

Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie "Wspólnota Polaków Wypędzonych i Poszkodowanych przez Niemców w latach 1939-1945". Udział w obchodach wzięli przedstawicieli polskich sił zbrojnych oraz stacjonujący w Poznaniu amerykańscy żołnierze.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

wrz

do 22-09-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
CEDE - Środkowoeuropejska Wystawa Produktów Stomatologicznych

21

wrz

16:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik sąsiedzki na zakończenie lata . W programie: animacje dla dzieci "Skarb Piratów", występ zespołu muzycznego oraz wieeelkie grillowanie.

22

wrz

10:30
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
"W harmonii z naturą - początki tańca Hula" - hawajskie spotkania na Łazarzu

Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Noc świątyń
Religijne Towarzystwo Przyjaciół - Kwakrzy
w godz. 17:45-19:15

Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Noc świątyń
w godz. 18:00-20:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: