Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na cmentarzu górczyńskim zapalili "Światełko dla Czerwca`56" w hołdzie bohaterom - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na cmentarzu górczyńskim zapalili "Światełko dla Czerwca`56" w hołdzie bohaterom
18-06-2018 19:42   Janusz Ludwiczak
Uczniowie Zespołu Szkół Handlowych i Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 oraz dzieci z przedszkola Galileo uczcili uczestników poznańskiego zrywu robotników. Podczas akcji "Światełka dla Czerwca "56" uprzątnęli groby powstańców i wraz z wiceprezydentem Jędrzejem Solarskim, dyrektorem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości złożyli wieńce i zapalili znicze na grobie Zdzisława Piskorskiego, najstarszej ofiary Poznańskiego Czerwca`56 i uczestnika Powstania Wielkopolskiego.

"Światełko dla Czerwca `56" to projekt edukacyjny Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956, który ma na celu upamiętnić nieżyjących już osób związanych z tragicznymi wydarzeniami, które rozgrywały się na ulicach Poznania 62 lata temu. Projekt "Światełko dla Czerwca`56" w maju został wybrany Wydarzeniem Historycznym Roku 2017 w kategorii Edukacja.

– Jak w każdej odsłonie czerwcowej honorujemy osoby, które zginęły w wyniku wydarzeń z dnia 28 czerwca 1956 roku. Tegoroczną akcję zaczęliśmy na cmentarzu na Górczynie, przy grobie Zdzisława Piskorskiego, najstarszej ofiary Powstania Poznańskiego – wyjaśnia Anna Sochacka, rzecznik Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

W poniedziałkowe południe uczniowie Zespołu Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca `56, Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 oraz dzieci z przedszkola Galileo uprzątnęli groby uczestników Czerwca`56, a następnie wspólnie z wiceprezydentem Jędrzejem Solarskim, dyrektorem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomaszem Łęckim i Ryszardem Piskorskim, synem najstarszej ofiary Powstania Poznańskiego zapalili znicze i złożyli wieńce na grobie Zdzisława Piskorskiego.

– Zdzisław Piskorski to postać, której biografia łączy dwa niezwykle ważne dla Poznania wydarzenia. Jako młody chłopak walczył w Powstaniu Wielkopolskim, którego setną rocznicę obchodzimy w tym roku. Później wziął udział w kolejnym poznańskim zrywie - i tam zginął – przypomniał Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

– Dziękuję, że tu przyszliście. Cieszę się, że angażujecie się w to przedsięwzięcie. Dzięki Wam pamięć o wydarzeniach poznańskiego Czerwca przetrwa przez kolejne pokolenia – dodał Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Zdzisław Piskorski – urodził się 5 grudnia 1898 roku w Borku Wielkopolskim pod Gostyniem jako syn Walentego i Praksedy z domu Hoffmann. Jako młody człowiek brał udział w Powstaniu Wielkopolskim, najpierw w oddziałach lokalnych, następnie w 10. pułku Strzelców Wielkopolskich, w szeregach którego walczył także w wojnie polsko-bolszewickiej.

W okresie międzywojennym rozwijał własny zakład rzeźnicki w Poznaniu, został mistrzem cechowym i należał do Cechu Rzeźnicko-Wędliniarskiego. Zwołał pierwsze powojenne zebranie cechu w dniu 15 lutego 1945 roku, został na nim wybrany starszym cechu. Po unieważnieniu (w kwietniu 1945 roku) wyboru przez ówczesne władze zasiadał w dwóch kolejnych komisarycznych zarządach cechu, w drugim pełnił funkcję sekretarza. W 1949 roku wywłaszczony ze swego zakładu w ramach „bitwy o handel”. Został zatrudniony u przewoźnika Stefana Dąbrowskiego.

28 czerwca 1956 roku wraz z synem Ryszardem wybierał się na ogród, po drodze udali się na ul. Śniadeckich, by u działającego tam instalatora zlecić wykonanie prac wodociągowych. Na skrzyżowaniu Śniadeckich i Rokossowskiego (obecnie ul. Głogowska) napotkali protestujących robotników, którzy zmierzali do centrum miasta. Zdzisław Piskorski nakazał niepełnoletniemu synowi powrót do domu, a sam wyruszył wraz z tłumem. Podczas walk o Wojewódzki Urząd ds. Bezpieczeństwa Publicznego znajdował się na ul. Dąbrowskiego, według niektórych relacji w rejonie rozlewni piwa organizował młodzież do walki z wykorzystaniem butelek napełnionych benzyną. Otrzymał postrzał w plecy w rejonie skrzyżowania ul. Dąbrowskiego i Kochanowskiego, zmarł w Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia (czas zgonu godz. 16:10). Pogrzeb odbył się w dniu 30 czerwca 1956 roku na cmentarzu górczyńskim.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

wrz

do 22-09-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
CEDE - Środkowoeuropejska Wystawa Produktów Stomatologicznych

21

wrz

16:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik sąsiedzki na zakończenie lata . W programie: animacje dla dzieci "Skarb Piratów", występ zespołu muzycznego oraz wieeelkie grillowanie.

22

wrz

10:30
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
"W harmonii z naturą - początki tańca Hula" - hawajskie spotkania na Łazarzu

Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Noc świątyń
Religijne Towarzystwo Przyjaciół - Kwakrzy
w godz. 17:45-19:15

Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Noc świątyń
w godz. 18:00-20:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: