Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Zielona Perła" na sprzedaż za blisko 6,5 mln zł - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Zielona Perła" na sprzedaż za blisko 6,5 mln zł
14-06-2018 13:49   Janusz Ludwiczak
Na kwotę 6 milionów 400 tysięcy złotych została wystawiona na sprzedaż "Zielona perła". Opuszczona i popadająca przez kilka lat w ruinę zabytkowa kamienica na rogu Matejki i Niegolewskich od listopada przechodzi gruntowny remont.

Jak już informowaliśmy pod koniec listopada rozpoczął się remont tzw. "Zielonej Perły", czyli kamienicy znajdującej się przy zbiegu ul. Matejki 40/41 i Niegolewskich 18. Prace na zlecenie obecnego właściciela, spółki Kruk prowadzi firma Demiurg.

Spółka Kruk obecnie prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami zainteresowanym nabyciem kamienicy przy zbiegu ul. Matejki 40, 41, 41a i Niegolewskich 18. Z uwagi na tajemnicę prowadzonych negocjacji nie możemy udzielać szczegółowych informacji w tym zakresie. Niezależnie od powyższego, spółka w najbliższym czasie planuje wykonać część prac na nieruchomości, w szczególności porządkowych i zabezpieczających – tłumaczyła nam kilka miesięcy temu Agnieszka Salach ze spółki Kruk.

Jak informował obecny właściciel prowadzone prace miały na celu zabezpieczenie kamienicy, nakazane przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz Miejskiego Konserwatora Zabytków.

"Obecnie przygotowujemy się do zabezpieczenia obiektu przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych zgodnie z zaleceniami miejskiego konserwatora zabytków. Równocześnie pracujemy nad kolejnymi dokumentami niezbędnymi do podjęcia kolejnych kroków. Jest za wcześnie, aby mówić o ostatecznym kształcie projektu" – mówił w listopadzie "Głosowi Wielkopolskiemu" Michał Pułka, kierownik działu PR w Kruk SA.

"Wykonywane są prace zabezpieczające, polegające na usunięciu elementów zagrażających życiu, tj. usunięcie sunięcie zawalających się szczytów, gruzu. To rezultat zaniedbań poprzedniego właściciela kamienicy. Kompeksowa rewitalizacja zacznie się wiosną. Do tego czasu musimy uzyskać nowe warunki zabudowy, bo stare wygasły. I poczekać na pozwolenie na budowę" – wyjaśniał "Gazecie Wyborczej" Łukasz Klekotko, kierownik Biura Projektowego Demiurg.

Od kilku tygodni na fasadzie "Zielonej Perły" pojawiły się rusztowania, cały czas prace remontowane prowadzi ekipa budowlana. Na początku maja udostępniony został chodnik po zachodniej stronie ulicy Matejki (po stronie kościoła Św. Anny). Piesi mogą zatem przejść pomiędzy ulicą Niegolewskich a Limanowskiego, bez konieczności przechodzenia przejściem tymczasowym, które jest jeszcze na wysokości kościoła Św. Anny.

Na "Zielonej Perle" pojawił się również baner z napisem "Na sprzedaż". Jak udało nam się dowiedzieć kamienica jest na sprzedaż na kwotę 6 mln 400 tys. zł.

Siedmiokondygnacyjna kamienica przy zbiegu ul. Matejki 40, 41, 41a i Niegolewskich 18 od kilku lat stoi pusta. Kilkukrotnie dochodziło w niej do pożarów. Ogień najczęściej zaprószali bezdomni. W lutym 2010 roku w budynku tym znaleziono nawet zwłoki 51-letniego mężczyzny.

W kwietniu 2015 roku kamienica ta zaczęła się sypać. Na ostatniej kondygnacji odkryto pęknięcia. Wyburzona została lukarna, czyli pionowe okno na dachu, którego zadaniem jest doświetlenie poddasza. Ekipa budowlana prace rozbiórkowe prowadziła przy zastosowaniu dawnego wozu strażackiego z wysoką drabiną. Rozbiórka była prowadzona ręcznie, przy użyciu m.in. młotka. Przez cztery dni dla ruchu kołowego zamknięta była ulica Matejki pomiędzy Niegolewskich a Limanowskiego. Objazdem kursowały autobusy linii nr 64.

Spółka Matejki Street Limited planowała remont kamienicy i urządzenie w niej apartamentów. Na planach jednak się skończyło. Inspektorowi budowlanemu, konserwatorowi zabytków, a później prokuraturze nie udało się skontaktować z obecnymi właścicielami budynku, którymi okazało się dwóch Irlandczyków.

Kamienica została w końcu przejęta przez komornika i wystawiona na sprzedaż. Podczas pierwszej licytacji komorniczej, w której wartość oszacowano na 6,6 mln zł nie było chętnych na zakup nieruchomości. W kolejnej licytacji cenę obniżono do 4,4 mln zł, jednak z transakcji wycofali się ostatni kupcy, mimo iż wcześniej wykazywali zainteresowanie ofertą. Obiekt miał za długi przejąć bank, jednak w takim przypadku postępowanie egzekucyjne musiałoby rozpocząć się od początku.

W końcu w połowie 2016 roku "Zieloną Perłę" za ponad 5 mln zł kupiła spółka Kruk, zajmują się windykacją i odzyskiwaniem długów. Jaki będzie dalszy los kamienicy na rogu Matejki i Niegolewskich pokaże najbliższa przyszłość.


Komentarze (1)

14-06-2018 16:30:26
eka z małeki
-taki piękny budynek!!!...........................eka
Aktualności
Niezapominajka
04

gru

Rynek Łazarski
Otwarcie Rynku Łazarskiego

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: