Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nazywają go "chlebak" - nowy dworzec ma już sześć lat - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Nazywają go "chlebak" - nowy dworzec ma już sześć lat
29-05-2018 16:00   Janusz Ludwiczak
Równo sześć lat temu, 29 maja 2012 r. po dziesięciu miesiącach budowy, 10 dni przed rozpoczęciem Euro 2012 ówczesny Prezydent RP Bronisław Komorowski otworzył nowy dworzec kolejowy.

– To ważny dzień dla Poznania i Polskich Kolei Państwowych. Cieszę się, że również mogę uczestniczyć w otwarciu nowego, pięknego budynku dworca głównego. Mam świadomość, że to jest takie swoiste centrum komunikacyjne, zintegrowane, gdzie jest miejsce na Polskie Koleje Państwowe, dla PKS-u i będzie połączenie z systemem tramwajowym. Nie będzie pewnie portu morskiego, ale można stąd do Szczecina, Gdyni i Gdańska wyruszyć – mówił 29 maja 2012 r. w trakcie uroczystości Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Historia nowego dworca kolejowego rozpoczyna się tak naprawdę w 2009 roku, kiedy to władze PKP podpisały umowę inwestycyjną z węgierskim developerem Trigranit Development Corporation na budowę Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu o wartości 160 mln euro, które oprócz budowy nowego dworca kolejowego obejmuje wybudowanie parkingu na 1500 samochodów, dworca PKS oraz centrum handlowo-usługowego.

Wielu podróżnych narzekało, że nowy dworzec jest zbyt mały i niefunkcjonalny. Pasażerowie wielokrotnie wskazywali, że jest zbyt mało kas i brakuje poczekalni z prawdziwego zdarzenia. Kolejnym problemem był schodów jadących w dół, przez co osoby korzystające z pociągów musiały znosić po schodach ciężkie bagaże. Jednak to się zmieniło. Po dwóch latach starań i pięciokrotnym ogłaszaniu przetargu PKP w końcu znalazło wykonawcę, który jesienią 2016 roku wybudował schody ruchome jadące w dół z budynku dworca głównego na perony 1, 2 i 3. Inwestycja kosztowała blisko 2,5 mln zł.

Nadal jednak nie wiadomo co stanie się z budynkiem starego dworca i kiedy ruszy ewentualny jego remont. PKP zapowiadało, że dotychczasowy gmach Poznania Głównego ma zostać wyburzony, a w jego miejscu stanie nowy z odtworzeniem historycznego wyglądu, w którym znajdzie się centrum obsługi podróżnych. W planach jest również budowa tunelu, który ma połączyć peron 3 na Wolne Tory. Podróżni dzięki temu będą mogli dostać się z peronów na dworzec autobusowy, do głównego wejścia galerii handlowej Avenida oraz w kierunku centrum miasta. Nie wiadomo jednak kiedy ruszy inwestycja. Pewne jest natomiast to, że niebawem zakończy się przebudowa Dworca Zachodniego.


Budynek nowego dworca kolejowego ma powierzchnię 7 tysięcy m kw. Położony jest nad torami i peronami 1, 2, 3, równolegle do Mostu Dworcowego. Wznoszenie obiektu odbyło się w rekordowym czasie - od czasu rozpoczęcia prac budowlanych do udostępnienia dworca pasażerom minęło zaledwie 10 miesięcy. Nowy dworzec kolejowy Poznań Główny to nowoczesny, trzypoziomowy budynek, jedyny w Polsce poza Dworcem Centralnym w Warszawie zbudowany nad peronami. Powierzchnia budynku wynosi 4 921,16 m2, a jego kubatura 49 435,73 m3. Ze względu na swój kształt, nowy dworzec przez niektórych nazywany jest "chlebakiem".

Hol dworcowy wraz z holem kasowym nowego dworca ma trzy poziomy i powierzchnię 1414 m kw. Podróżni będą korzystać z 10 kas biletowych - PKP Intercity, Przewozów Regionalnych i Kolei Wielkopolskich. Dodatkowo, na terenie dworca ustawionych zostało 9 automatów biletowych. Dla pasażerów dostępna jest też przechowalnia bagażu, nowoczesne toalety (również dla osób niepełnosprawnych) i pokój dla matki z dzieckiem. Dworzec zaopatrzony został w nowoczesny system informacji o rozkładzie jazdy, zbudowany ze specjalnych wyświetlaczy LED i biało – granatowe tablice kierunkowe w języku polskim i angielskim. Na nowym dworcu postawiono też bankomaty i wpłatomat.

W nowym dworcu powstały również kawiarnie, salonik prasowy i inne lokale handlowo-usługowe. Podróżni będą mogli skorzystać również z Punktu Informacji Kolejowej, który będzie połączony z Centrum Informacji Miejskiej. Przy budowie dworca pracowało ponad 600 osób. Autorem projektu i koncepcji architektonicznej Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Poznaniu jest międzynarodowe biuro architektoniczne Bose International Planning and Architecture , autorem projektu architektoniczno-budowlanego poznańska Pracownia Pentagram Architekci.


Komentarze (7)

02-06-2018 17:26:05
pieszy
Dziadostwo, a nie dworzec. W piątki, poniedziałki i w okolicach świąt kolejki do kas straszne, nie ma gdzie siedzieć. Od lat natrafiam na podróżnych, którzy się gubią i błądzącym zrokiem szukają właściwych peronów. Dla mnie jako częstego klienta kolei to aneks dworcowy połączony z centrum handlowym. Prawdziwy, poczciwy, niedoinwestowany Stary Dworzec nadal czeka na obsługę podróżnych...
30-05-2018 17:26:10
Kandza
Mi się ten chlebak podoba. Przynajmniej jest na co oko zawiesić.
30-05-2018 14:10:35
poznanianka
Nigdy nie wiem czy jestem na dworcu czy w galerii handlowej.Galerii w Poznaniu mamy w brud.Natomiast starego Dworca ,który był czytelny i funkcjonalny szkoda. Może Dworzec Zachodni ułatwi pasażerom przemieszczanie sie na perony. Skróci czas dojścia do kas , a potem na perony.Bo to w podrózy najważniejsze.Ale hitem jest nade szybka budowa , a potem remonty ,remonty, poprawki związane ze skargami użytkowników. Do tez należy do wizytówki wykonawcy.Oby ten bubel nas czegoś nauczył.
30-05-2018 07:43:04
werserk
@Do eka| no i co to za argument?
29-05-2018 21:09:15
@Do eka
Bo chlebak jest do kitu.
29-05-2018 18:44:32
Do eka
To zajdz mi cwaniaku prace, gdzie zarobie 19zlh skoro chlebak taki zły? Pomyślcie ludzie ile osób ma dzięki temu okropnemu chlebakowi pracę
29-05-2018 16:21:16
eka z małeki
-taka PORUTA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!eka
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

sty

18:30
Łazarz
21. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

31

sty

Polska * Poznań * Łazarz
29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11

lut

do 14-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

18

lut

do 21-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Cavaliada Winter Tour

12

mar

do 13-03-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: