Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Czas niezaprzeszły" pokazują studenci Uniwersytetu Artystycznego w galerii na Łukaszewicza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Czas niezaprzeszły" pokazują studenci Uniwersytetu Artystycznego w galerii na Łukaszewicza
29-05-2018 04:14   Janusz Ludwiczak
W galerii LUKA przy ul. Łukaszewicza 2 w ramach festiwalu Poznań Art Week można zobaczyć wystawę "Czas niezaprzeszły" zorganizowaną przez studentów II Interdyscyplinarnej Pracowni Rysunku Uniwersytetu Artystycznego.
– Tym razem chcemy opowiedzieć o czasie oraz spojrzeć na historię poprzez jego pryzmat. Zaprezentowanych zostało kilka starannie wybranych realizacji. Odnoszą się one do archeologii i czasu, jednak temat jest dla artystów tylko punktem wyjścia do indywidualnych narracji – wyjaśnia prof. Anna Tyczyńska z Uniwersytetu Artystycznego.

"Czas niezaprzeszły" jest już czwartą wystawą, w której biorą udział studenci II Interdyscyplinarnej Pracowni Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

–Wystawa związana JEST z tematyką archeologiczną w ramach współpracy z Instytutem Archeologii UAM. Poprzednie wystawy - w galerii ARCHAIOS Instytutu Archeologii, Bramie Poznania, CK Zamek, odnosiły się do miejsca, przedmiotu, historii i pamięci. Tym razem chcemy opowiedzieć o czasie oraz spojrzeć na historię poprzez jego pryzmat. Można snuć rozważania na temat czasu, jego istoty i natury, ale tytuł bardziej niż do czasu jako takiego, odnosi się do gramatycznej nazwy czasu – czasu zaprzeszłego, po łacinie plusquamperfectum. Wg słownika języka polskiego czas zaprzeszły, to „czas przeszły oznaczający czynność dokonaną wcześniej, w stosunku do innej czynności przeszłej”. Czym jest więc czas niezaprzeszły?
Czas niezaprzeszły – nie przeszły, nie miniony i nie zapomniany; taki który ciągle implikuje, wpływa na to co się dzieje teraz.
Czas niezaprzeszły, to czas aktualny, pętla wiążąca przeszłość z teraźniejszością…
– wyjaśnia prof. Anna Tyczyńska, II Interdyscyplinarna Pracownia Rysunku Uniwersytetu Artystycznego.

– Zaprezentowanych zostało kilka starannie wybranych realizacji. Odnoszą się one oczywiście do archeologii i czasu, jednak temat jest dla artystów tylko punktem wyjścia do indywidualnych narracji. Damian Wiśniewski w swojej analitycznej i oszczędnej w formie pracy, sięga po temat uchodźców, a bezpośrednim impulsem do jej powstania są znalezione w Internecie statystyki dotyczące liczby zaginionych, NN w latach 1993-2018. Patrycja Plich w charakterystyczny dla siebie sposób łączy ze sobą różne tropy: mapy, znaleziska, zdjęcia niezidentyfikowanych fragmentów rzeczywistości. Jej całoroczny projekt przyjmuje formę gazety. Inne podejście do tematu prezentuje Iza Szulc, która ponownie odwołuje się do Platona, tym razem wnikając w dyskurs dotyczący wyższości słowa mówionego nad pisanym. W osobistą podróż w czasie zabierze nas Kamil Rzeźnik, spotykając się w czasie niemożliwym ze swoim dziadkiem. Na wystawie będzie można zobaczyć również projekty grupowe, które powstały podczas „pleneru stacjonarnego” w CK Zamek; nieprzystające do siebie fragmenty układanki w pracy „Puzzle” inspirowanej specyficzną historią i przestrzenią Zamku Cesarskiego oraz „inwentaryzacyjną” realizację dotyczącą metaforycznych i dosłownych pęknięć i szczelin w przestrzeniach „zamku” – objaśnia Anna Tyczyńska, prof. Uniwersytetu Artystycznego.

Wystawę "Czas niezaprzeszły" można do 1 czerwca włącznie (również w Boże Ciało) oglądać w godz. od 14:00 do 18:00 w Galerii LUKA przy ul. Łukaszewicza 2.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

paź

do 23-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Poleco" - Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska Targi
"Eco-Trends" - targi ekologiczne
ODWOŁANE

23

paź

do 25-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów ZabytkowychODWOŁANE

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Zobacz, posłuchaj, zaśpiewaj, jak ciekawa jest… Wielkopolska!
- spektakl muzyczny dla dzieci w wykonaniu "Teatru Mozaika"

24

paź

11:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 3-6 lat.Akcja twórcza z książką "Ćmony i Smeśki" w ramach 23. Biennale Sztuki dla Dziecka „Spotkanie jako sztuka”
(zapisy na dom.bajek.poznan@gmai

27

paź

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Edward Stachura klasycznie i elektronicznie" - recital piosenek E.Stachury w wykonaniu Dominiki Dobrosielskiej i Michała Rukszy w Klubie Krąg
Bezpłatne wejściówki do odbioru w Klubie Krąg od dnia

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: