Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 26 i Gimnazjum 51 zostali "Łazarskimi Omnibusami" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 26 i Gimnazjum 51 zostali "Łazarskimi Omnibusami"
27-05-2018 03:33   Janusz Ludwiczak
Jak będzie wyglądał Łazarz za 100 lat, gdzie znajduje się Skwer Focha, kim byli patronowie łazarskich ulic, czy Adam Jeske był wójtem, sołtysem czy merem Łazarza, jak obecnie nazywa się ulica Nowoogrodowa i co oznacza skrót PWK – odpowiedzi na te pytania musieli znać uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych, którzy wzięli udział w 21. edycji turnieju "Łazarski Omnibus".

Blisko 50 osób wzięło udział w "Łazarskim Omnibusie" - turnieju wiedzy o dzielnicy dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, który po raz 20. odbył się w Klubie Osiedlowym "Krąg" w ramach 28. Dni Łazarza.

Na początek wszyscy musieli rozwiązać krótką krzyżówkę. Za rozwiązanie każdego pytania otrzymywało się punkt, dodatkowe pięć punktów można było zdobyć rozwiązując hasło główne.

W kolejnym zadaniu uczniowie musieli zaznaczyć na planie gdzie znajdują się trzy skwery: Kazimierza Nowaka, Focha i Eki z Małeki oraz w którym miejscu mieści się Plac Nowakowskiego.

Nie zabrakło również testu, w którym zawodnicy musieli odpowiedzieć na pytanie czy Adam Jeske był wójtem, sołtysem czy burmistrzem Łazarza, a także w parku jakiego patrona znajduje się hala Arena, czy nazwa Osiedle Św. Łazarza pochodzi od szpitala św. Łazarza, nazwy rynku (targowiska) czy figury tego świętego, czy nazwa ulicy Graniczna pochodzi od granicy Łazarza z Wildą, Jeżycami czy Górczynem? Gimnazjaliści musieli natomiast również wiedzieć co oznacza skrót PWK, kim był ks. Czesław Piotrowski i jak obecnie nazywa się ulica Nowogrodowa.

W kolejnym zadaniu należało wskazać lokalizacje, w których wykonane zostały tablice pamiątkowe upamiętniające znane postacie.

Nie zabrakło również zadania z okazji 100-lecia niepodległości. Uczniowie musieli napisać jaki będzie Łazarz za 100 lat, jak będą ich zdaniem wyglądały ulice, szkoły i jak się będzie żyło mieszkańcom.

A oto jak widzą Łazarz w 2118 roku:

"Łazarz za 100 lat będzie większy. Do szkoły będziemy latać samolotami, a wracać rakietą. Ulice będą czyste jak nigdy dotąd, a zwierzęta będą umiały porozumiewać się po ludzku. Każdy człowiek będzie miał dom jednorodzinny ufundowany przez miasto. Szkoły będą bardzo nowoczesne, zamiast książek będziemy nosić tablety" – sądzą Alicja Nowaczyk, Gabriela Jesiołowska i Mateusz Schmidt, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 77.

"Na Łazarzu za 100 lat będą wysokie wieżowce, automatyczne autobusy. Obok chodników znajdować będą się trawiaste ścieżki dla psów. Stare, brzydkie kamienice zostaną odnowione, a pod wieżowcami będą podziemne parkingi. Służba zdrowia stanie się bardziej przyjazna dla ludzi. Zbudowane będą przedszkola dla zwierząt. Rozwiną się plantacje chomików. Na Arenie powstanie 10-piętrowa restauracja" – uważają Jakub Grzechowiak, Mikołaj Kutozow i Michał Aleksandrowicz z Gimnazjum nr 33.

"Łazarz za 100 lat będzie dzielnicą artystów i wybitnych pisarzy. Kamienice będą pokryte pięknymi graffiti. Mieszkańcy tych terenów będą bardzo bogaci, bo znajdą zapiski i ważne dokumenty z czasów I wojny światowej. W naszej dzielnicy będą odbywać się najważniejsze i najistotniejsze wydarzenia artystyczne na całym świecie. Szkoły będą wyglądać zupełnie inaczej. Szerzona będzie nauka filozoficzna. Ludzie będą sobie pomagać. Na Łazarzu nikt nie będzie się sprzeczać. Rozszerzą się granice dzielnicy. Teraz zagadka dla Was. Jak trucizna będzie przeterminowana to będzie mniej trująca?" – przekonywali Filip Zalewski, Mateusz Prange i Natalia Mazurek, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 69.

"Łazarz będzie dzielnicą kojarzoną ze spokojem, estetyką i kulturą. Ulice i kamienice będą czyste i przytulne. Bimby będą jeździć ekspresowo. Szkoły będą dla każdego kojarzone z wakacjami, gdzie każdy będzie chciał wracać. Każdy będzie przykładem dla drugiego – wskazywali Tatiana Ochotna, Natalia Bartol i Maciej Jurga, uczniowie klasy 2 Gimnazjum nr 51.

Na zakończenie uczestnicy mieli do rozwiązania test o Powstaniu Wielkopolskim, który najlepiej rozwiązała reprezentacja ze Szkoły Podstawowej nr 77.

"Łazarski Omnibus", którego początki sięgają 1998 roku rozgrywany był w dwóch kategoriach - dla szkół podstawowych i osobno dla gimnazjów.

W tym roku w turnieju wzięło udział trzynaście 3-osobowych drużyn ze szkół podstawowych nr: 9, 26, 33, 69 i 77 oraz Gimnazjum nr 33, 51 i 53.

– "Łazarski Omnbibus" to już ponad 20-letnia tradycja. Gdy startował zapewne jeszcze Was nie było na świecie. Gratuluję, że wykazaliście się doskonałą wiedzą o Łazarzu – powiedział podczas ogłoszenia wyników Janusz Heller, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza.

W tegorocznym "Łazarskim Omnibusie" wśród podstawówek zwyciężyła drużyna 26B ze Szkoły Podstawowej nr 26 w składzie Piotr Pietrzak, Inez Rybak i Aleksandra Jędrzejewska z klasy 7, a wśród gimnazjalistów najlepsi okazali się Wiktoria Hinz, Małgorzata Kaszuba i Natalia Nowaczyk z Gimnazjum nr 53.

Najlepsi zawodnicy otrzymali nagrody w postaci książek i gier planszowych ufundowane przez Radę Osiedla Św. Łazarz i Komitet Organizacyjny Dni Łazarza. Dla każdego uczestnika przygotowano upominki i słodycze.

– Aż tak bardzo nie musieliśmy się uczyć, zostało nam trochę wiedzy z udziału w poprzednich "Omnibusach". Pozytywnie się zaskoczyliśmy, bo były zadania na kreatywność. Najwięcej trudności sprawiły nam tablice, zaznaczenie ich lokalizacji. Postanowiliśmy wziąć udział w tym turnieju, bo można wiele się też wiele nauczyć na temat osiedla, na którym mieszkamy. Łazarz jest dobrą dzielnicą, jest wiele ciekawych atrakcji, imprez i miejsc, gdzie można spędzić czas wolny – powiedzieli Aleksandra Jędrzejewska, Piotr Pietrzak i Inez Rybak, uczniowie klasy 7 Szkoły Podstawowej nr 26, zwycięzcy "Łazarskiego Omnibusa 2018" w kategorii szkół podstawowych.

Wyniki 21. turnieju "Łazarski Omnibus 2018":
Szkoły podstawowe:
1. 26B – 63 pkt.
2. 26C – 61 pkt.
3. 9C i 77A – 53 pkt.
4. 69A i 33 – 50 pkt.
5. 77B – 48 pkt.
6. 9B – 38 pkt.
7. 9A – 34 pkt.
Gimnazja:
1. 51B – 77 pkt.
2. 53 – 59 pkt.
3. 33 – 51 pkt.
4. 51A – 35 pkt.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

11:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Koncert muzyczno-charytatywny "Nasze serca z Ukrainą" w wykonaniu podopiecznych Dziennego Domu Pomocy nr 1 Klub "Centrum"

03

lip

Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik ekologiczny w Ogrodzie Łazarz "Na powitanie lata"

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
"Poznańskie muzykalia" - koncert z utworami Haliny Frąckowiak

06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: