Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Radni nie chcą autobusu na Kolejowej. Nadzwyczajna sesja podczas rozpoczęcia Dni Łazarza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Radni nie chcą autobusu na Kolejowej. Nadzwyczajna sesja podczas rozpoczęcia Dni Łazarza
24-05-2018 13:41   Janusz Ludwiczak
W tym samym czasie kiedy odbędzie się uroczyste otwarcie 29. Dni Łazarza z udziałem m.in. prezydenta Poznania i zaproszonych gości obradować będzie Rada Osiedla Św. Łazarz. Podczas nagle zwołanej sesji łazarscy radni chcą podjąć uchwałę, by ulicą Kolejową nie jeździł autobus.

Dopiero co w minioną środę, 16 maja odbyła się 43. sesja zwyczajna Rady Osiedla Św. Łazarz, a już tydzień później będzie kolejna i to w tym samym czasie, kiedy odbędzie się uroczystość otwarcia 29. Dni Łazarza. Zaskakujące jest to, że w czasie kiedy odbywają się Dni Łazarza nagle zwoływana jest sesja rady osiedla, zwłaszcza, iż łazarscy radni podkreślali, że kiedy odbywa się dzielnicowe święto nie powinny być przeprowadzane posiedzenia samorządu pomocniczego.

W 2015 roku Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Osiedla była oburzona, że w dniu kiedy odbywa się Parada Łazarska i rozpoczęcie Dni Łazarza przeprowadzone zostają konsultacje społeczne i debata w sprawie budżetu obywatelskiego.

– Urząd Miasta wiedział dużo wcześniej, że są Dni Łazarza i Parada Łazarska. Było z resztą głośno o problemach związanych z organizacją, sprawa ta poruszana była również na Radzie Miasta. Już pod koniec kwietnia po otrzymaniu informacji, że odbędą się konsultacje społeczne w sprawie budżetu obywatelskiego zgłosiłam, że są Dni Łazarza i w tym czasie odbędzie się Parada Łazarska, w której biorą udział również mieszkańcy. Przykro mi, że nie zostało to uwzględnione – mówiła Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Św. Łazarza.

Urzędnicy przekonywali, że nie wiedzieli, że w tym samym czasie są Dni Łazarza, a konsultacje dotyczyły nie tylko Łazarza, ale całego Grunwaldu.

Tymczasem dzisiaj popołudniu, w tym samym czasie kiedy odbędzie się uroczyste otwarcie 29. Dni Łazarza z udziałem m.in. prezydenta Poznania i zaproszonych gości obradować będzie Rada Osiedla Św. Łazarz. Podczas nagle zwołanej sesji łazarscy radni chcą podjąć uchwałę, by ulicą Kolejową nie jeździł autobus.

– Musimy podjąć decyzję w sprawie autobusu na Kolejowej. Dwa lata temu dość asekuracyjnie wpisaliśmy, że może tam jeździć. Jak to zrobimy to jest szansa, ze na następną sesję dostaniemy aktualne założenia projektowe do akceptacji i wreszcie zostanie wybrany projektant. Od razu po otwarciu pójdziemy na chwilę do biura rady, radni mogą nie mieć czasu, by przychodzić dwa razy z rzędu – tłumaczy portalowi lazarz.pl Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

– Sesje trzeba zrobić wtedy, kiedy pasuje radnym. Prezydent otworzy Dni Łazarza o godz. 17. Kolejowa nie może poczekać. Jest szansa, że przebudowa ulicy w końcu ruszy. Jeśli Kolejową miałby jeździć autobus trzeba wtedy poszerzyć ją do 6,5 metra, musiałby być przygotowany nowy projekt, przeprowadzone zostałyby kolejne konsultacje społeczne, a to znowu opóźni inwestycję – powiedziała Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Podczas pilnie zwołanej sesji Rada Osiedla Św. Łazarz ma podjąć uchwałę w sprawie wniosku do Prezydenta Miasta Poznania o nieuwzględnianie przystanków autobusowych w projekcie remontu ul. Kolejowej.

Jak czytamy w uzasadnieniu:
Rada Osiedla Św. Łazarz wnioskuje o nieuwzględnianie w projekcie remontu ul. Kolejowej rozwiązań mających służyć zapewnieniu warunków umożliwiających funkcjonowanie na tej ulicy linii autobusowej.
Wobec faktu, iż Zarząd Transportu Miejskiego nie ma w planach poprowadzenia linii autobusowej wzdłuż ul. Kolejowej, dalsze uwzględnianie rozwiązań takich jak szersza jezdnia lub przystanki autobusowe, mija się z celem.
Przy dalszym projektowaniu remontu ul. Kolejowej można będzie:
• zaprojektować węższą jezdnie;
• zastosować zmiany jej geometrii spowalniające ruch samochodowy i zwiększające bezpieczeństwo pieszych (np. esowanie drogi, azyle dla pieszych, zwężenia jezdni, rondo na skrzyżowaniu ulic Kolejowej i K. Potockiej oraz minirondo na skrzyżowaniu ulic Kolejowej i Granicznej).
Uzyskaną dzięki temu przestrzeń w pasie drogowym będzie można wykorzystać na pasy zieleni (również wysokiej– drzewa).
Warto przypomnieć, iż zapewnienie na ul. Kolejowej zieleni w pasie drogowym było jednym z postulatów mieszkańców podnoszonych podczas konsultacji dotyczących przedmiotowego remontu. Przestrzeń uzyskaną w miejscu projektowanych wcześniej przystanków autobusowych można przeznaczyć na realizację kolejnego z postulatów mieszkańców - zapewnienia miejsc parkingowych, bądź na większe „wyspy” zieleni, w zależności od miejscowego zapotrzebowania na miejsca parkingowe dla mieszkańców (ustalonego na podstawie badań napełnienia miejscami parkingowymi przygotowanymi dla wprowadzenia na Łazarzu Strefy Płatnego Parkowania).
Rozwiązania służące uspokojeniu ruchu oraz projektowana zieleń w pasie drogowym powinny współgrać ze sobą.
Za pomocą zaprojektowania zieleni, zwłaszcza tej wysokiej, należy „zwęzić optycznie” ul. Kolejową, wzmacniając oddziaływanie elementów zmiany geometrii jezdni.
Efektem takiego działania powinno być zaprojektowanie ul. Kolejowej, nie jako szerokiej i prostej ulicy, ale uliczki bardziej lokalnej, służącej potrzebom mieszkańców, zwłaszcza tych niezmotoryzowanych.

Innego zdania są jednak niektórzy łazarscy radni.

– Uważam, że jest to zły pomysł. Ulicę można zaprojektować w bezpieczny sposób jednocześnie dostosować ją do potrzeb komunikacji miejskiej. Ta część dolnego Łazarza zyskałaby dzięki temu cenne połączenie komunikacyjne, którego w tym rejonie brakuje. Takie rozwiązanie zostało zarekomendowane również w raporcie Politechniki Poznańskiej - niezależnie od zaproponowanego wariantu. Pamiętajmy, że trasy wielu linii komunikacyjnych będą musiały być zmodyfikowane po wybudowaniu linii tramwajowej na os. Koperniika. Z tego względu należy patrzeć perspektywicznie. Czy alternatywą dla prowadzenia komunikacji autobusowej będzie fikcyjna Dolna Głogowska – wskazuje radna Agnieszka Michalak-Pietkiewicz.

O tym, że ulicą Kolejową ma jeździć autobus wiadomo od 2013 roku. W 2015 roku pojawił się projekt, by uruchomiona została linia z Dworca Zachodniego przez Kolejową i Górecką na Świerczewo.

– Autorzy opracowania wskazują kilka rozwiązań, które mogłyby się przyczynić do poprawy dostępu do autobusów. Lautobusowa ze Świerczewa mogłaby kursować dalej ul. Górecką i Kolejową do Dworca Zachodniego. Do takiej linii dostęp miałoby ponad 10 tys. osób, z czego ponad 3 tys. to osoby, które obecnie nie mają dostępu do transportu publicznego. Koszt kursowania linii, przy założonym takcie 30 minut, to ok. 1,1 mln zł rocznie – dodaje radny Tomasz Wierzbicki.

Autobus miałby jeździć z Dworca Zachodniego przez Głogowską, Gąsiorowskich, Kolejową, Potockiej, Dmowskiego, Krauthofera i Górecką, a dalej Bohaterów Westerplatte, Kołłątaja i Opolską do pętli "Świerczewo", która miałby znaleźć się przy ul. Kozaka. Projekt miał przeanalizować Zarząd Transportu Miejskiego. Wiadomo, że w przypadku uruchomienia połączenia autobusy miałyby uzyskać możliwość lewoskrętu z ulicy Głogowskiej w Gąsiorowskich.


Komentarze (10)

17-07-2018 22:26:33
kaśka
@Lajlalaj: A sam byłeś na wyborach??
17-07-2018 22:24:46
Lajlalaj
A kogo reprezentują te osoby? niespełna 5% mieszkańców, które na nie zagłosowały?
25-05-2018 17:57:49
poznanianka
I słusznie seniorzy i to w leciwym wieku poruszają sie po Lazarzu.Ale jak ma ten senior przejśc na drugą strone ulicy , gdy przejścia zbyt daleko, ruch wzmożony i słusznie zauważono ,że autobus do bazy już z czestotliwością kursuje,Przecież hałas o Kolejową zaczął sie gdy mieszkańcy muszą zamykać w upalne dni okna bo hałas nie daje spokojnie w domu egzystować.Stojące płyty chodnikowe , tylko omijać ,względnie przenosić wózek z dzieckiem,Czytając Państwa wpisy trudno nie wyczuć ,że tu każda instutucja chce ugrać swoje.ZTM ZDM i inni wraz z odchodzącym Prezydentem Włudarskim , który do dzisiaj ( nawet na spotkaniu dot. zagospodarowania Wolnych Torów ) nie wyjasnił dlaczego przyznane pieniadze w wys. 9 ml od lat rozproszyły się.Teraz Naramowicka , a Kolejowa ? Potem zagospodarowanie wolnych torów.Aż się cieszę ,że Kolejowa za 100 lat.
25-05-2018 10:56:31
łe1
autobusy Kolejową już jeżdżą!!! Na Góreckiej PKS zrobił sobie bazę i co ok. pół godziny jedzie autobus - to tak dla uspokojenia ruchu. Pozdrawiam Prezydenta i ZDM + Inwestycje Miejskie i gratuluje skansenu, który kolejni miejscy włodarze pielęgnują na Kolejowej.
25-05-2018 08:27:51
ania
Lazarz to poletko doswiadczalne UM, zmiany kierunkow ulic, sciezki rowerowe tam gdzie wogole niepotrzebne.....no i Kolejowa !!! Przypuszczam, ze UM dogadal sie z deweloperami budynkow na ul. Gąsiorowskich. Aby lepiej sprzedawaly sie mieszkania trzeba dobrego dojazdu a wiec remont ulicy napewno bedzie ale nie wedlug potrzeb mieszkancow a wedlug potrzeb dewelopera i UM. Koniec tematu. Dodam, ze mieszkancow nikt nie slucha, tylko tych od rowerow bo maja za soba Jaskowiaka, a spotkania konsultacyjne do teatr. Wszystko jest ustalone z gory.
24-05-2018 23:13:17
E.CH
W projekcie remontu ul. Kolejowej muszą być przyjęte rozwiązania służące zapewnieniu warunków umożliwiających funkcjonowanie na tej ulicy linii autobusowej. Ulicę Kolejową i przyległe do Kolejowej zamieszkują osoby starsze które obecnie są odcięte od komunikacji miejskiej , do najbliższego przystanku tramwajowego ok.1 km. Uważam że seniorom należy umożliwić dojazd do tramwaju i możliwość dalszej przesiadki chociażby żeby dojechać do lekarzy , co jak wiadomo jest niezbędne. W tej części miasta nic nie ma , wszędzie trzeba dojechać a jak to zrobić jak nie ma się sił żeby dojść do tramwaju ? Autobus na ulicy Kolejowej jest bardzo potrzebny, nie ma sensu przeprowadzenie remontu bez zaprojektowania komunikacji w tym rejonie, od kilku lat obiecywanej. Może należy zmienić radnych nie rozumiejących potrzeb seniorów i utrudniających rozwój tej części miasta.
24-05-2018 22:43:33
dana
smiech na sali.. 6,5 metra a autobus co 30min. Faktycznie ruch jak na Lechiskiej ze ledwo będą mogly się minac. to mydlenie oczu bezczelnych chamow żeby tylko zaoszczedzic
24-05-2018 22:29:47
aaa
skandaliczna decyzyja, bez uzgodnienia z mieszkańcami łazarza. kogo reprezentuje ta rada osiedla> wstyd!! za rok Was na szczęście zmienimy
24-05-2018 20:53:26
poznanianka
Niech radnych w tym łazarskich zmiecie ze stołków chociażby wiatr.Może wreszcie nie bedzie mieszania przy projekcie. Tylko decydent mieszkający na Kolejowej mógłby ( a takich w radzie już nie ma ) wypunktować to wszystko co zgłosili do projektów mieszkańcy Kolejowej.Pomysł z autobusem to pomysł radnych stale zmieniających plany.Widzę tą ulice od czasu kiedy stał na niej przygodny samochód. Obecnie zwiększony ruch ,hałas ze strony Hetmańskiej, torów kolejowych .Kostka brukowa, szybkość samochodów , brak przejść dla pieszych na druga stronę ulicy.Dojazd do Hotelu * a jeszcze zagospodarowanie dawnego Młyna Kolejowa 19(21 ) plus wybudowane mieszkania ( bloki ) z dojazdem przez Kolejową na Gąsiorowskich. Wystarczy hałasu i wypadków. Oby na Kolejowej przez 100 lat nie było remontu.Dedukuję to radnym i panu Włudarskiemu.
24-05-2018 16:10:54
łe
Po co to gadanie. Na Kolejowej przez najbliższ 100 lat i tak nie będzie remontu!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

do 03-02-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury "Windoor-Tech" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad

03

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż Wystawy "Prac Malarskich Mieczysława Hofa"
Wstęp wolny

07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

09

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 2: Miłość erotyczna - o silnym podłożu zmysłowym, przeżywana w ciele

10

lut

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Taka miłość w sam raz" - Walentynkowe Show słowno-muzyczne w wykonaniu Mojego Teatru
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: