Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Barwną paradą rozpoczną się 29. Dni Łazarza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Barwną paradą rozpoczną się 29. Dni Łazarza
23-05-2018 11:51   Janusz Ludwiczak
Blisko 50 imprez przez sześć dni: koncerty, festyny, wystawy, wycieczki i imprezy sportowo-rekreacyjne. W czwartek rozpoczynają się 29. Dni Łazarza. Organizowane od 1987 r. najstarsze i największe święto dzielnicowe rozpocznie się wielką parada, która po południu przejdzie ulicą Głogowską.

– Dni Łazarza to najstarsze i największe dzielnicowe święto, które organizowane jest od 1987 roku. Program jest bardzo obfity, są zarówno imprezy sportowe, rekreacyjne, wycieczki, wystawy, koncerty, festyny, recitale. Warto wziąć udział w Dniach Łazarza, by poczuć bliskość swojej dzielnicy, poczuć jej klimat i tradycje. Nie zabraknie również konkursów gwarowych i wycieczek, będzie można zwiedzić ciekawe miejsca i przejść się po tajemniczych zakamarkach Łazarza – zapowiada Janusz Heller, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza i kierownik domu kultury Klub Osiedlowy "Krąg" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald.

29. Dni Łazarza rozpoczną się od wielkiej parady, która wyruszy spod Areny w czwartek, 24 maja. Parada Łazarska z udziałem uczniów szkół, harcerzy, mieszkańców Łazarza i zaproszonych gości (ma pojawić się m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak) wyruszy z boiska o godz. 17 i już po raz trzynasty przejdzie ulicami: Wyspiańskiego, Głogowską, Stablewskiego, Jarochowskiego pod pływalnię letnią w Parku Kasprowicza. W barwnym korowodzie pojawią się również zabytkowe samochody z Automobilklubu Wielkopolskiego, motocykle z grupy "Kruk". W Paradzie Łazarskiej pojawi się również 31 Baza Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny, a na czele korowodu pojawi się Reprezentacyjna Orkiestra Dęta ze Swarzędza. Na mecie parady zaplanowano pokaz tańca breakdance w wykonaniu Tabasco BreaKing School oraz pokaz tresury psów zorganizowany przez Golden Retriever WOŚP w Poznaniu.


Gdy na Łazarzu było wzgórze

Po zakończeniu Parady Łazarskiej otwarta zostanie "Wystawa Przemysłowa na Wzgórzu św. Łazarza 1908". Autorka prezentacji, dr Liliana Krantz-Domasłowska przedstawi miejsce, którego już nie ma, a było ważne, na 13 lat przed powstaniem Międzynarodowych Targów Poznańskich.

– Jest to prezentacja, która opowiada o miejscu, którego już nie ma i o wydarzeniu, które zapoczątkowało tradycje wystawiennicze na terenie Łazarza. Plansze eksponowane będą na ogrodzeniu przy ul. Jarochowskiego, należącym do Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych, a więc w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca historycznej wystawy – zapowiada dr Liliana Krantz-Domasłowska.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek o godz. 18:00, a ekspozycję będzie można oglądać do 22 czerwca.


Golden Retrievery na pomoc Krzysiowi

Przed rokiem Dniom Łazarza towarzyszyła wielka zbiórka na rzecz ciężko chorej Amelki Klatkiewicz. W tym roku wszystkim imprezom organizowanym w ramach święta dzielnicy także będzie towarzyszyć akcja charytatywna dedykowana 10-letniemu Krzysiowi Dondajewskiemu, który urodził się z chorobą genetyczną - zespołem łamliwego chromosomu X.

– Chłopiec jest upośledzony umysłowo, ma autyzm atypowy oraz całościowe zaburzenia rozwojowe. Krzyś w wyniku choroby ma opóźniony rozwój mowy, nadpobudliwość psychoruchową, obniżone napięcie mięśniowe, cierpi na nadwrażliwość na dotyk, dźwięk i światło. Wymaga systematycznej pracy i wielu zajęć rehabilitacyjnych. Krzysztof Dondajewski jest podopiecznym fundacji „Zdążyć z pomocą” – wyjaśnia Joanna Heller z Komiteru Organizacyjnego Dni Łazarza.

Tatą Krzysia jest jeden z wolontariuszy z grupy Golden Retriever WOŚP doskonale znanej w Poznaniu z corocznych zbiórek na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W czasie Dni Łazarza na odbywających się imprezach będzie można spotkać wolontariuszy z puszkami zbierającymi pieniądze na rzecz 10-letniego Krzysia.

– Synek naszych wolontariuszy, właścicieli pięknej suczki Luna - Krzyś Dondajewski - mieszkaniec Łazarza, ma wrodzoną wadę genetyczną i potrzebuje pomocy. Postanowiliśmy podczas nadchodzących 29. Dni Łazarza zorganizować wielką zbiórkę publiczną, by zebrać jak najwięcej środków na leczenie Krzysia. Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji dla najmłodszych - będą nie tylko nasze psiaki, ale ogrom innych animacji. Wierzymy, że otworzycie Wasze serca, odwiedzicie nasze stoisko oraz wrzucicie mnóstwo pieniążków do skarbony Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą", której podopiecznym jest Krzyś – zaznacza Kasia Walczak z grupy Golden Retriever WOŚP.


Udział Wielkopolan w odzyskaniu niepodległości

W piątkowe południe z wiedzy o dzielnicy będą musieli wykazać się uczniowie łazarskich szkół podstawowych i gimnazjów podczas 21. edycji "Omnibusa Łazarskiego".

– W tym roku "Omnibus odbędzie się pod hasłem "udział Wielkopolan w odzyskaniu niepodległości", zakończenie wojny w nowoczesnej Europie oraz Powstanie Wielkopolskie w kontekście Łazarza – mówi Janusz Heller.


Za mundurem Łazarz sznurem

Na co dzień gaszą pożary, pilnują porządku, dowożą nas do pracy czy szkoły. Tym razem postanowili zamienić mundury na stroje sportowe. W piątkowe przedpołudnie na Orliku przy Arenie odbędzie się turniej "Za mundurem piłka sznurem". Na boisku zmierzą się grunwaldzcy policjanci, strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 oraz pracownicy MPK. Początek turnieju o godz. 10.


"Łazarzmy się". Będzie można zagrać w kapsle i gumę

W piątkowe popołudnie w Ogrodzie Łazarz, który znajduje się pomiędzy blokami przy ul. Potockiej 39 i 41 odbędzie się festyn z okazji Dnia Sąsiada. W programie m.in. wspólne biesiadowanie, zabawy, rozmowy i animacje, a także gra łazarska, warsztaty life foachingu i spotkanie z grami młodości naszych rodziców i dziadków. Będzie można wziąć udział w Wyścigu Pokoju w kapsle z flagami, poskakać w gumę czy na długiej skakance. Organizatorzy przygotowali również pokazy... posłuszeństwa psów zorganizowany przez grupę Golden Retriever.


Festyn u Romana... Dmowskiego, a wcześniej "W Dni Łazarza zabawa się powtarza"

Sobota minie pod znakiem festynów. Pierwszy odbędzie się w godz. od 10 do 13 na boisku Szkoły Podstawowej nr 26 przy ul. Berwińskiego. W programie festynu rodzinnego pod hasłem "W Dni Łazarza zabawa się powtarza" przewidziano m.in. pokazy samochodów ratowniczych Straży Pożarnej oraz Pogotowia Ratunkowego, kiermasz fantów, książek i prac plastycznych wykonanych przez uczniów, wykonywanie ozdób z filcu, wazoników i świeczników, dla najmłodszych powietrzne zamki, a dla wszystkich uczestników grochówkę.

Z kolei w godz. od 11 do 14 na placu zabaw przy "desce" na ul. Dmowskiego 5/7 odbędzie się festyn osiedlowy "u Romana... Dmowskiego". Organizatorzy przygotowali m.in. spektakl "Misja Cyfrobezpieczni" w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 51, występu zespołu tanecznego Agat z Młodzieżowego Domu Kultury nr 3, dmuchany plac zabaw, pokazy akrobatyczne w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 69, kącik malucha, plenerowe gry zabawy, pokazy wielkich baniek mydlanych i pokazy pierwszej pomocy medycznej.


Biegi w Parku Wilsona

Tym razem nie w Parku Kasprowicza, a w Parku Wilsona odbędzie się Otwarty Bieg Łazarski.

– Z uwagi na imprezę Food Trucków organizowaną przez MTP i remont pływalni letniej nie odbędzie się bieg łazarski w Parku Kasprowicza, ale zorganizujemy zawody dla dzieci w Parku Wilsona – tłumaczy Janusz Heller, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza.

Dorośli będą mogli wziąć za to udział w biegu nordic walking na dystans 1,25 kilometra. Początek zawodów od godz. 11. Zapisy w biurze, które rozpocznie pracę przed Palmiarnią godzinę wcześniej.


Miasteczko drogowe, Orkiestra Dęta Miasta Poznania, zwierzokracja i symultana szachowa

W niedzielne południe w Parku Wilsona rozpocznie się Festyn Łazarski, który jest organizowany nieprzerwanie od 1990 roku. W muszli koncertowej odbędą się liczne występy artystyczne. O godz. 16 wystąpi Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Miasta Poznania przy MPK.

Przez całe popołudnie na mieszkańców czekać będzie wiele atrakcji: dmuchany zamek i zjeżdżalnia, animacje sportowe dla dzieci przygotowane przez Akademię Reisa, pokaz gry Warhammer 2000, program animacyjny dla dzieci "Owocowe targowisko", symultana szachowa - będzie można zmierzyć się z mistrzem Krzysztofem Grzesińskim, wziąć udział w łazarskich igrzyskach karcianych, skorzystać z bezpłatnych porad prawnikach oraz wziąć udział w konsultacjach z pracownikami socjalnymi MOPR czy zajrzeć do "miasteczka drogowego", przygotowanego przez Komendą Miejską Policji.


A na finał…

Na zakończenie 29. Dni Łazarza w poniedziałek, 28 maja odbędzie się turniej piłki koszykowej z udziałem uczniów łazarskich szkół, wernisaż wystawy plastycznej "Koziołek na łazarskich uliczkach" przygotowany przez dzieci z wszystkich łazarskich przedszkoli. O godz. 17:00 w Filii nr 4 Biblioteki Raczyńskich przy ul. Lodowej 4 rozpocznie się spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem, autorem kryminałów, których akcja dzieje się w Poznaniu.

Ostatniego dnia, we wtorek o godz. 18:00 poznamy "Człowieka Roku Łazarza". Wręczone zostaną również nagrody im. Stanisława Strugarka za popularyzację gwary poznańskiej oraz nagrody "Przyjaciel Łazarza", a na deser, od godz. 19 do 22 w Ułan Browarze w City Parku rozpocznie się Wartki Stand-up, czyli wieczór, na którym z pewnością nie zabraknie śmiechu.


Szczegółowy program można znaleźć w naszym serwisie specjalnym na stronie: www.29dni.lazarz.pl.


Fot: Janusz Ludwiczak


[serwis informacyjny]         [program 29.Dni Łazarza]

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: