Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Barwną paradą rozpoczną się 29. Dni Łazarza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Barwną paradą rozpoczną się 29. Dni Łazarza
23-05-2018 11:51   Janusz Ludwiczak
Blisko 50 imprez przez sześć dni: koncerty, festyny, wystawy, wycieczki i imprezy sportowo-rekreacyjne. W czwartek rozpoczynają się 29. Dni Łazarza. Organizowane od 1987 r. najstarsze i największe święto dzielnicowe rozpocznie się wielką parada, która po południu przejdzie ulicą Głogowską.

– Dni Łazarza to najstarsze i największe dzielnicowe święto, które organizowane jest od 1987 roku. Program jest bardzo obfity, są zarówno imprezy sportowe, rekreacyjne, wycieczki, wystawy, koncerty, festyny, recitale. Warto wziąć udział w Dniach Łazarza, by poczuć bliskość swojej dzielnicy, poczuć jej klimat i tradycje. Nie zabraknie również konkursów gwarowych i wycieczek, będzie można zwiedzić ciekawe miejsca i przejść się po tajemniczych zakamarkach Łazarza – zapowiada Janusz Heller, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza i kierownik domu kultury Klub Osiedlowy "Krąg" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald.

29. Dni Łazarza rozpoczną się od wielkiej parady, która wyruszy spod Areny w czwartek, 24 maja. Parada Łazarska z udziałem uczniów szkół, harcerzy, mieszkańców Łazarza i zaproszonych gości (ma pojawić się m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak) wyruszy z boiska o godz. 17 i już po raz trzynasty przejdzie ulicami: Wyspiańskiego, Głogowską, Stablewskiego, Jarochowskiego pod pływalnię letnią w Parku Kasprowicza. W barwnym korowodzie pojawią się również zabytkowe samochody z Automobilklubu Wielkopolskiego, motocykle z grupy "Kruk". W Paradzie Łazarskiej pojawi się również 31 Baza Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny, a na czele korowodu pojawi się Reprezentacyjna Orkiestra Dęta ze Swarzędza. Na mecie parady zaplanowano pokaz tańca breakdance w wykonaniu Tabasco BreaKing School oraz pokaz tresury psów zorganizowany przez Golden Retriever WOŚP w Poznaniu.


Gdy na Łazarzu było wzgórze

Po zakończeniu Parady Łazarskiej otwarta zostanie "Wystawa Przemysłowa na Wzgórzu św. Łazarza 1908". Autorka prezentacji, dr Liliana Krantz-Domasłowska przedstawi miejsce, którego już nie ma, a było ważne, na 13 lat przed powstaniem Międzynarodowych Targów Poznańskich.

– Jest to prezentacja, która opowiada o miejscu, którego już nie ma i o wydarzeniu, które zapoczątkowało tradycje wystawiennicze na terenie Łazarza. Plansze eksponowane będą na ogrodzeniu przy ul. Jarochowskiego, należącym do Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych, a więc w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca historycznej wystawy – zapowiada dr Liliana Krantz-Domasłowska.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek o godz. 18:00, a ekspozycję będzie można oglądać do 22 czerwca.


Golden Retrievery na pomoc Krzysiowi

Przed rokiem Dniom Łazarza towarzyszyła wielka zbiórka na rzecz ciężko chorej Amelki Klatkiewicz. W tym roku wszystkim imprezom organizowanym w ramach święta dzielnicy także będzie towarzyszyć akcja charytatywna dedykowana 10-letniemu Krzysiowi Dondajewskiemu, który urodził się z chorobą genetyczną - zespołem łamliwego chromosomu X.

– Chłopiec jest upośledzony umysłowo, ma autyzm atypowy oraz całościowe zaburzenia rozwojowe. Krzyś w wyniku choroby ma opóźniony rozwój mowy, nadpobudliwość psychoruchową, obniżone napięcie mięśniowe, cierpi na nadwrażliwość na dotyk, dźwięk i światło. Wymaga systematycznej pracy i wielu zajęć rehabilitacyjnych. Krzysztof Dondajewski jest podopiecznym fundacji „Zdążyć z pomocą” – wyjaśnia Joanna Heller z Komiteru Organizacyjnego Dni Łazarza.

Tatą Krzysia jest jeden z wolontariuszy z grupy Golden Retriever WOŚP doskonale znanej w Poznaniu z corocznych zbiórek na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W czasie Dni Łazarza na odbywających się imprezach będzie można spotkać wolontariuszy z puszkami zbierającymi pieniądze na rzecz 10-letniego Krzysia.

– Synek naszych wolontariuszy, właścicieli pięknej suczki Luna - Krzyś Dondajewski - mieszkaniec Łazarza, ma wrodzoną wadę genetyczną i potrzebuje pomocy. Postanowiliśmy podczas nadchodzących 29. Dni Łazarza zorganizować wielką zbiórkę publiczną, by zebrać jak najwięcej środków na leczenie Krzysia. Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji dla najmłodszych - będą nie tylko nasze psiaki, ale ogrom innych animacji. Wierzymy, że otworzycie Wasze serca, odwiedzicie nasze stoisko oraz wrzucicie mnóstwo pieniążków do skarbony Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą", której podopiecznym jest Krzyś – zaznacza Kasia Walczak z grupy Golden Retriever WOŚP.


Udział Wielkopolan w odzyskaniu niepodległości

W piątkowe południe z wiedzy o dzielnicy będą musieli wykazać się uczniowie łazarskich szkół podstawowych i gimnazjów podczas 21. edycji "Omnibusa Łazarskiego".

– W tym roku "Omnibus odbędzie się pod hasłem "udział Wielkopolan w odzyskaniu niepodległości", zakończenie wojny w nowoczesnej Europie oraz Powstanie Wielkopolskie w kontekście Łazarza – mówi Janusz Heller.


Za mundurem Łazarz sznurem

Na co dzień gaszą pożary, pilnują porządku, dowożą nas do pracy czy szkoły. Tym razem postanowili zamienić mundury na stroje sportowe. W piątkowe przedpołudnie na Orliku przy Arenie odbędzie się turniej "Za mundurem piłka sznurem". Na boisku zmierzą się grunwaldzcy policjanci, strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 oraz pracownicy MPK. Początek turnieju o godz. 10.


"Łazarzmy się". Będzie można zagrać w kapsle i gumę

W piątkowe popołudnie w Ogrodzie Łazarz, który znajduje się pomiędzy blokami przy ul. Potockiej 39 i 41 odbędzie się festyn z okazji Dnia Sąsiada. W programie m.in. wspólne biesiadowanie, zabawy, rozmowy i animacje, a także gra łazarska, warsztaty life foachingu i spotkanie z grami młodości naszych rodziców i dziadków. Będzie można wziąć udział w Wyścigu Pokoju w kapsle z flagami, poskakać w gumę czy na długiej skakance. Organizatorzy przygotowali również pokazy... posłuszeństwa psów zorganizowany przez grupę Golden Retriever.


Festyn u Romana... Dmowskiego, a wcześniej "W Dni Łazarza zabawa się powtarza"

Sobota minie pod znakiem festynów. Pierwszy odbędzie się w godz. od 10 do 13 na boisku Szkoły Podstawowej nr 26 przy ul. Berwińskiego. W programie festynu rodzinnego pod hasłem "W Dni Łazarza zabawa się powtarza" przewidziano m.in. pokazy samochodów ratowniczych Straży Pożarnej oraz Pogotowia Ratunkowego, kiermasz fantów, książek i prac plastycznych wykonanych przez uczniów, wykonywanie ozdób z filcu, wazoników i świeczników, dla najmłodszych powietrzne zamki, a dla wszystkich uczestników grochówkę.

Z kolei w godz. od 11 do 14 na placu zabaw przy "desce" na ul. Dmowskiego 5/7 odbędzie się festyn osiedlowy "u Romana... Dmowskiego". Organizatorzy przygotowali m.in. spektakl "Misja Cyfrobezpieczni" w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 51, występu zespołu tanecznego Agat z Młodzieżowego Domu Kultury nr 3, dmuchany plac zabaw, pokazy akrobatyczne w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 69, kącik malucha, plenerowe gry zabawy, pokazy wielkich baniek mydlanych i pokazy pierwszej pomocy medycznej.


Biegi w Parku Wilsona

Tym razem nie w Parku Kasprowicza, a w Parku Wilsona odbędzie się Otwarty Bieg Łazarski.

– Z uwagi na imprezę Food Trucków organizowaną przez MTP i remont pływalni letniej nie odbędzie się bieg łazarski w Parku Kasprowicza, ale zorganizujemy zawody dla dzieci w Parku Wilsona – tłumaczy Janusz Heller, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza.

Dorośli będą mogli wziąć za to udział w biegu nordic walking na dystans 1,25 kilometra. Początek zawodów od godz. 11. Zapisy w biurze, które rozpocznie pracę przed Palmiarnią godzinę wcześniej.


Miasteczko drogowe, Orkiestra Dęta Miasta Poznania, zwierzokracja i symultana szachowa

W niedzielne południe w Parku Wilsona rozpocznie się Festyn Łazarski, który jest organizowany nieprzerwanie od 1990 roku. W muszli koncertowej odbędą się liczne występy artystyczne. O godz. 16 wystąpi Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Miasta Poznania przy MPK.

Przez całe popołudnie na mieszkańców czekać będzie wiele atrakcji: dmuchany zamek i zjeżdżalnia, animacje sportowe dla dzieci przygotowane przez Akademię Reisa, pokaz gry Warhammer 2000, program animacyjny dla dzieci "Owocowe targowisko", symultana szachowa - będzie można zmierzyć się z mistrzem Krzysztofem Grzesińskim, wziąć udział w łazarskich igrzyskach karcianych, skorzystać z bezpłatnych porad prawnikach oraz wziąć udział w konsultacjach z pracownikami socjalnymi MOPR czy zajrzeć do "miasteczka drogowego", przygotowanego przez Komendą Miejską Policji.


A na finał…

Na zakończenie 29. Dni Łazarza w poniedziałek, 28 maja odbędzie się turniej piłki koszykowej z udziałem uczniów łazarskich szkół, wernisaż wystawy plastycznej "Koziołek na łazarskich uliczkach" przygotowany przez dzieci z wszystkich łazarskich przedszkoli. O godz. 17:00 w Filii nr 4 Biblioteki Raczyńskich przy ul. Lodowej 4 rozpocznie się spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem, autorem kryminałów, których akcja dzieje się w Poznaniu.

Ostatniego dnia, we wtorek o godz. 18:00 poznamy "Człowieka Roku Łazarza". Wręczone zostaną również nagrody im. Stanisława Strugarka za popularyzację gwary poznańskiej oraz nagrody "Przyjaciel Łazarza", a na deser, od godz. 19 do 22 w Ułan Browarze w City Parku rozpocznie się Wartki Stand-up, czyli wieczór, na którym z pewnością nie zabraknie śmiechu.


Szczegółowy program można znaleźć w naszym serwisie specjalnym na stronie: www.29dni.lazarz.pl.


Fot: Janusz Ludwiczak


[serwis informacyjny]         [program 29.Dni Łazarza]

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

sie

Polska * Poznań * Łazarz
Zakaz handlu w niedziele
► więcej

22

sie

Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Zwiedzanie Muzeum Komunikacji
w godz. 15:00-18:00, wstęp wolny
► więcej szczegołów

23

sie

21:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie
„La La Land” - plenerowe kino letnie na Targach
wstęp wolny

24

sie

do 25-08-2018
Palmiarnia Park Wilsona
Noc w Palmiarni
w godz. 20:00-2:00
22:00 - koncert wokalny uczniów szkoły muzycznej T. Burton

25

sie

08:00
ul. Jarochowskiego przy Sczanieckiej
Gratowóz - Mobilny Punkt Selektywenego Zbierania Odpadów Komunalnych
w godz. 8:00-8:30

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: