Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Biurowiec Bałtyk najlepszą budowlą roku w Polsce - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Biurowiec Bałtyk najlepszą budowlą roku w Polsce
18-05-2018 20:18   Janusz Ludwiczak
Znajdujący się naprzeciwko Targów, w pobliżu Ronda Kaponiera biurowiec Bałtyk otrzymał tytuł "Bryła Roku" – za najlepszy budynek w Polsce.

Ogólnopolski konkurs "Bryła Roku" odbywa się od 2007 roku. Jury złożone z architektów, dziennikarzy i krytyków architektury nagradza najlepiej zrealizowane inwestycje budowlane w minionym roku. Swoją "Bryłę Roku" wybierają również internauci w głosowaniu. Najwięcej głosów - bo aż 10 787 otrzymał biurowiec Bałtyk.

Biurowiec Bałtyk powstał w ciągu 2,5 roku pomiędzy Targami, a Rondem Kaponiera, w miejscu legendarnego kina o tej samej nazwie. Budowa obiektu rozpoczęła się w listopadzie 2014 roku, a otwarcie Bałtyku nastąpiło w czerwcu zeszłego roku.

Budynek ma 68 metrów wysokości - 16 pięter i 3 kondygnacje podziemne, w których zlokalizowany został parking podziemny. Na 15 tys. m kw. powierzchni znalazło się 12 500 m2 powierzchni biurowej oraz 2 500 m2 powierzchni usługowej.

Nazwa biurowca nawiązuje do legendarnego kina Bałtyk, które istniało przy ul. Roosevelta 22 w latach 1929-2002. Ciekawostką jest to, że nowy budynek biurowca z każdej strony wygląda zupełnie inaczej.

Gdy w 2008 roku kupiłem tą działkę trudne było otoczenie. Obok jest Sheraton, który nie wszyscy kochamy, jest Concrodia i są Akumulatory, które mają swój klimat. Pani konserwator zabytków Maria Strzałko chciała by w tym miejscu powstał co najwyżej 4-piętrowy budynek. Ale z czasem udało się przekonać wszystkich do tego projektu. Od czasu kiedy kupiliśmy teren po starym kinie Bałtyk wiedziałem, że musimy do tej inwestycji podejść bardzo odpowiedzialnie i z namysłem – przyznał Piotr Voelkel, założyciel Grupy Kapitałowej VOX, współinwestor Bałtyku.

Budynek zaprojektowała holenderska pracownia architektoniczna MVRDV, która jest autorem takich realizacji jak Market Hall w Rotterdamie, Hamburg Innovation Port, Hongqiao Flower Building w Chinach czy kompleksu targowego Expo 2000 w Hanowerze. Na placu budowy Bałtyku pracowało w sumie 400 osób.

W 16-piętrowym wysokościowcu oprócz biur znajduje się również siłownia, klub muzyczny z punktem widokowym, kawiarnia, restauracje, banki i inne lokale usługowe. Inwestor przewidział również na placu między Bałtykiem a Concordią ogródek i kino letnie, które nosić będą nazwę "Przystań". Budowa Bałtyku kosztowała ok. 150 milionów złotych.

ZOBACZ TAKŻE: Łazarz widziany znad Bałtyku {GALERIA ZDJĘĆ}


Komentarze (3)

21-05-2018 11:30:12
ania
Dla mnie to maszkara i nie tylko dla mnie. Nie pasuje ani bryla ani kolor.
21-05-2018 08:33:24
poznanianka
Coż, poznaniacy , przyjezdni , a nawet mieszkańcy Lazarza przemieszcając sie przez centrum muszą zauważyć Bałtyk.Został doskonale wkomponowany architektonicznie.A mieszkańcy niech nie wstydzą sie dzielnicy , w której mieszkają.Dziękuje tym , ktorzy reagują ( informują ) o bałaganie , braku bezpieczeństwa .Nie są obojętni .Sami dbają.Uczestniczą w wyborach, wybierają tych , którzy nas pożniej reprezentują,Patrzą wybranym na rece.Przeciez to proces , którego się wszyscy uczymy. Widzę ,że coraz to z lepszym skutkiem.
19-05-2018 11:36:40
paramido
Fajna historyjka, ale niestety nie udawajmy, że Bałtyk ma cokolwiek wspólnego z Łazarzem. Nawet go stąd nie widać, chyba że ktoś mieszka wysoko w wieżowcu. Na Łazarzu syf i autostrada dojazdowa do tegoż Bałtyku - warto to dodać pisząc ten artykuł, panie Januszu. Ciekawe jak szanowne jury oceniające Bryłę Roku oceniłoby nasz fyrtel..?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

22

paź

do 23-10-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: