Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zamiast hrabiego Władysława jest Maria – przy "dziewięćdziesiątce" powstał skwer Zamoyskiej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Zamiast hrabiego Władysława jest Maria – przy "dziewięćdziesiątce" powstał skwer Zamoyskiej
17-05-2018 13:38   Janusz Ludwiczak
Skwer przy zbiegu ulic Chociszewskiego i Grochowskiej, przed gmachem Szkoły Podstawowej nr 90 decyzją poznańskich radnych otrzymał imię Marii Zamoyjskiej.

Od trzech lat Szkoła Podstawowa nr 90 wnioskowała, by skwer przed jej budynkiem, przy zbiegu ulic Chociszewskiego i Grochowskiej otrzymał imię hrabiego Władysława Zamoyskiego. Uchwałę w tej sprawie w listopadzie zeszłego roku miała podjąć Rada Miasta Poznania, jednak część radnych zauważyła, że hrabia Władysław Zamoyski jest już patronem "dziewięćdziesiątki" i ma również swoją ulicę na Świerczewie.

– Mamy w Poznaniu już ulicę Zamoyskiego i szkołę Zamoyskiego, kolejne miejsce nadajemy tej samej osobie. Mamy dużo postaci czekających na upamiętnienie. Czy nie lepiej dla tego miejsca wybrać innego patrona – stwierdził podczas listopadowej sesji radny Tomasz Wierzbicki, Prawo do Miasta.

Nie zgodzili się z tym inni radni.

– To szkoła wystąpiła z tym wnioskiem, żeby skwer, o który dba i przylega do terenu szkoły mógł być patronem skwerowi przylegającemu do szkoły – powiedział radny Przemysław Alexandrowicz z PiS.

– Mamy do czynienia z wnioskiem, który był procedowany trzy lata. Szkoła od trzech lat zabiega o to, wniosek poparła rada osiedla. Szkoła zadeklarowała, że będzie dbała o tej skwer, również działaniami kulturalnymi – zaznaczył Antoni Szczuciński, przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania.

– Nie przesadzajmy z porządkowaniem nazw. Jeśli ktoś będzie jechał na ulicę Zamoyskiego będzie jechał na ulicę, jeśli ktoś będzie jechał na skwer Zamoyskiego będzie jechał na skwer. Nie popadajmy w paranoję. Jeśli szkoła trzy lata o to zabiega uszanujmy to – wskazywała radna Katarzyna Kretkowska ze Zjednoczonej Lewicy.

– Hrabia Władysław Zamoyski to osoba, która jest wybitnie zasłużona i powinien być bardziej uhonorowany nie symbolicznym skwerem i małą uliczką na Świerczewie. To jemu zawdzięczamy m.in. Tatry z Morskim Okiem. Ten skwerek nie ma żadnego adresowego znaczenia, szkoła zadeklarowała pielęgnować ten skwer – dodał radny Dariusz Jaworski z Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego.

W końcu po trwającej ponad pół godziny dyskusji radny Artur Różański, przewodniczący klubu radnych PiS zaproponował, by w kontekście zbyt małej liczby kobiecych patronek (zdaniem Zjednoczonej Lewicy tylko 8% ulic i placów w Poznaniu posiada nazwy żeńskie) oraz w roku 100-lecia nadania praw kobietom skwer otrzymał imię Marii Zamoyskiej, siostry Władysława Zamoyskiego.

Podczas ubiegłotygodniowej sesji, która odbyła się we wtorek 8 maja Rada Miasta Poznania zgodziła się, by skwer przy zbiegu ulic Chociszewskiego i Grochowskiej otrzymał imię Marii Zamoyjskiej. Za było 27 radnych, od głosu wstrzymał się jedynie radny PiS Adam Pawlik.

Maria Zamoyska urodziła się 14 maja 1860 r. w Paryżu jako najmłodsze dziecko Jadwigi z Działyńskich Zamoyskiej i gen. Władysława Zamoyskiego. Siostra Władysława Zamoyskiego, właściciela dóbr kórnickich i zakopiańskich.
Po przyjeździe do Wielkopolski w 1881 r. razem z matką i bratem Władysławem zajęła się tworzeniem w Kórniku Szkoły Życia Chrześcijańskiego i Domowej Pracy Kobiet, w której była nauczycielką. W 1885 r. Zamoyscy zostali wydaleni przez władze pruskie z Wielkopolski i udali się do Zakopanego.
W 1908 r. Maria Zamoyska założyła w Paryżu Biuro Opieki nad Polskimi Robotnikami, które po wybuchu I wojny światowej de facto pełniło rolę konsulatu polskiego w Paryżu.
W 1920 r. Maria powróciła do Kórnika, gdzie zajęła się tworzeniem rodzinnej fundacji, która następnie została przekazana narodowi, na rzecz której zrzekła się swojego udziału w majątku, zachowując dla siebie skromne dożywocie. W następnych latach na terenie Kórnika i Poznania prowadziła szereg akcji o charakterze dobroczynnym, a także opiekowała się Domem dla studentek Polek w Paryżu u ss. Nazaretanek.
Maria Zamoyska pracowała dla społeczeństwa niemal do ostatnich chwil życia, mieszkając na przemian w Kórniku i Zakopanem-Kuźnicach, gdzie zmarła w nocy z 22 na 23 lutego 1937 r. Pochowana została w krypcie Zamoyskich w kościele parafialnym w Kórniku, obok matki i brata Władysława Zamoyskiego.


Map: Geopoz


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

wrz

do 22-09-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
CEDE - Środkowoeuropejska Wystawa Produktów Stomatologicznych

21

wrz

16:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik sąsiedzki na zakończenie lata . W programie: animacje dla dzieci "Skarb Piratów", występ zespołu muzycznego oraz wieeelkie grillowanie.

22

wrz

10:30
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
"W harmonii z naturą - początki tańca Hula" - hawajskie spotkania na Łazarzu

Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Noc świątyń
Religijne Towarzystwo Przyjaciół - Kwakrzy
w godz. 17:45-19:15

Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Noc świątyń
w godz. 18:00-20:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: