Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zamiast hrabiego Władysława jest Maria – przy "dziewięćdziesiątce" powstał skwer Zamoyskiej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Zamiast hrabiego Władysława jest Maria – przy "dziewięćdziesiątce" powstał skwer Zamoyskiej
17-05-2018 13:38   Janusz Ludwiczak
Skwer przy zbiegu ulic Chociszewskiego i Grochowskiej, przed gmachem Szkoły Podstawowej nr 90 decyzją poznańskich radnych otrzymał imię Marii Zamoyjskiej.

Od trzech lat Szkoła Podstawowa nr 90 wnioskowała, by skwer przed jej budynkiem, przy zbiegu ulic Chociszewskiego i Grochowskiej otrzymał imię hrabiego Władysława Zamoyskiego. Uchwałę w tej sprawie w listopadzie zeszłego roku miała podjąć Rada Miasta Poznania, jednak część radnych zauważyła, że hrabia Władysław Zamoyski jest już patronem "dziewięćdziesiątki" i ma również swoją ulicę na Świerczewie.

– Mamy w Poznaniu już ulicę Zamoyskiego i szkołę Zamoyskiego, kolejne miejsce nadajemy tej samej osobie. Mamy dużo postaci czekających na upamiętnienie. Czy nie lepiej dla tego miejsca wybrać innego patrona – stwierdził podczas listopadowej sesji radny Tomasz Wierzbicki, Prawo do Miasta.

Nie zgodzili się z tym inni radni.

– To szkoła wystąpiła z tym wnioskiem, żeby skwer, o który dba i przylega do terenu szkoły mógł być patronem skwerowi przylegającemu do szkoły – powiedział radny Przemysław Alexandrowicz z PiS.

– Mamy do czynienia z wnioskiem, który był procedowany trzy lata. Szkoła od trzech lat zabiega o to, wniosek poparła rada osiedla. Szkoła zadeklarowała, że będzie dbała o tej skwer, również działaniami kulturalnymi – zaznaczył Antoni Szczuciński, przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania.

– Nie przesadzajmy z porządkowaniem nazw. Jeśli ktoś będzie jechał na ulicę Zamoyskiego będzie jechał na ulicę, jeśli ktoś będzie jechał na skwer Zamoyskiego będzie jechał na skwer. Nie popadajmy w paranoję. Jeśli szkoła trzy lata o to zabiega uszanujmy to – wskazywała radna Katarzyna Kretkowska ze Zjednoczonej Lewicy.

– Hrabia Władysław Zamoyski to osoba, która jest wybitnie zasłużona i powinien być bardziej uhonorowany nie symbolicznym skwerem i małą uliczką na Świerczewie. To jemu zawdzięczamy m.in. Tatry z Morskim Okiem. Ten skwerek nie ma żadnego adresowego znaczenia, szkoła zadeklarowała pielęgnować ten skwer – dodał radny Dariusz Jaworski z Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego.

W końcu po trwającej ponad pół godziny dyskusji radny Artur Różański, przewodniczący klubu radnych PiS zaproponował, by w kontekście zbyt małej liczby kobiecych patronek (zdaniem Zjednoczonej Lewicy tylko 8% ulic i placów w Poznaniu posiada nazwy żeńskie) oraz w roku 100-lecia nadania praw kobietom skwer otrzymał imię Marii Zamoyskiej, siostry Władysława Zamoyskiego.

Podczas ubiegłotygodniowej sesji, która odbyła się we wtorek 8 maja Rada Miasta Poznania zgodziła się, by skwer przy zbiegu ulic Chociszewskiego i Grochowskiej otrzymał imię Marii Zamoyjskiej. Za było 27 radnych, od głosu wstrzymał się jedynie radny PiS Adam Pawlik.

Maria Zamoyska urodziła się 14 maja 1860 r. w Paryżu jako najmłodsze dziecko Jadwigi z Działyńskich Zamoyskiej i gen. Władysława Zamoyskiego. Siostra Władysława Zamoyskiego, właściciela dóbr kórnickich i zakopiańskich.
Po przyjeździe do Wielkopolski w 1881 r. razem z matką i bratem Władysławem zajęła się tworzeniem w Kórniku Szkoły Życia Chrześcijańskiego i Domowej Pracy Kobiet, w której była nauczycielką. W 1885 r. Zamoyscy zostali wydaleni przez władze pruskie z Wielkopolski i udali się do Zakopanego.
W 1908 r. Maria Zamoyska założyła w Paryżu Biuro Opieki nad Polskimi Robotnikami, które po wybuchu I wojny światowej de facto pełniło rolę konsulatu polskiego w Paryżu.
W 1920 r. Maria powróciła do Kórnika, gdzie zajęła się tworzeniem rodzinnej fundacji, która następnie została przekazana narodowi, na rzecz której zrzekła się swojego udziału w majątku, zachowując dla siebie skromne dożywocie. W następnych latach na terenie Kórnika i Poznania prowadziła szereg akcji o charakterze dobroczynnym, a także opiekowała się Domem dla studentek Polek w Paryżu u ss. Nazaretanek.
Maria Zamoyska pracowała dla społeczeństwa niemal do ostatnich chwil życia, mieszkając na przemian w Kórniku i Zakopanem-Kuźnicach, gdzie zmarła w nocy z 22 na 23 lutego 1937 r. Pochowana została w krypcie Zamoyskich w kościele parafialnym w Kórniku, obok matki i brata Władysława Zamoyskiego.


Map: Geopoz


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
27

maj

do 02-06-2020
Łazarz
31. Dni Łazarza
27.05-02.06.2020
ODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem epidemicznym związanym z koronawirusem

19

cze

do 20-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salon optyczny

do 21-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Memento" - targi funeralne

26

sie

do 27-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody

01

wrz

do 03-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Salmed" - targi medyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: