Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Miasto zachęca: "zostaw podatki na Grunwaldzie. Rozliczając się wspierasz inwestycje w Palmiarni" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Miasto zachęca: "zostaw podatki na Grunwaldzie. Rozliczając się wspierasz inwestycje w Palmiarni"
28-04-2018 00:33   Janusz Ludwiczak
Jeszcze do poniedziałku można składać zeznania podatkowe za ubiegły rok. Z myślą o podatnikach, którzy nie złożyli jeszcze PIT-ów poznańskie urzędy skarbowe w poniedziałek czynne będą do godz. 18:00. PIT warto złożyć, gdyż inaczej należy spodziewać się finansowych sankcji karnych. A miasto zachęca: "Zostaw podatki na Grunwaldzie. Rozliczając się w Poznaniu, wspierasz inwestycje w Palmiarni".

Do 30 kwietnia, do północy należy złożyć zeznanie podatkowe za ubiegły rok. Za brak złożenia PIT-u w urzędzie skarbowym podatnik musi spodziewać się sankcji karnych wynoszących od 1/10 do dwudziestokrotności wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Z myślą o podatnikach, którzy nie złożyli jeszcze PITów w poniedziałek wszystkie poznańskie urzędy skarbowe czynne będą do godz. 18:00. Mieszkańcy Łazarza i okolic PITy muszą składać w Urzędzie Skarbowym Poznań-Grunwald przy ulicy Smoluchowskiego 1.

Zeznania podatkowe można przesyłać także za pośrednictwem poczty. Większość urzędów pocztowych czynna będzie jak w dni robocze (do 18:00 placówki przy Rynku Łazarskim i agencja przy ulicy Grunwaldzkiej 18 oraz do 20:00 urząd pocztowy Poznań 34 przy ulicy Chociszewskiego 18/20 oraz nr 74 przy ulicy Głogowskiej 132/140).
Całą dobę czynnie urząd pocztowy przy Dworcu Zachodnim. Tak więc nawet jeśli zapominalskim podatnikom nie uda się złożyć PIT-u w Urzędach Skarbowym to będzie można to uczynić do północy właśnie na poczcie przy ulicy Głogowskiej 17, gdyż decyduje data stempla pocztowego. Znając życie w ostatnim dniu będą na poczcie przy Dworcu Zachodnim tworzyć się spore kolejki, dlatego nie warto odkładać złożenia PITu na ostatnią chwilę.

PIT-a można też składać przez internet, bez konieczności posiadania podpisu elektronicznego. Aby uniknąć kolejek w skarbówkach i na pocztach wystarczy wypełnić PIT on-line wchodząc na stronę internetową: www.szybkipit.pl

Tymczasem Miasto zachęca do zostawienie podatku w Poznaniu. Na przystanku tramwajowym przy ul. Kolejowej pojawiła się nawet reklama "Zostaw podatku na Grunwaldzie. Rozliczając się w Poznaniu, wspierasz inwestycje w Palmiarni".

– Osoby, które rozliczą się w Poznaniu, mogą liczyć na dodatkowe korzyści - na przykład tańszą kartę PEKA. Wszystko w ramach akcji "Zamień PIT-y na benefity". Wpływy z podatków to ważna część budżetu Poznania. Około 40 procent każdego PIT-u, który jest odprowadzany do poznańskich urzędach skarbowych, trafia do miejskiej kasy. Te pieniądze przeznaczane są później na najważniejsze dla mieszkańców miasta działania i inwestycje. Z tej puli finansowana jest m.in. budowa chodników, remonty jezdni i budowa ścieżek rowerowych, a także zakup nowych tramwajów i autobusów. Zebrane pieniądze pozwalają też m.in. na stworzenie większej liczby miejsc w żłobkach i przedszkolach. Dzięki nim utrzymywana jest miejska infrastruktura, ośrodki sportow – wyjaśnia Alicja Wesołowska z biura prasowego Urzędu Miasta Poznania.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2017 roku Polacy przekazali organizacjom pożytku publicznego w sumie ponad 660 ml zł, oddając im 1 procent podatku. Prawie 61,5 mln zł z tej kwoty rozliczone zostało w poznańskiej Izbie Administracji Skarbowej. Przeciętnie z jednego PIT-a organizacja dostaje niemal 50 zł.

Swój 1 procent podatku można oddać dowolnej organizacji pożytku publicznego (OPP). W Poznaniu działają ich dziesiątki.

– W Poznaniu w 2018 roku uprawnionych do otrzymania 1% podatku jest 196 organizacji pożytku publicznego. Wszystkie działają na rzecz miasta i poznaniaków w najróżniejszych sferach. Dlatego warto przekazać im swój 1 procent - te pieniądze zostaną w Poznaniu i skorzystają z nich jego mieszkańcy – przekonuje Izabela Leśniak, kierownik oddziału koordynacji współpracy z organizacjami pozarządowymi urzędu miasta.

W efekcie im więcej poznaniaków rozlicza się w Poznaniu, tym większe korzyści dla mieszkańców miasta. Dodatkową zachętą może być również zniżki przy kupnie karty PEKA - osoby rozliczające się w Poznaniu mogą kupić bilet metropolitalny - tańszy od normalnego. Nie trzeba być zameldowanym w Poznaniu, by płacić tu podatek. Nie trzeba też składać żadnych dodatkowych dokumentów do urzędu skarbowego, który sam zaktualizuje miejsce zamieszkania podatnika. Wystarczy tylko mieszkać w Poznaniu. Przy wypełnianiu PIT-a trzeba wpisać w swoim zeznaniu podatkowym poznański adres zamieszkania i dane właściwego dla miejsca zamieszkania urzędu skarbowego. O zmianie należy poinformować pracodawcę – dodaje Alicja Wesołowska z Urzędu Miasta.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (2)

28-04-2018 09:50:07
paramido
O! Ktoś zauważył, że przez zacofanie i upór Radnych, dzielnica się wyludnia i coraz mniej kasy do rozdysponowania..?
28-04-2018 08:06:40
Tomek
A wystarczyłoby wprowadzić inne stawki za żłobki, przedszkola, parkingi itd. Od razu okazaloby sie, że ilość mieszkańców wzrosła.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl "Legenda o poznańskich koziołkach" w wykonaniu Teatru Krokodyl

06

mar

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 8:00-15:00

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: