Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Dom kultury powstanie w dawnym komisariacie przy Wyspiańskiego? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Dom kultury powstanie w dawnym komisariacie przy Wyspiańskiego?
26-04-2018 07:43   Janusz Ludwiczak
– Budynek ten od 8 lat stoi pusty i niszczeje. W tym miejscu mógłby działać dom kultury, kierujący ofertę do osób starszych – postuluje Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz, który posłowi PiS Bartłomiejowi Wróblewskiemu i wojewodzie przekazał apel o zapewnienie środków na remont budynku dawnego komisariatu Policji przy ul. Wyspiańskiego 7.

W willi przy ul. Wyspiańskiego 7, na rogu Matejki jeszcze kilka lat temu mieścił się posterunek policji i oddział komisariatu Poznań Grunwald. Tutaj swoje dyżury mieli też łazarscy dzielnicowi. Pod koniec 2010 roku budynek ten opuściło Stowarzyszenie Twórców i Sympatyków Kultury przy Komendzie Wojewódzkiej Policji, które na poddaszu urządziło Galerię "Na Strychu".

Obiekt należał do Skarbu Państwa i był w zarządzie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Początkowo do budynku po dawnej komendzie miała wprowadzić się Straż Graniczna, jednak plany te stały się nieaktualne. Nieruchomość przekazano Miastu Poznań.

W wyniku niedawnej wizji lokalnej, pracownicy Wydziału Gospodarki Nieruchomościami stwierdzili, że nieruchomość wraz budynkiem byłego komisariatu Policji, stanowiącym obecnie pustostan, zabezpieczone są w stopniu zadowalającym. Przedmiotowy budynek jest w złym stanie technicznym. Przedmiotowy budynek może zostać przeznaczony do rozbiórki w 2016 r. bądź zakwalifikowany do zbycia w trybie pilnym, jako nieruchomość zabudowana – wyjaśniała nam w styczniu 2016 r. Hanna Surma, rzecznik Urzędu Miasta Poznania.

Miasto uporządkowało teren i częściowo zabezpieczyło nieruchomość. Budynek planowano nawet sprzedać.

Podjęliśmy działania dotyczące zbycia nieruchomości wraz z budynkiem po byłym komisariacie Policji. Przygotowując nieruchomość do sprzedaży i opierając się na podstawie nabycia jej przez Skarb Państwa, zachodzi konieczność powiadomienia byłych właścicieli o prawie ubiegania się o zwrot przedmiotowej nieruchomości. Z uwagi na blisko sześcioletni okres braku eksploatacji budynku pozostawionego destrukcyjnemu działaniu czynników zewnętrznych takich jak mróz, wilgoć i zwierzęta oraz dewastacji przez osoby trzecie budynek uległ znacznym zniszczeniom i w chwili obecnej nie nadaje się do użytkowania. Koszt prac związanych z ewentualnym remontem przedmiotowego budynku wstępnie oszacowano na 1,5 – 2 milionów złotych – wyjaśniał Bartosz Wein z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania.

Jednak w tym zakresie nic się nie zmieniło. Willa po dawnym komisariacie Policji dalej niszczeje. Na dodatek na jednym z balkonów wyrosły drzewa.

– Budynek ten od 8 lat stoi pusty i niszczeje. Zwróciliśmy się do wojewody o zapewnienie środków na remont budynku dawnego komisariatu Policji. Powyższy budynek od grudnia 2010 r. pozostaje nieużywany i stopniowo niszczeje. Widok zdewastowanego budynku i zaśmieconej działki wpływa negatywnie na otoczenie i estetykę Łazarza. Wielu mieszkańców zwraca się do nas z pytaniem co się dzieje z tą nieruchomością i dlaczego jest ona tak zaniedbana. Z posiadanych przez nas informacji wynika, iż Miasto Poznań nie planuje remontu budynku, z uwagi na fakt, iż pozostaje on w zasobie Skarbu Państwa. Brak remontu doprowadzić może do dalszej dewastacji tego budynku i w konsekwencji do jego zniszczenia. Tymczasem znajduje się on na terenie objętym ochroną konserwatorską i powinien być zachowany w istniejącym kształcie – tłumaczy Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

– W tym miejscu mógłby działać dom kultury, kierujący ofertę do osób starszych. Brak jest w tej części miasta takiej placówki, dedykowanej dla osób, które są aktywne, nie potrzebują jeszcze wsparcia takiego jakie oferują domy pomocy społecznej, ale chciałyby spędzić czas w towarzystwie rówieśników na ciekawych zajęciach. Położenie tego budynku, blisko 4 linii tramwajowych na ul. Głogowskiej oraz przystanków autobusowych linii 45 i 64, powoduje, iż byłby on dostępny nie tylko dla mieszkańców Łazarza, ale także innych osiedli, szczególnie Jeżyc, Górczyna i Starego Grunwaldu – przekonuje Filip Olszak, szef łazarskiego samorządu pomocniczego Miasta Poznania.

Apel Rady Osiedla Św. Łazarz został przekazany na ręce posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego, który w minionym tygodniu spotkał się z mieszkańcami Łazarza. Pismo dotarło również do wojewody wielkopolskiego. Do sprawy będziemy wracać.


R E K L A M A

Komentarze (6)

27-04-2018 18:44:29
maciej
najpierw "miasto" musi przejąć budynek od "Państwa" a potem trzeba poszukać pieniędzy na remont a pobożne życzenia - na końcu...
27-04-2018 12:20:49
Łazarzanka
do poznanianki- miejsce na spotkania i działalność krótkofalową, skierowaną do mieszkańców już jest. Proszę sprawdzić ofertę Pireus Inkubator Kultury. Pozdrawiam
27-04-2018 06:50:10
x
Świetny pomysł.
26-04-2018 19:41:05
swojak
Bardzo dobry pomysł.
26-04-2018 09:50:22
poznanianka
zapewne miejsce , w ktorym mogła by odbywać się działalność kulturalna.Zapewne nie brakuje na Lazarzu ludzi ,którzy prowadzili by galerie.Mają pomysły , chociażby na spotkania ( czyt. wykłady,szkoilenia ) różnych grup społecznych.Nasuwa się spotkanie z przedstawicielem Straży Miejskiej, Policji, banku ,prawników . Przecież budynek aż straszy.
26-04-2018 07:10:53
radomar63@hotmail.com
Szkoda,ze galeria nie mogła istnieć po likwidacji komendy

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

wrz

16:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie pawilon MP2 (wejście od ul. Głogowskiej)
Women`s Voices: Przybysz Zawiałow Kayah Brodka Rusowicz - kobiece głosy mają moc

27

wrz

10:00
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Łazarz walczy z jesienną chandrą
- gimnastyka z elementami jogi

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert pt."Od Niemena do Engelberta" w ramach projektu "W Artystycznym Kręgu" dla Aktywnych 60+

28

wrz

16:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Morze Za Blokiem - piknij sąsiedzki

19:00
Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Ostatnia Biesiada - Zbigniew Górny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: