Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W piątek otworzą skwer Focha - wprowadzono zakaz parkowania - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W piątek otworzą skwer Focha - wprowadzono zakaz parkowania
19-04-2018 09:21   Janusz Ludwiczak
Od listopada Marszałek Ferdynand Foch jest patronem skweru przy zbiegu ulic Wyspiańskiego i Matejki (wcześniej nosił nazwę Plac Wyspiańskiego). W piątek odbędą się uroczystości otwarcia skweru, w których wezmą m.in. ambasadorzy i konsulowie Francji. Od środy wokół Skweru Focha obowiązuje zakaz parkowania i zatrzymywania się.

Jak już informowaliśmy w sierpniu zeszłego roku Fundacja Kochania Poznania wyszła z inicjatywą, by Plac Wyspiańskiego został przemianowany na marszałka Focha.

Marszałek Foch to wybitna postać. Kiedyś był patronem ulicy Głogowskiej. Warto znaleźć dla niego miejsce pamięci, dla uczczenia jego zasług. Plac Wyspiańskiego wybraliśmy dlatego, gdyż nie ma przy nim budynków, mieszkańcy nie musieliby wymieniać dowodów, a przedsiębiorcy zmieniać danych swoich firm. Skwer ten znajduje się blisko Głogowskiej. Po za tym obok znajduje się willa Radia Poznań [wcześniej Radio Merkury - przyp.red.], w której w okresie międzywojennym znajdowała się siedziba konsulatu Francji, gdzie goszczono Focha podczas jego wizyty w Poznaniu. Skwer marszałka Focha miałby też wymarzone sąsiedztwo, bo niemal graniczyłby z parkiem, któremu patronuje prezydent Stanów Zjednoczonych Thomas Woodrow Wilson - drugi cudzoziemiec, który najbardziej przysłużył się odrodzeniu Polski po zakończeniu I wojny światowej – przekonywała Katarzyna Cieliczko-Słupianek, prezes Fundacji Kochania Poznania.

Ferdynand Foch doprowadził do rozejmu w Trewirze i był pierwszym obcokrajowcem, który został uhonorowany tytułem marszałka naszego kraju – dodaje Roman Grewling, wiceprezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

W listopadzie Rada Miasta Poznania jednogłośnie poparła projekt zniesienia nazwy placu Stanisława Wyspiańskiego i zastąpienia jej skwerem imienia Marszałka Ferdynanda Focha. Za było 35 radnych, nikt nie był przeciw.

W piątek od godz. 10 odbędą się uroczystości związane z oficjalnym otwarciem Skweru Focha.

Data 20 kwietnia została wybrana w związku z faktem, iż otwarcie skweru Focha będzie częścią obchodów 20-lecia współpracy miast partnerskich Poznani i Rennes oraz 25 lecia działalności Domu Bretanii w Poznaniu, które to wydarzenia organizowane są właśnie wtedy. W otwarciu uczestniczyć będą oficjele z Francji – zapowiada Katarzyna Cieliczko-Słupianek z Fundacji Kochania Poznania.

W związku z planowaną uroczystością od środy wokół skweru w obrębie ulic Matejki, Wyspiańskiego i Chełmońskiego obowiązuje zakaz parkowania i zatrzymywania się.


Do tej pory, od 1928 roku skwerowi w kształcie trójkąta, przy zbiegu ulic Matejki i Wyspiańskiego patronował wybitny poeta i malarz, Stanisław Wyspiański.

Dziś to miejsce trudno nazwać już placem, dlatego zaproponowaliśmy skwer im. Ferdynanda Focha. Marszałek Foch już w latach 1929-1949 był patronem obecnej ulicy Głogowskiej – tłumaczył Andrzej Krygier, dyrektor Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ.

Co ciekawe już w 2013 roku pojawił się pomysł, by na 95. rocznicę Powstania Wielkopolskiego Plac Wyspiańskiego miał otrzymać imię pułkownika Harrego Wade, jednego z zapomnianych bohaterów Powstania Wielkopolskiego, który sprawił, że Ignacy Paderewski mógł przyjechać do Poznania.

Inicjatorem upamiętnienia jednego z bohaterów Powstania Wielkopolskiego był Tomasz Łuczewski, mieszkaniec Łazarza, konsultant historyczny, pracujący przy książkach beletrystycznych, dramatach, filmach fabularnych, których akcja dzieje się w Poznaniu i Wielkopolsce. Sprawą tą zainteresował się również ambasador Wielkiej Brytanii, który spotkał się z prezydentem Poznania.

Pułkownik Harry Wade jechał wraz z Paderewskim pociągiem z Gdańska do Poznania. W trakcie podróży Niemcy nie chcąc zgodzić się, by Paderewski dotarł do Poznania zatrzymali pod Rogoźnem pociąg i nakazali mu pojechać do Warszawy inną drogą. Tylko interwencja pułkownika Wade, który oświadczył, że w Poznaniu czekają na niego członkowie misji wojskowej i zagroził, że uniemożliwienie jego przyjazdu do Poznania spowoduje skandal dyplomatyczny spowodowało, że Niemcy w końcu wyrazili zgodę by pociąg z Paderewskim jechał dalej. Można uznać, że gdyby nie interwencja pułkownika, być może powstanie nie wybuchłoby 27 grudnia 1918 r. – wskazywał Tomasz Łuczewski, konsultant historyczny, pracujący przy książkach beletrystycznych, dramatach, filmach fabularnych, których akcja dzieje się w Poznaniu i Wielkopolsce.

Jednak urzędnicy nie zgodzili się, by w 95. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego skwer przy zbiegu ulic Wyspiańskiego i Matejki otrzymał imię płk Wade. Komisja Opiniodawcza ds. Nazewnictwa Ulic w Poznaniu uznała, że plac Wyspiańskiego jest nazwą historyczną od 1928 roku. Rada Osiedla Św. Łazarz zaproponowała więc, by imię płk Wade otrzymał skwer przed budynkiem Poczty Głównej przy ul. Głogowskiej i w pobliżu Dworca Zachodniego. Niestety do dziś płk Wade nie został uhonorowany.

Poinformowano nas wtedy, że nazwa tego placu jest nazwą historyczną, wpisującą się w cały kompleks i nie można jej zmienić. Zaproponowaliśmy wtedy aby Harry Wade został patronem skweru przed Dworcem Zachodnim – powiedziała Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Święty Łazarz.


Ferdynand Foch – urodził się 2 października 1851 r. w Tarbes we Francji. Po rozpoczęciu wojny francusko-pruskiej w 1870 r. zaciągnął się do armii, lecz nie brał bezpośredniego udziału w walce. Absolwent szkoły artylerii Fontainebleau i Wyższej Szkoły Wojennej. W latach 1894-1900 profesor taktyki wojennej Wyższej Szkoły Wojskowej, a w latach 1907-1911 jej komendant. Po wybuchu I wojny światowej jako dowódca 9. armii przyczynił się do zwycięstwa w bitwie nad Marną (1914 r.), następnie koordynował działania bojowe podejmowane przez Francuzów, Anglików i Belgów. Jako dowódca grupy armii kierował ofensywą w Artois (1915 r.) i nad Sommą (1916 r.). W 1918 r. powołany początkowo do koordynowania działań sprzymierzonych na froncie zachodnim, później naczelny dowódca sił sprzymierzonych, którymi dowodził do końca wojny, zakończonej podpisaniem 11 listopada 1918 r. układu rozejmowego pomiędzy mocarstwami Ententy i Niemcami. 16 lutego 1919 r. w Trewirze podpisano układ przedłużający rozejm. Na wyraźne żądanie marszałka Focha objął on także front wielkopolski. Zobowiązano Niemców do zaprzestania działań zaczepnych przeciw Polakom i wyznaczono linię demarkacyjną. Jednocześnie Armia Wielkopolska została uznana za wojsko sprzymierzone. Podczas wizyty w Polsce w maju 1923 r. marszałek w dniach 7-8 maja przebywał w Poznaniu. Przez cały czas jego pobytu w stolicy Wielkopolski prasa prześcigała się w hołdach składanych gościowi. Nazywano go „Gościem Najmilejszym”, „Wybawcą”. Wszędzie tłumy poznaniaków wiwatowały na jego cześć. Za zasługi został uhonorowany licznymi odznaczeniami i tytułami krajowymi oraz zagranicznymi. Mianowany Marszałkiem Francji (1918 r.), Wielkiej Brytanii (1919 r.), Polski (1923 r.). Znany był jako przyjaciel Polski. Zmarł 20 marca 1929 r. w Paryżu. Został pochowany w paryskim Kościele Inwalidów.


Komentarze (3)

19-04-2018 17:12:25
swojak
Mam prost pytani. Co to za stwierdzenie że to już nie plac tylko skwer? Przecież tam nic nie zmieniło się od czasów przedwojennych. Rada osiedla niech się weźmie do roboty. PLAC powinien być oddany pieszym! Taki problem zmienić parkowanie na równoległe na chodniku po stronie urzędu???? Auta bardzo często stoją prawie do ściany! Zmienić zieleń placu, odtworzyć plac na części po stacji, wyrzucić z tego miejsca auta i już będzie lepiej. Małymi krokami można uporządkować nasz Łazarz a nie tylko przecinać wstęgi i zmieniać nazwy!!!!!!
19-04-2018 15:04:50
Kaktusdonkey
A już się cieszyłem, że zakaz ten zostanie na stałe. Szkoda, że tylko przez chwilę to miejsce cieszy oko...
19-04-2018 10:31:20
emilio1986
Zachęcam redakcję do dalszego zbadania, co bedzie się działo ze skwerem w przyszłości? Szczególnie z miejscem po stacji benzynowej, gdzie jeszcze niedawno parkowały samochody. W jaki sposób miasto zamierza zabezpieczyć ten teren przed podobnymi zdarzeniami w przyszłości? Czy na tym miejscu również planowana jest zieleń? Widzę też niekonsekwencję w egzekwowaniu zakazu zatrzymywania, od strony słupu ogłoszeniowego dalej parkują samochody, a straż miejska nie reaguje....
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

gru

do 06-12-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Targi Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych
ODWOŁANE

02

lut

do 05-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Budma

11

lut

do 14-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: