Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wystawa na 100-lecie Palmiarni - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wystawa na 100-lecie Palmiarni
10-09-2009 16:32   Janusz Ludwiczak
Do 18 września w poznańskiej Palmiarni oglądać można wystawę starych zdjęć i pocztówek przygotowaną z okazji zbliżających się 100.urodzin obiektu.

W sali konferencyjnej Palmiarni od 18 sierpnia można oglądać wystawę starych i archiwalnych zdjęć, pocztówek i innych materiałów pamiątkowych prezentujących zarówno Palmiarnię, jak i Park Wilsona.

Wystawa prezentuje nie tylko zbiór fotografii i pocztówek. Na ekspozycji zobaczyć możemy odrestaurowany zegar słoneczny z 1929 roku - przygotowany specjalnie na PeWuKę, fragment okruchów starego Poznania czy medal ufundowany przez Społeczny Komitet Odbudowy Palmiarni. Na wystawie znajdziemy także prywatne albumy, książki o Palmiarni czy foldery informacyjne.

W przyszłym roku minie równo 100 lat, kiedy powstała Palmiarnia, a właściwie pierwszy pawilon. Na przełomie 1910 i 1911 roku oddany został do użytku szklany pawilon o powierzchni 534 metrów kwadratowych. Ówczesna ekspozycja prezentowała palmy, kolekcję roślin tropikalnych i kaktusowatych.

Mimo iż Palmiarnia powstała na przełomie 1910 i 1911 roku to już osiemnaście lat później powstał nowy obiekt - druga palmiarnia przygotowana specjalnie na Powszechną Wystawę Krajową, zwaną PeWuKą. Druga palmiarnia była trzykrotnie większa od poprzedniej i liczyła 1694 m2.

Niestety późniejsze zniszczenia wojenne i zły stan techniczny spowodował zamknięcie Palmiarni dla zwiedzających w 1978 roku. Po czterech latach zapadła decyzja o budowie nowego obiektu, który został otwarty 1 października 1992 roku.

Wystawa z okazji zbliżającej się 100.rocznicy Palmiarni czynna będzie do 18 września włącznie. Ekspozycję zwiedzać można w godzinach otwarcia placówki - od wtorku do soboty w godz. od 9-17, oraz w niedziele w godz. 9-18. Bilety normalne do Palmiarni kosztują 5,50 zł, ulgowe 4 złote.

Palmiarnia zwraca się równocześnie z prośbą o poszerzenie kolekcji. Stare zdjęcia, pocztówki i inne pamiątki można bezpośrednio przynosić do sekretariatu lub kasy Palmiarni. Kontaktować można się także drogą telefoniczną: 061 865 89 07.

Palmiarnia razem z Parkiem Wilsona przez naszych Czytelników i Internautów oraz Mieszkańców została wyróżniona Perełką Łazarza, o czym pisaliśmy w artykule: Park Wilsona i secesja Perełkami Łazarza. Czarny Łazarek za brak placu zabaw i niedziałającą fontannę.


Komentarze (3)

03-09-2009 21:25:54
madzia
Daleko nam do Wrocławia. Widziałam tamtą fontannę - robi wrażenie. No, ale Pan Prezydent jest zakochany w p.Wągrowskim. Ten człowiek powinien już być dawno na emeryturze. No ale miasto hał hał będzie go trzymać do końca na tym stanowisku. Brak chęci do budowy placu zabaw i niedziałająca fontanna to tylko kilka rzeczy. Gdzie jest Ogród Japoński droga Palmiarnio?
03-09-2009 16:20:57
max
PS: Lato się kończy a jak fontanna nie działała, tak nie działa dalej. Niech Pan Wągrowski i kierownictwo Palmiarni jedzie sobie do Parku Szczytnickim przy Hali Stulecia i zobaczy sobie piękną fontannę na Pergoli - tak jak w Barcelonie woda w rytm muzyki, różne strumienie, podświetlana. Z resztą zobaczcie sobie sami: http://www.wroclaw.pl/m116906/p116905.aspx. A taki wielki problem naprawić fontannę????
03-09-2009 16:11:12
max
Wystawa wystawą, a kiedy pan Wągrowski w końcu pozwoli na budowę placu zabaw??????
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: