Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Remanent" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Remanent"
27-03-2018 03:36   Janusz Ludwiczak
W galerii sztuki współczesnej Muzalewska można oglądać wystawę "Remanent" Marka Chlandy.

Marek Chlanda (1954) w swej pracy – rysunku, rzeźbie, malowaniu, w spektaklach, w rozważaniach – opisuje świat. Najnowsze prace artysty można od połowy marca zobaczyć w Galerii sztuki współczesnej Muzalewska, mieszczącej się w kamienicy, w której niegdyś znajdował się Hortex.

– Całościowość aspiracji i wielorakość środków, którymi w sposób swobodny i naturalny się posługuje, a także dialogowanie z wcześniejszymi dokonaniami twórczymi, stawia go w szeregu ważkich następstw w sztuce w Polsce. Owoce pracy Chlandy są tego samego gatunku, co Wyspiańskiego, Witkacego, Kantora czy Grotowskiego. Sztuki wizualne Chlanda postrzega jako spektakl, cała zaś jego praca i życie iluminowane są przez głęboki namysł nad światem i (w dalszej kolejności) nad sztuką. Jego praca twórcza jest pomocą życiową. Dla niego i dla odbiorców. Efekty tej pracy są wysublimowaną – choć prostą – sztuką. Są szkołą. Otóż to, to szkoła dlań najpierw i wraz też dla odbiorców. Wciąż dokonuje on remanentu dokonań w sztuce w ogólności oraz w swojej własnej pracy. Nieustannie ją odświeża. Owoce tych codziennych zabiegów pozostają. Pozostaną na zawsze. Jako dzieła – opowiada Jaromir Jedliński z Galerii Muzalewska.

Rysowanie stanowi rdzeń całej jego pracy ale posługuje się on ponadto tym, co jest dlań użyteczne: czasem procesami rzeźbiarskimi, a to malarskimi, a nawet filmowymi, wreszcie widowiskowymi (happening, performance, taniec, animacja, projekcja). Jego szkicowniki to warsztat, zasobnik i skarbnica.Techniki i środki w pracy Chlandy krzyżują się i uzupełniają w seriach utworów, zazwyczaj tworzy on bowiem swe prace w cyklach. Kiedy zajmował się sferą religii, wyznaczał swojej twórczości obszar nazywany przezeń „teografią”, wypełniany zaś praktyką z użyciem rysunku, rzeźby, malarstwa, przy posługiwaniu się też konstruowaniem obiektów, zapisem filmowym – dodaje Jaromir Jedliński, Galeria Muzalewska.

Artysta przez wiele lat związany był z Muzeum Sztuki w Łodzi, a także z Galerią Foksal w Warszawie. Współpracował z Galerią Starmach w Krakowie. Od kilkunastu lat stale współdziała z Galerią Muzalewska. Ostatnio prace Marka Chlandy można było zobaczyć m.in. w Muzeum Narodowym w Poznaniu, które zaprezentowało wystawę "Beatyfikacje 2006-2007". Marek Chlanda jest laureatem Nagrody Fundacji Nowosielskich przyznanej mu w 1997 roku. Mieszka w Krakowie, tam też, i w Nowej Hucie, obecnie pracuje.

Wystawę "Remanent" Marka Chlandy można oglądać w Galerii Muzalewska (ul. Głogowska 29/6a - wejście od Gąsiorowskich) do końca kwietnia. Więcej informacji pod numerem telefonu: 603 399 718.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
15

paź

do 17-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Sport Expo" - targi sprzętu, wyposażenia i odzieży sportowej

16

paź

do 17-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Forum Fryzjerstwa "LOOK"
Forum Kosmetyki "beautyVISION"

18

paź

18:00
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
Koncert pedagogów z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
W programie m.in.: Chopin, Prokofiew, Rachmaninow, Piazzola, Jobim i Moniuszko na jazzowo

20

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Chorwacja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

22

paź

do 23-10-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: