Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

J. Jaśkowiak będzie nadal prezydentem Poznania? Społecznicy i Nowoczesna bez mandatu w radzie miasta - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
J. Jaśkowiak będzie nadal prezydentem Poznania? Społecznicy i Nowoczesna bez mandatu w radzie miasta
14-03-2018 19:18   Janusz Ludwiczak
Jacek Jaśkowiak może liczyć na drugą kadencję prezydenta Poznania, jednak musiałby pokonać w II turze posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego – wynika z sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych, który zaprezentowała Telewizja WTK. Z kolei nie zmieniłby się skład klubów radnych. Według przeprowadzonego badania na mandat w Radzie Miasta nie mają szans przedstawiciele Nowoczesnej, Kukiz`15, Prawa do Miasta i Partii Razem.

Na początku marca Instytut Badań Rynkowych i Społecznych na grupie tysiąca pełnoletnich mieszkańców Poznania przeprowadził badanie "Omnibus Poznański", dotyczące preferencji w najbliższych wyborach samorządowych. Z sondażu, który zaprezentowała Telewizja WTK wynika, że na obecnego prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka zamierza zagłosować 44,6% ankietowanych. Bartłomiej Wróblewski (PiS) otrzymałby 24,5%, zaś Jarosław Pucek z listy Poznański Ruch Obywatelski otrzymałby 10,5%, niemalże tyle samo co Tomasz Lewandowski z ramienia Zjednoczonej Lewicy (10,2%). Liderka społeczników Dorota Bonk-Hammermeister może liczyć na 0,9% głosów.

Z sondażu wynika, że konieczna byłaby II tura, w której Jacek Jaśkowiak niemalże dwukrotnie pokonałby obecnego posła PiS, Bartłomieja Wróblewskiego.

Z kolei do Rady Miasta weszliby przedstawiciele dotychczasowych klubów radnych: PO – 30,9%, PiS – 26,8%, Poznański Ruch Obywatelski – 16,3% i Zjednoczonej Lewicy – 9,3%. Mandatu nie zdobyliby: Nowoczesna, Kukiz``15, Partia Razem i społecznicy z koalicji Prawo do Miasta, którzy nie przekroczyliby 5-procentowego progu wyborczego.

Wyniki sondażu – prezydent Poznania:
• 44,6% – Jacek Jaśkowiak (PO)
• 24,5% – Bartłomiej Wróblewski (PiS)
• 10,5% – Jarosław Pucek (PRO)
• 10,2% – Tomasz Lewandowski (Zjednoczona Lewica)
• 0,9% – Dorota Bonk-Hammermeister (Prawo do Miasta)
• 9,3% – nie wie

Wyniki sondażu – II tura:
• 59,8% – Jacek Jaśkowiak (PO)
• 27,4% – Bartłomiej Wróblewski (PiS)
• 3,5% – nie weźmie udziału w głosowaniu
• 9,3% – nie wie

Wyniki sondażu – Rada Miasta:
• 30,9% – Platforma Obywatelska (PO)
• 26,8% – Prawo i Sprawiedliwość (PiS)
• 16,3% – Poznański Ruch Obywatelski (PRO)
• 9,3% – Zjednoczona Lewica
• 2% – Nowoczesna
• 1,7% – Kukiz`15
• 0,9% – społecznicy (Prawo do Miasta)
• 11,4% – nie wie

Pierwszy sondaż, na rok przed wyborami, w listopadzie zeszłego roku przeprowadziła firma Kantar na zlecenie "Gazety Wyborczej".

Według przeprowadzonego badania Jacek Jaśkowiak może liczyć na 37% głosów poparcia poznaniaków, jednak spotkałby się w drugiej turze z poprzednim prezydentem Ryszardem Grobelnym, który uzyskał 22%. Kandydat PiS Tadeusz Zysk otrzymałby 12%, a Tomasz Lewandowski z Inicjatywy Polskiej (Zjednoczonej Lewicy) zaledwie 7%. Kandydatka .Nowoczesnej Katarzyna Kierzek-Koperska mogłaby liczyć na 4%, zaś Dorota Bonk-Hammermeister (Prawo do Miasta) i Waldemar Witkowski (SLD-UP) na 2%.

Z kolei w połowie grudnia "Głos Wielkopolski" opublikował inny sondaż, z którego wynika, że Jacek Jaśkowiak otrzymałby 48,6% głosów, Tadeusz Zysk – 20,5%, Tomasz Lewandowski – 10,4%, Katarzyna Kierzek-Koperska (Nowoczesna) – 4,1%, a kandydat Kukiz`15 – 2,9%, Dorota Bonk-Hammermeister z Prawa do Miasta – 2,3%.

Wybory samorządowe odbędą się w jednym z trzech terminów proponowanych przez Państwową Komisję Wyborczą: 21 października, 28 października lub 4 listopada (II tura dwa tygodnie później). Ostateczny termin ogłosi premier najpóźniej 60 dni przed wyborami.

Wiadomo, że o fotel prezydenta na drugą kadencję ubiegać będzie się na pewno Jacek Jaśkowiak, który wystartuje z listy PO. PiS wystawi prawdopodobnie Tadeusza Zyska, jednak decyzję w tej sprawie podejmie również zarząd centralny partii rządzącej. Udział w jesiennych wyborach zapowiedziało też Prawo do Miasta, jednak nie wiadomo kto ze społeczników i miejskich aktywistów będzie ubiegać się o fotel stolicy Wielkopolski.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

wrz

do 22-09-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
CEDE - Środkowoeuropejska Wystawa Produktów Stomatologicznych

22

wrz

Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Noc świątyń
Religijne Towarzystwo Przyjaciół - Kwakrzy
w godz. 17:45-19:15

Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Noc świątyń
w godz. 18:00-20:00

Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Noc świątyń
w godz. 18:00-22:00

Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Noc świątyń
w godz. 18:00-23:0
18.00 – oprowadzanie po sali modlitewnej, omówienie podstaw wiary muzułmańskiej
19.05 – prezentacja czwartej modlitwy w islamie maghrib
19.30 – re

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: