Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

J. Jaśkowiak będzie nadal prezydentem Poznania? Społecznicy i Nowoczesna bez mandatu w radzie miasta - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
J. Jaśkowiak będzie nadal prezydentem Poznania? Społecznicy i Nowoczesna bez mandatu w radzie miasta
14-03-2018 19:18   Janusz Ludwiczak
Jacek Jaśkowiak może liczyć na drugą kadencję prezydenta Poznania, jednak musiałby pokonać w II turze posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego – wynika z sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych, który zaprezentowała Telewizja WTK. Z kolei nie zmieniłby się skład klubów radnych. Według przeprowadzonego badania na mandat w Radzie Miasta nie mają szans przedstawiciele Nowoczesnej, Kukiz`15, Prawa do Miasta i Partii Razem.

Na początku marca Instytut Badań Rynkowych i Społecznych na grupie tysiąca pełnoletnich mieszkańców Poznania przeprowadził badanie "Omnibus Poznański", dotyczące preferencji w najbliższych wyborach samorządowych. Z sondażu, który zaprezentowała Telewizja WTK wynika, że na obecnego prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka zamierza zagłosować 44,6% ankietowanych. Bartłomiej Wróblewski (PiS) otrzymałby 24,5%, zaś Jarosław Pucek z listy Poznański Ruch Obywatelski otrzymałby 10,5%, niemalże tyle samo co Tomasz Lewandowski z ramienia Zjednoczonej Lewicy (10,2%). Liderka społeczników Dorota Bonk-Hammermeister może liczyć na 0,9% głosów.

Z sondażu wynika, że konieczna byłaby II tura, w której Jacek Jaśkowiak niemalże dwukrotnie pokonałby obecnego posła PiS, Bartłomieja Wróblewskiego.

Z kolei do Rady Miasta weszliby przedstawiciele dotychczasowych klubów radnych: PO – 30,9%, PiS – 26,8%, Poznański Ruch Obywatelski – 16,3% i Zjednoczonej Lewicy – 9,3%. Mandatu nie zdobyliby: Nowoczesna, Kukiz``15, Partia Razem i społecznicy z koalicji Prawo do Miasta, którzy nie przekroczyliby 5-procentowego progu wyborczego.

Wyniki sondażu – prezydent Poznania:
• 44,6% – Jacek Jaśkowiak (PO)
• 24,5% – Bartłomiej Wróblewski (PiS)
• 10,5% – Jarosław Pucek (PRO)
• 10,2% – Tomasz Lewandowski (Zjednoczona Lewica)
• 0,9% – Dorota Bonk-Hammermeister (Prawo do Miasta)
• 9,3% – nie wie

Wyniki sondażu – II tura:
• 59,8% – Jacek Jaśkowiak (PO)
• 27,4% – Bartłomiej Wróblewski (PiS)
• 3,5% – nie weźmie udziału w głosowaniu
• 9,3% – nie wie

Wyniki sondażu – Rada Miasta:
• 30,9% – Platforma Obywatelska (PO)
• 26,8% – Prawo i Sprawiedliwość (PiS)
• 16,3% – Poznański Ruch Obywatelski (PRO)
• 9,3% – Zjednoczona Lewica
• 2% – Nowoczesna
• 1,7% – Kukiz`15
• 0,9% – społecznicy (Prawo do Miasta)
• 11,4% – nie wie

Pierwszy sondaż, na rok przed wyborami, w listopadzie zeszłego roku przeprowadziła firma Kantar na zlecenie "Gazety Wyborczej".

Według przeprowadzonego badania Jacek Jaśkowiak może liczyć na 37% głosów poparcia poznaniaków, jednak spotkałby się w drugiej turze z poprzednim prezydentem Ryszardem Grobelnym, który uzyskał 22%. Kandydat PiS Tadeusz Zysk otrzymałby 12%, a Tomasz Lewandowski z Inicjatywy Polskiej (Zjednoczonej Lewicy) zaledwie 7%. Kandydatka .Nowoczesnej Katarzyna Kierzek-Koperska mogłaby liczyć na 4%, zaś Dorota Bonk-Hammermeister (Prawo do Miasta) i Waldemar Witkowski (SLD-UP) na 2%.

Z kolei w połowie grudnia "Głos Wielkopolski" opublikował inny sondaż, z którego wynika, że Jacek Jaśkowiak otrzymałby 48,6% głosów, Tadeusz Zysk – 20,5%, Tomasz Lewandowski – 10,4%, Katarzyna Kierzek-Koperska (Nowoczesna) – 4,1%, a kandydat Kukiz`15 – 2,9%, Dorota Bonk-Hammermeister z Prawa do Miasta – 2,3%.

Wybory samorządowe odbędą się w jednym z trzech terminów proponowanych przez Państwową Komisję Wyborczą: 21 października, 28 października lub 4 listopada (II tura dwa tygodnie później). Ostateczny termin ogłosi premier najpóźniej 60 dni przed wyborami.

Wiadomo, że o fotel prezydenta na drugą kadencję ubiegać będzie się na pewno Jacek Jaśkowiak, który wystartuje z listy PO. PiS wystawi prawdopodobnie Tadeusza Zyska, jednak decyzję w tej sprawie podejmie również zarząd centralny partii rządzącej. Udział w jesiennych wyborach zapowiedziało też Prawo do Miasta, jednak nie wiadomo kto ze społeczników i miejskich aktywistów będzie ubiegać się o fotel stolicy Wielkopolski.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

kwi

do 23-04-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "GreenPower", "ExpoPower", "Poznań Drone Expo" - targi dronów i nowych technologii, "Sawo", "Securex", "Instalacje"PRZESUNIĘTE na 18-20.10.2020

24

kwi

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Finał konkursu dla młodych grafików na projekt dyplomu dla MDK3

03

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wings For Life → ODWOŁANE

08

maj

do 10-05-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Fantastyki Pyrkon 2020 → PRZENIESIONE na inny termin: 10-12.07.2020

10

maj

21:00
Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie
Głosowanie w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: