Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Jesienią będziemy wybierać miejskich radnych razem z Jeżycami i Wildą - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Jesienią będziemy wybierać miejskich radnych razem z Jeżycami i Wildą
06-03-2018 21:51   Janusz Ludwiczak
Już nie z Ogrodami i Starym Grunwaldem, a z Wildą i jak do tej pory z Jeżycami mieszkańcy Łazarza będą wybierać radnych miejskich i prezydenta Poznania. Podczas wtorkowej sesji większość poznańskich radnych uchwaliła nowe okręgi wyborcze. Przeciw byli radni PiS i PRO. Tak jak do tej pory będziemy wybierać pięciu radnych, a na 1 mandat przypadnie 15 315 mieszkańców.

Do tej pory Łazarz znajdował się w okręgu wyborczym nr II wraz z Jeżycami, Ogrodami, a od ostatnich wyborów również z os. Stary Grunwald. Jednak ze względu na zmniejszenie liczby mieszkańców i zmianę ordynacji oraz zgodnie z kodeksem wyborczym będą musiały zmienić się granice okręgów wyborczych.

Obecnie w Poznaniu mamy 7 okręgów (dwa 6-mandatowe i pięć 5-mandatowych). Taki podział miasta funkcjonuje od 2012 roku. Do ostatnich wyborów poznaniacy wybierali 37 radnych. Wynikało to z faktu, że gdy zapis wchodził w życie liczba osób zameldowanych wynosiła ponad 500 tys. Dzisiaj ich liczba w stolicy Wielkopolski to 484 416 (stan na 31 grudnia 2017 r.). Oznacza to, że w najbliższych wyborach mieszkańcy Poznania wybiorą 34 radnych. Utrzymanie liczby 7 okręgów, przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby wybieranych radnych, nie jest możliwe, z uwagi na określoną przez kodeks wyborczy minimalną dopuszczalną liczbę radnych (możliwa liczba radnych w okręgu wyborczym to 5-8 osób). Przy 34 radnych miasto może zostać podzielone na maksymalnie 6, a minimalnie 5 okręgów. Przy podziale miasta na okręgi wyborcze konieczne jest uwzględnienie liczby osób zameldowanych, ujętych w rejestrze wyborców. Ustawa o samorządzie gminnym mówi, że gminy do 200 tys. mieszkańców mają 25 radnych i trzech kolejnych na każde następne 100 tys. mieszkańców – tłumaczy Wojciech Kasprzak, dyrektor Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miasta Poznania

Magistrat przygotował nowe propozycje okręgów wyborczych. I tak Łazarz wraz z Jeżycami i Wildą miałyby znaleźć się w okręgu I. Okręg II stanowiłyby: Wola, Sołacz, Winiary i Winogrady. Z kolei Ogrody i Stary Grunwald znalazłyby się w okręgu V z całym Grunwaldem (Ławicą, Junikowem i osiedlami: Kwiatowe, Junikowo, Grunwald Północ, Grunwald Południe, Górczyn, Fabianowo-Kotowo).

W ordynacji proporcjonalnej (w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców) obowiązuje 5-procentowy próg. Oznacza to, że komitety, które nie uzyskały takiego wyniku (w przypadku koalicji jest to 8 proc.) nie uczestniczą w podziale mandatów. Większa liczba kandydatów, wybieranych w danym okręgu, daje małym ugrupowaniom większe szanse na pozyskanie mandatu. Zmiany granic okręgów wymusiła ustawa z 11 stycznia 2018 roku, zmieniająca przepisy kodeksu wyborczego – przekonuje Hanna Surma, rzecznik Urzędu Miasta Poznania.

Podczas wtorkowej sesji Rada Miasta Poznania uchwaliła nowe okręgi wyborcze. Przeciwni proponowanym przez prezydenta i urzędników zmianom byli radni PiS.

Połączenie Łazarza z Wildą budzi wiele emocji, choć niektórzy twierdzą, że obie te dzielnice łączą duże więzi. Tymczasem Śródmieście wyludnia się, żeby się nie okazało, że za kilka lat znów będziemy zmieniać dopiero co uchwalone okręgi – przekonywał Jan Sulanowski, radny Miasta Poznania z PiS.

Poprzez dołączenie do okręgu 1 Starego Miasta zyskujemy okręg obejmujący historyczne, XIX-wieczne dzielnice razem z Łazarzem, Jeżycami i Wildą – zaproponował Przemysław Alexandrowicz, radny PiS.

Źle się stało, że Poznań się wyludnia i traci mieszkańców. Najchętniej wspominam jak było 65 radnych, wtedy była większa więź, mogliśmy chodzić pieszo do mieszkańców, radni byli bliżej mieszkańców, ale Sejm narzucił zmiany – wskazywała radna Katarzyna Kretkowska ze Zjednoczonej Lewicy.

Ostatecznie większość radnych przyjęła pozytywnie nowe okręgi wyborcze. Za było 21 radnych (z PO i Lewicy, a także radny Tomasz Wierzbicki z Prawa do Miasta). Przeciw było 14 radnych (z PiS i PRO).


Komentarze (8)

09-03-2018 14:11:20
poznanianka
Otóż fyrtel " nasz " jest ważny.Proszę zmobilizować się i gdy będą spotkania z przyszłymi kandydatami , przyjść , zadać pytania i potem co najważniejsze zagłosować.Wielu mieszkańców chociażby Lazarza to ludzie z inicjatywą i chcą pracować dla mieszkańców."Wyszukajmy " ich i głosujmy.
08-03-2018 18:15:57
mieszkaniec
Lepiej z Wildą niż z Ogrodami
08-03-2018 12:59:09
@obserwator
I potem pani Dorotka ustanowiłaby patronem Poznania niejakiego Chwiałkowskiego, o którego rwała szaty...
08-03-2018 12:25:09
Pieszy Miejski
Na oko widać, że Stare Miasto powinno być w I.
08-03-2018 11:44:27
pyr@
Oj to pani Paulina Suszka-Tuboła będzie niezadowolona, że Łazarz nie będzie już ze Starym Grunwaldem w jednym okręgu wyborczym
08-03-2018 11:02:59
toms
@obserwator: to wystarczy na nią nie głosować. proste
08-03-2018 10:22:42
obserwator
Okręg zrobiony, żeby pani Dorotka Bonk-Hammermeister, przewodnicząca Rady Osiedla Wilda i prezeska Prawa do Miasta została radną.
07-03-2018 06:23:17
Tomek
Ciekawe czy ktoś z naszego fyrtla przebije się...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
14

cze

16:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Dom Bajek - warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i opiekunów. Cykl Żywioły. Dla dzieci w wieku 2-5 lat. Obowiązują zapisy:dom.bajek.poznan@gmail.com.Projekt "Dom Bajek - warsztaty literacko-plast

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Czerwiec z zumbą" w Ogrodzie Łazarz- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala!
- zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska

15

cze

16:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Z Przyrodą Za Pan Brat"- miedzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze.Mile widziane ekipy złozone z dzieci i rodziców lub dziadków. Obowiązują zapisy mailowe:(wysockiwoj@gmail.com). Liczba „rodzinnych z

16

cze

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Portugalia" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu
- zapisy w sekretariacie Klubu Krąg lub mailowe: zapisy

18

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert dla dzieci Wujka Ogórka w Ogrodzie Łazarz
- obowiązują zapisy mailowe: zapisy.klubkrag@gmail.com. Wstęp wolny pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązując

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: