„Gazeta Wyborcza” kilka dni temu opublikowała wyczerpujące zestawienie danych o wypadkach i kolizjach drogowych w Poznaniu. Z danych wynika, że jest nie tylko źle, ale i bardzo źle. W Polsce od kilku lat liczba zdarzeń drogowych, podczas których ktoś zginął, systematycznie spada – w Poznaniu jest dokładnie odwrotnie. W ubiegłym roku na ulicach stolicy Wielkopolski doszło do 896 wypadków. To ponad dwa razy więcej niż w roku 2016 – wtedy było ich 430. Rośnie też liczba osób rannych w wypadkach i ofiar śmiertelnych. W 2016 roku było 522 rannych i 12 zabitych, w 2017 – aż 1049 rannych i 20 zabitych.
Głogowska przoduje w tych ponurych statystykach. W wypadkach, do których doszło na tej ulicy, zginęły 3 osoby, a 48 zostało rannych. To absolutny rekord w mieście. Na tej ulicy odnotowano też najwięcej kolizji – w roku 2017 było ich aż 350.
Dlaczego tak się dzieje? Powody są te same od lat i policjanci z drogówki od lat o tym mówią: nadmierna prędkość i brawura kierowców. Niestety, jak widać po statystykach, kierowcy nie bardzo przejmują się tym, co ma do powiedzenia policja...
Skoro kierowcy nie przejmują się zdrowiem i życiem tak swoim, jak i współuczestników ruchu, a policja nie może być wszędzie, to w takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest jak najszybsza zmiana organizacji ruchu na Głogowskiej tak, by kierowcy nie byli w stanie rozpędzać się na tej ulicy do prędkości niezgodnych z prawem. I zastanawia fakt, dlaczego, skoro statystyki wypadków pogarszają się od lat, Głogowska od lat jest wśród liderów tego niechlubnego rankingu, nadal nikt nic z tym nie zrobił?
Powodów może być kilka. Pierwszym z nich jest niewiedza. Być może prezydent i radni z Łazarza, tak miejscy, jak osiedlowi, po prosu nie wiedzą o tym, że statystyki wypadków dla Głogowskiej są aż tak złe? Naturalnie jest to możliwe. Co jednak sądzić o poziomie, samorządowych zarządców miasta, jeśli nie wiedzą o nim tak istotnych rzeczy jak liczby zabitych w wypadkach na jednej z głównych ulic? Zwłaszcza że policja nie ukrywa swoich danych i chętnie je udostępnia wszystkim zainteresowanym, nie tylko dziennikarzom z „Gazety Wyborczej”. Czyżby poznańskim samorządowcom brakowało profesjonalizmu?
Oczywiście może też być tak, że doskonale wiedzą o fatalnych statystykach i właśnie prowadzą prace koncepcyjne nad zmianami organizacji ruchu na Głogowskiej, które poprawią sytuację. Tylko że do wypadków na tej ulicy dochodzi od ładnych kilku lat. Czy mamy założyć, że przez kilka lat nie można było opracować koncepcji zmian na jednej ulicy, na której giną ludzie? To znowu wystawia niezbyt dobrą ocenę profesjonalizmowi samorządowców.
Może być jeszcze jeden powód. Polityczny. Otóż Głogowską wjeżdża do Poznania wiele osób, które pracują w stolicy Wielkopolski, ale mieszkają w okolicznych podmiejskich osiedlach i miasteczkach. Oni z pewnością sobie nie życzą jakiegokolwiek ograniczania prędkości czy w ogól,e utrudniania ruchu na ich głównej arterii dojazdowej do miasta. A przecież to także wyborcy. Powiatowi, ale wyborcy. Niektórzy nawet są wyborcami mającymi duże wpływy. Nie można do siebie zrażać wyborców, a im bliżej wyborów, tym trzeba być bardziej ostrożnym, to wie każdy samorządowiec.
Ale jeśli władze Poznania wychodzą z takiego właśnie punktu widzenia – to jest to bardzo niepokojące. Oznacza bowiem, że te 3 zabite osoby i tych 48 rannych są dla poznańskich samorządowców znacznie mniej ważne niż doraźne korzyści polityczne płynące z niedrażnienia kierowców jeżdżących Głogowską.
Może warto o tym pamiętać w czasie nadchodzących wyborów...?
Lilia Łada – absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i dziennikarka lokalnych mediów informacyjnych. Pracowała między innymi w Radiu Obywatelskim i Radiu Merkury, poznańskim oddziale Telewizji Polskiej, „Dzienniku Poznańskim” i tygodniku „Poznaniak”, gdzie była szefem działu kultury. Jej ogromną pasją są media internetowe – była szefem działu kobiecego portalu Tutej.pl, pracowała w Nasze Miasto Poznań, przez trzy lata była także redaktor naczelną portalu CodziennyPoznan.pl.
Ostatnie dwa lata poświęciła mediom z innego punktu widzenia, pracując w biurze prasowym prezydenta Jacka Jaśkowiaka. To znacznie poszerzyło i wzbogaciło jej wiedzę na temat zasad PR oraz funkcjonowania urzędów.
Miłośniczka muzyki operowej, Polskiego Teatru Tańca, dobrych win, bałkańskiej kuchni i rewitalizacji Warty, którą wspiera od lat ze wszystkich.
Fot: archiwum lazarz.pl
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· "Policja nie cieszy się takim uznaniem jak należy"
(27-11-2024 07:30)
· "Widzialność może miejscami wynosić poniżej 200 metrów" – IMGW ostrzega przed gęstą mgłą
(27-11-2024 01:32)
· Postępują prace przy budowie nowej pływalni
(26-11-2024 11:43)
· "Złota Wajcha" dla Romana Modrzyńskiego
(26-11-2024 07:30)
· Zwyciężczyni maratonu została zdyskwalifikowana – za doping
(26-11-2024 05:54)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· "Szóstka" nie będzie kursować
(24-11-2024 02:14)
· Grób żydowskiego rabina Akivy Egera opodal Parku Wilsona
(04-11-2024 01:10)
Niezapominajka |
gru
19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Omnifagus" - spotkanie autorskie z Rafałem Nawrockim
Wstęp wolny
gru
do 08-12-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie
17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert zespołu "TON"
gru
11:00
Łazarz
"Ulice Poznania - Grunwaldzka"
- wycieczka z przewodnikami z Grupy PoPoznaniu
zbiórka pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki
14:00
Łazarz
"Ulice Poznania - Grunwaldzka"
- wycieczka z przewodnikami z Grupy PoPoznaniu
zbiórka pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: