Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Nie jesteś sama" – aborcyjny billbord pojawił się na Grunwaldzkiej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Nie jesteś sama" – aborcyjny billbord pojawił się na Grunwaldzkiej
28-02-2018 04:55   Janusz Ludwiczak
"Statystycznie 1 z 3 Twoich znajomych miała aborcję. Nie jesteś sama" – taki billbord przez cały luty wisiał na ulicy Grunwaldzkiej. Mogli go zobaczyć kierowcy i pasażerowie tramwajów jadący w kierunku Junikowa. Jak wyjaśniają inicjatorki inicjatywy społecznej "W Naszej Sprawie" akcja ma na celu odrzucenie stygmatyzacji i narzucania opresyjnego języka w stosunku do osób, które miały doświadczenie aborcyjne.

Ulica Grunwaldzka. Tuż za budynkiem dawnego kina Olimpia, przed skrzyżowaniem z Ułańska wisi ogromny bilbord, na którym trzy kobiety trzymają się za ręce. Obok widnieje napis "Statystycznie 1 z 3 Twoich znajomych miała aborcję. Nie jesteś sama". Baner powieszony i sfinansowany został z inicjatywy aktywistek z grup "Aborcyjny Dream Team on Tour" oraz "Kobiety w Sieci - aborcja po polsku", które zorganizowały kampanię "Nie jesteś sama". Jak wyjaśniają jej celem jest przekazanie bardzo ważnej informacji- aborcja nie jest stygmatyzująca, nie wyklucza, nie dotyczy jakieś małej, bliżej nieznanej liczby osób.

Nasza akcja to nie tylko odpowiedź na krwawe, kłamliwe i szokujące billboardy organizacji anti - choice. To przede wszystkim sygnał solidarności ze wszystkimi, które przerwały lub kiedyś przerwą ciążę. Statystycznie jedna na trzy kobiety ma doświadczenie aborcji, ale z powodu obawy przed krytyką i odrzuceniem milczymy na temat tych doświadczeń. Mówienie o doświadczeniu aborcji jest kluczowe, żeby wreszcie zmienić język i sposób narracji – wyjaśnia Natalia Broniarczyk.

Chcemy rozpocząć publiczną debatę, której centralnym punktem jest pokazanie aborcji jako powszechnego doświadczenia. Aborcyjne billboardy to symboliczne zapełnienie przestrzeni prawdą na temat przerywania ciąży. Wierzymy, że w ten sposób jesteśmy w stanie zmieniać negatywne przekonania o aborcji – przekonuje Karolina Więckiewicz.

Miałyśmy dość krwawych billboardów i oskarżania kobiet o mordowanie dzieci. Aborcja jest indywidualną decyzją, a nie deklaracją polityczną. Chcemy czuć to, co czujemy i mówić to, co myślimy. Billboardy aborcyjne finansowane są ze zbiórki na zrzutka.pl. Przez trzy tygodnie zebrałyśmy ponad 23 tysiące złotych, które w całości zostały przeznaczone na produkcję billboardów i wynajem przestrzeni – podsumowuje Justyna Wydrzyńska.

Podobne bilblordy pojawiły się również na ulicach Warszawy, Krakowa, Gdańska, Wrocławia i Katowic.

Kampanią oburzona jest Fundacja "Głos dla Życia", która zajmuje się prowadzeniem szeroko rozumianych działań propagujących i edukacyjnych na rzecz ochrony życia dzieci poczętych, odpowiedzialnego rodzicielstwa oraz profilaktyki uzależnień, dążeniem do udoskonalenia procedur adopcyjnych i ożywienia troski społeczeństwa o dzieci pozbawione opieki rodzinnej oraz rodziny wielodzietne czy pomocą matkom brzemiennym, samotnym matkom oraz rodzinom wielodzietnym w trudnych sytuacjach życiowych.

Ta jawna reklama aborcji, jako czegoś pozytywnego i będącego wyborem tak wielu kobiet, oczywiście wprowadza w błąd. Aborcja jest inwazyjnym zabiegiem, który zabijając dziecko zostawia ślad na ciele i psychice kobiety. Oczywiście, tym, które dokonały aborcji należy się wsparcie i na to powołują się twórcy bilbordu, że „chodzi o solidarność z kobietami, które usunęły ciążę”. Tylko czy fakt, że inne kobiety dokonały aborcji jest pocieszający? Czy niesie ulgę? Czy solidarność i wsparcie polegają na powiedzeniu „inni tak robią, więc i Ty mogłaś” albo „wahasz się? co trzecia zrobiła, ty też zrób”? – tłumaczy Paweł Wosicki z Fundacji Głos dla Życia i były radny Poznania.


Komentarze (17)

07-03-2018 16:34:12
Elvira
@ eka: Walka w słusznej sprawie, zawsze ma sens.
07-03-2018 14:54:45
eka z małeki
-ludziska WY moje!!!Skończcie to już,przecież to dalej nie ma sensu!!!Z poważaniem!!!! eka
07-03-2018 12:31:59
Elvira
@ Hamack: Jeśli masz na myśli walkę z imprezowiczami na Batorego, to poniekąd masz rację. Z tą różnicą, że aktualnie w ten projekt jest zaangażowanych blisko 20 osób!. Tak więc, dajemy radę.
07-03-2018 10:49:25
Hamack
Elwira i Niegatyff do dwie strony tego samego medalu...
07-03-2018 07:18:05
Negatyw
@ Tomek: Dobranoc. Pozdrów swojego psychiatrę.
06-03-2018 19:42:52
Tomek
Dobranoc. Pozdrów żonę:)
06-03-2018 16:29:59
Negatyw
@ Tomek: Elvira nie jest moją żoną. Wbij to sobie wreszcie do głowy! Kolejny dowód na to, że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem...
05-03-2018 18:42:35
Tomek
A Ty ciągle z małżonką piszesz na dwie ręce. Bez odbioru.
05-03-2018 16:29:58
Negatyw
@ Tomek: Przekaz Elviry jest czytelny i nie ma w nim nic nie-kulturalnego.
04-03-2018 08:58:13
Anita
Szkoda tylko, że pani z organizacji anti-choice jawnie kłamie. Wie dobrze, że wszelkie badania są przeciwko ich chwytliwym hasłom. Przed zmianą ustawą czyli jeszcze 30lat temu aborcja była legalna, pozostawała decyzją kobiety i nikt nie robił wokół tego szumu. Nikt kobiet za to nie chwalił, ani nie stymgatyzował, aż trudno uwierzyć, że jeszcze niedawno było tak normalnie. Wybór po prostu był. Kobiety, które dokonały aborcji nie mają śladów psychicznych, syndromów po aborcyjnych czy innych nadzwyczajnych objawów. Aborcja farmakologiczna, która jest decyzją kobiety jest opisywana przez kobiety jako ulga. Aborcji nie zapobiega zakaz aborcji. Jak prohibicja nie zapobiega piciu alkoholu. Edukacja seksualna, edukacja na temat świadomego rodzicielstwa powinna być wyjściem do dyskusji
02-03-2018 13:19:13
Tomek
Po raz kolejny pokazujesz poziom swojej kultury osobistej. Nie będę się zniżał do tego poziomu.
02-03-2018 07:01:21
Elvira
@ Tomek: W Tobie na 100%.
28-02-2018 18:22:59
Tomek
Też nie widzę w tym nic mądrego...
28-02-2018 17:01:29
eka z małeki
-smutne to i straszne!!!Ludzie przeciwni aborcji jakoś nie chcą zauważyć faktu,że taki płód,dziecko po urodzeniu jest warzywkiem!!!Ma się urodzić i koniec bo tak sobie UBZDURALI!!!Czy zdają sobie sprawę co taka matka przeżywa wiedząc co z nim będzie po jej śmierci???Przecież po urodzeniu takiego dziecka matki zdane są wyłącznie na siebie i rodzinę,a co dalej???O tym obrońcy życia napoczętego jakoś nie myślą.Może gdyby wzięły na wychowanie takie warzywka,na całe życie to może spojrzały by inaczej na cały przecież trudny problem.Zaznaczam że jestem osobą wierzącą i nie chcę nikogo obrażać!!!Piszę w dobrej wierze,każdy ma prawo do wyrażenia swojej opinii i proszę aż tak strasznie mnie nie potępiać!!! eka
28-02-2018 15:33:29
Elvira
Mądry jest przekaz. Lepiej usunąć płód, niż zabić dziecko po narodzinach. A najlepiej - zajść w ciążę świadomie!
28-02-2018 09:11:53
albańczyk
A coś jest w nim mądrego?
28-02-2018 07:09:55
Negatyw
Ten bilboard (zresztą bardzo mądry), wisi tam już od dawna.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festyn rodzinny "Bądźmy razem"

24

maj

18:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Żółty po raz ostatni" - wernisaż wystawy Ewy Kuryluk

19:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Srebrny Jubileusz Kapłaństwa ks. dyr. Piotra Kusia

27

maj

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Legendy poznańskie - impreza dla dzieci

31

maj

do 03-06-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
"Modernlog 2022" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: