Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Uczniowie pojadą tramwajami i autobusami za darmo - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Uczniowie pojadą tramwajami i autobusami za darmo
05-02-2018 21:32   Janusz Ludwiczak
Od września dzieci i młodzież do 15. roku życia będą mogły bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej – zdecydowali poznańscy radni.

Zgodnie z przyjętą uchwałę przez Radę Miasta od września uczniowie szkół do 15. roku życia będą mogli za darmo na podstawie legitymacji szkolnej lub doładowanej karty PEKA jeździć tramwajami i autobusami w Poznaniu.

Radni PiS chcieli również, by projekt został poszerzony o uczniów szkół średnich i zawodowych oraz tych nie mieszkających w Poznaniu, a uczących się w stolicy Wielkopolski, jednak radni PO i Zjednoczonej Lewicy odrzucili poprawki.

Ostatecznie 31 głosami za projekt darmowej komunikacji dla uczniów został przyjęty przez wszystkich radnych. Przeciw był jedynie radny Wojciech Kręglewski z PO. Od głosu wstrzymali się radni Joanna Frankiewicz i Dariusz Jaworski z Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego oraz Tomasz Lipiński z PO.

Co ciekawe pomysł darmowej komunikacji dla uczniów nie spotkał się z entuzjazmem Młodzieżowej Rady Miasta. Ich członkowie zauważają, że osoby po ukończeniu 18. roku życia chcą jak najszybciej zacząć jeździć samochodem, który często otrzymują w prezencie od swoich rodziców. Młodzieżowa Rada Miasta twierdzi również, że młodsi pasażerowie oczekują lepszej infrastruktury, dogodnych połączeń i punktualnej komunikacji.

Koszt wprowadzenia darmowej komunikacji szacowany jest przez autorów projektu na 2,5 mln zł. Z danych Zarządu Transportu Miejskiego wynika, że z bezpłatnych przejazdów tramwajami i autobusami będzie korzystać 27 tysięcy uczniów.


Komentarze (29)

12-02-2018 20:16:56
Negatyw
@ Tomek: Sęk w tym, że to Ty masz problemy z rzeczową argumentacją. Uznajesz swój punkt widzenia za jedynie właściwy i nie potrafisz tego uzasadnić. Słyszysz jedynie siebie. My z Elvirą nie mamy z tym problemów.
12-02-2018 17:55:37
Tomek
Nie warto rozmawiać z osobami, które nie przytaczaja żadnych argumentów, a tylko szydza lub obrażają rozmówców. Jesteście siebie warci.
12-02-2018 10:43:55
Elvira
@ Tomek: Negatyw udowodnił, że jest facetem konsekwentnym. Natomiast Ty, że jesteś dzieciakiem i lekkoduchem. Musisz po prostu dorosnąć, aby to zrozumieć :-)
12-02-2018 10:29:40
Negatyw
@ Tomek: Podtrzymuję to, co powiedziałem wcześniej. Nie zmieniam swojego podejścia do studenciarni i postrzegam ich, w kategoriach problemów, a nie "motoru napędowego" życia miasta. Zapraszam na szkolenie na Batorego i wszystko będzie (nawet dla Ciebie) jasne.
11-02-2018 09:06:01
Tomek
W powyższej wypowiedzi udowodniłes, że czubek Twojego nosa jest najważniejszy, a Twoja kultura nie różni się niczym od "Kultury" Twoich sasiadow studentow. Nie wiem dlaczego uważasz, że jestem studentem, ale nie będę walczył z wymyslami Twojego mózgu. Ja nie jestem przeciwny przestrzeganiu ciszy nocnej. Jestem przeciwny Twojemu stereotypowemu traktowaniu wszystkich studentów i rozpowszechnianiu teorii o złym wpływie studentów na miasto. Oni są potrzebni naszemu miastu jak tlen. Bez młodych osób miasta umierają. Poziom nauki i szkolnictwa to osobny temat, Alu już nie dziś i nie w tym miejscu. Na to sami studenci nie mają wpływu.
10-02-2018 23:01:13
Negatyw
@ Tomek: Sercem wciąż jestem, gdyż jest tam mój rodzinny dom i spędziłem na Łazarzu większość swojego życia. Dlatego też moja częsta obecność w komentarzach, w których (co już sam zauważyłeś) nie owijam w bawełnę... Myślę o wszystkich i (tak sądzę), tym się głównie różnimy. Bo ja po 22 nie imprezuję, gdyż szanuję spokój innych. Ale gdy ktoś w sposób zdecydowany ogranicza komfort mojego życia - wtedy myślę bardziej o sobie. Ale to normalne zjawisko. Ty w swoich wypowiedziach - głównie patrzysz na świat przez pryzmat swojego nosa. Powiem więcej - studenckiego nosa! Dla Ciebie "ludzie otwarci" to tacy, którzy przymykają oko na studenckie całonocne imprezy i wulgaryzmy rodem z rynsztoka w środkach mpk. Inwestycje nie wynikają z ilości studentów. Liczy się też ich poziom, z którym (statystyki nie kłamią) nie jest najlepiej. No ale, gdy większość semestru chleją, to nie mają czasu się uczyć. Mam rzecz jasna na myśli przyswajanie materiału ze zrozumieniem, bo zakuć i zapomnieć - potrafi każdy. Elvira nie ma Ciebie za co przepraszać. Tak jak nie przeprosi (i mnie i Jej) "studencka brać", która niejednokrotnie w środku nocy obudziła niejedno śpiące w swoim łóżeczku niewinne dziecko... / Tymczasem, proponuję już zakończyć tę jałową dyskusję. Zaręczam Cię, że gdy dorośniesz - mój punkt widzenia będzie dla Ciebie całkowicie zrozumiały :)
10-02-2018 20:46:37
Tomek
Szkoda, że jadąc przez środek Łazarza z domu do pracy nie myślisz o tych biednych cierpiących mieszkańcach naszej dzielnicy. Szkoda na Ciebie słów i bardzo się cieszę, że nie jesteś mieszkańcem naszego fyrtla. Potrzeba nam osób otwartych o myślących nie tylko o swoim zadowoleniu. A koleżanko Elviro, za swoje wypowiedzi wypadałoby przeprosić. Widać zasady wyniesione z domu masz kiepskie. Bardzo nie odbiegasz od studentów, z którymi tak walczysz. Ja mam nadzieję, że będzie ich coraz więc, co przełoży się na inwestycje kolejnych firm w naszym mieście.
10-02-2018 19:37:21
Negatyw
@ Elvira: To śmieszne, gdy główny składnik barszczu uczy innych kultury. Ale dzisiejsza młodzież, to postawa roszczeniowa na zasadzie "jestem młody i mogę imprezować całe noce". A normalni ludzie mają się wyprowadzić. Ale tacy jak my są od tego, aby ich wyprowadzić z błędu. Tak więc - róbmy nadal swoje! :)
10-02-2018 16:03:31
Elvira
@ Tomek: Przede wszystkim, to jesteś przewrażliwiony na swoim punkcie. Proponuję więcej dystansu. Psem nigdy nie byłeś i nie będziesz... Żyjecie z nimi w zgodzie, bo macie ich zdecydowanie mniej obok siebie. Każdy ma prawo do swobodnej wypowiedzi, więc nie masz prawa do blokowania tegoż i na tym forum. A na forum Batorego - też się udzielamy. Zresztą - nie tylko my :-)
09-02-2018 22:01:29
Tomek
Kultury wypowiedzi musicie uczyć się oboje. Porównywanie rozmówcy do psa to obraza i mógłbym z tym iść do sądu. Co drugi temat wylewanie żali odnośnie studentów z Batorego. Wydaje mi się, że nikogo to nie interesuje na forum lazarz.pl. zalozcie swoje forum antystudenckie i tam dzielcie się opiniami. My na Lazarzu lubimy studentow i żyjemy z nimi w zgodzie.
09-02-2018 12:27:43
Negatyw
@ Jurist: To prawda. "Cisza nocna" to określenie zwyczajowe i oznacza 22-6. Prawo do spokoju, obowiązuje 24h/7 i Elvira przytoczyła stosowną podstawę prawną. Fakty są jednak takie, że policja interweniuje na wezwania dopiero po 22. Nigdy w bezpośrednich dyskusjach ze studentami nie używam inwektyw. Nawet obudzony w środku nocy, staram się zachować spokój i rozmawiać w sposób stonowany, choć nie jest to łatwe dla nikogo. Mimo wszystko przestałem już od dawna negocjować i wzywam regularnie policję. Na dyskusje szkoda czasu. Sporo studentów po paru akcjach się wyprowadziło z naszego rewiru, więc nasze działania są skuteczne. I super! :)
09-02-2018 11:04:46
Elvira
@ Tomek: Mało wiesz, a dużo szczekasz... Nie jestem żoną Negatywa, ale działamy w jednym teamie. Problem studenciarni, to temat podejmowany przez wiele osób na zebraniach wspólnot. I dlatego, że nie widzimy jedynie czubka swojego nosa, staramy się pomagać też innym. Artykuł 51KW par. 1 i 2 obowiązuje wszystkich - również studentów, a przytoczony przez Ciebie argument, to klasyczna (i żenująca) "linia obrony" obrony studenciarni.
09-02-2018 10:33:34
Jurist
W przepisach nie ma mowy o "ciszy nocnej". Takie pojęcie nie istnieje. Jest mowa o "zakłócaniu ciszy", "zakłócaniu porządku", "zakłócaniu spoczynku nocnego" (który nie jest określony godzinowo); zakłócenie następuje za sprawą "krzyku, hałasu, alarmu lub innego wybryku". PS Osoba utyskująca na studentów i przypisująca im m.in. chamstwo, brak ogłady itp. sama jest do nich podobna,. stosując w dyskusji inwektywy i wyzwiska.
09-02-2018 07:13:22
Negatyw
@ wk35: Grupka, to może by się znalazła normalnych i kulturalnych studentów. Każdy przejaw zakłócania ciszy nocnej, zgłaszamy na policję i nie musisz nas w tej kwestii pouczać. Mam kontakty z wieloma Wspólnotami w Polsce i problem studenciarni - nie jest problemem jedynie Batorego. Widzisz to, co chcesz widzieć i manipulujesz faktami...
09-02-2018 06:34:55
Tomek
Szkoda czasu na rozmowę z Negatywem i jego żona. Oni widzą tylko czubek własnego nosa. Ważne, żeby mieszkać w zupełnej ciszy na osiedlu oraz swobodnie skracać sobie drogę do pracy jadąc prze środek dzielnicy mieszkalnej. Kolega wyżej podał świetny przykład miast rozwojowych, w których po 20.00 jest cisza i spokój.
08-02-2018 19:33:18
wk35
@Negatyw, @Elvira Jeśli nie wierzycie, to proponuję wycieczkę do miast, z których młodzi nagminnie wyjeżdżają. Kalisz, Piła, Wałbrzych... wybór jest spory - można pojechać i zobaczyć, jak te miast się "rozwijają" w porównaniu do Poznania. Podpowiem - dla inwestorów zapewniających miejsca pracy jednym z podstawowych kryteriów lokalizacji jest dostępność zasobów ludzkich, w tym także tych, którzy zaraz będą wchodzić na rynek pracy. Zachowanie jakiejś grupki z Batorego to nie powód, żeby kilkadziesiąt tysięcy studentów do jednego worka i kazać im opuścić miasto. A ze swoimi problemami zgłoście się do odpowiednich organów, a nie uzewnętrzniacie się na portalu dotyczącym osiedla Św. Łazarz, gdzie - jak wnioskuję - nie mieszkacie.
08-02-2018 13:46:15
Elvira
@ wk35: Jeśli uważasz, że Poznań dzięki studentom się rozwija, to wniosek może być tylko jeden - sam jesteś studentem... Bo przekleństwa rodem z rynsztoka wykrzykiwane pod naszymi blokami przez ową "studencką brać" (głównie przy okazji epogeum, czyli Wielkiego Grillowania) - to nie jest rozwój, ani duma dla naszego miasta. Obudź się zatem chłopie i spójrz prawdzie w oczy!!!
08-02-2018 08:47:53
Negatyw
@ wk35 / Redakcja: Świadomość bierze się ze statystyk. I niestety statystyki z Batorego, sugerują nazywanie tej grupy (99%) właśnie w taki sposób. Próby kulturalnego dogadania się, kończą się fiaskiem. Zakłócanie ciszy nocnej, jest tu zjawiskiem nagminnym. Użyłem jedynie określenia, stosowanego bardzo często i de facto popularnego. Tak czy inaczej, owe 1% "normalnych", najmocniej przepraszam :-)
08-02-2018 08:40:37
Elvira
Zapraszamy zatem wk35 i Redakcję, na Batorego po 22 i zobaczycie na własne oczy i uszy, jak "studencka brać" szanuje innych...
07-02-2018 22:54:14
REDAKCJA
@wk35: Komentarze są na bieżąco moderowane. Słuszna uwaga, dlatego pozostała część komentarza została usunięta. Użytkownika o nicku Negatyw prosi się o używanie kulturalniejszych wypowiedzi. Pozdrawiam.
07-02-2018 21:12:24
wk35
@Negatyw Świetny pomysł! Pozbądź się studentów, tylko później nie narzekaj, że Poznań się wyludnia i starzeje, a Wrocław, Gdańsk czy Kraków ściągają ludzi i szybko się rozwijają. Pytanie do redakcji - czy komentarze w stylu "studenckiego bydła" powinny się tutaj pojawiać? Wpis ewidentnie narusza regulamin ("dobra innych osób"), a mimo to się pojawił... Moim zdaniem za takie coś użytkownik powinien dostać bana na pisanie jakichkolwiek komentarzy tutaj.
07-02-2018 19:47:16
Tomek
To przeprowadź się do Lubonia, albo Mosiny.
07-02-2018 19:42:15
Dziadek
Tez uważam że to kiełbasa wyborcza radni napiją sobie plusy Dzieci do piętnastego roku jada sporadycznie komunikacja miejską uczą sie zazwyczaj w miejscu zamieszkania .Ulga przydała by się dla młodzieży starszej dojeżdżającej do szkół średnich.
07-02-2018 13:12:35
Negatyw
@ "Negatyw": Nie życzę sobie pajacu, abyś podpisywał się moim nickiem (!!!). ***
[Pozostała treść komentarza usunięta ze względu na złamanie regulaminu]
06-02-2018 19:52:46
Negatyw
Widzę nadal uskuteczniasz swoje kompleksy... Z takim podejściem jak Twoje Poznań stałby się miastem wielkości Kalisza.
06-02-2018 15:53:29
poznanianka
A gdzie uczniowie szkół średnich i zawodowych uczący ch się w stolicy Wielkopolski. Pomysł radnych dla dzieci do lat 15 to zbieranie pkt na przyszłe wybory. To brzmi głośno , ale te dzieci chodzą do szkoły jak najbliżej swojego zamieszkania.Tak pracują radni bez rozpoznania potrzeb , byle coś zrobić.Brawo starsza młodzież , chcecie wygodniejszej jazdy .
06-02-2018 12:01:09
wk35
@Negatyw Super pomysł! Dzięki jego wdrożeniu "studenciarnia" przestanie w ogóle jeździć tramwajami i autobusami, a każdy student wsiądzie w samochód. Na pewno docenisz taką decyzję, jak całe miasto stanie zakorkowane :)
06-02-2018 07:23:49
Negatyw
Od zawsze mówiłem: podstawówki za free, studenciarnia 2x bilet normalny, studenciarnia słoikowa 4x.
05-02-2018 22:29:01
as
Wynborcza kielbasa teczoweg, liczacego ze Poznaniacy dadza sie nabrac na jego sztuczki. Bedzie spieprzal stad tym,i swoimi sciezkami ktore sobie pomalowal w calym miescie
Aktualności
Niezapominajka
27

maj

do 02-06-2020
Łazarz
31. Dni Łazarza
27.05-02.06.2020
ODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem epidemicznym związanym z koronawirusem

19

cze

do 20-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salon optyczny

do 21-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Memento" - targi funeralne

26

sie

do 27-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody

01

wrz

do 03-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Salmed" - targi medyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: