Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Park Wilsona i secesja Perełkami Łazarza.Czarny Łazarek za brak placu zabaw i niedziałającą fontannę - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Park Wilsona i secesja Perełkami Łazarza.Czarny Łazarek za brak placu zabaw i niedziałającą fontannę
20-08-2009 19:29   Janusz Ludwiczak
Z okazji przypadającej w przyszłym roku 110.rocznicy przyłączenia Łazarza do Poznania oraz 4.urodzin portalu lazarz.pl i 20.jubileuszowych Dni Łazarza przeprowadziliśmy przez kilka minionych tygodni (od 29 maja do 16 sierpnia) dwa plebiscyty, podczas których mogli Państwo głosować na TRZY PEREŁKI ŁAZARZA oraz BIAŁEGO i CZARNEGO ŁAZARKA. Czas na rozwiązanie naszych plebiscytów i wyłonienie zwycięzców.

29 maja rozpoczęliśmy dwa plebiscyty: TRZY PEREŁKI ŁAZARZA oraz BIAŁY i CZARNY ŁAZAREK, które przeprowadziliśmy z potrójnej okazji - 20.jubileuszowych Dni Łazarza, 4.urodzin portalu lazarz.pl oraz przypadającej w przyszłym roku 110.rocznicy przyłączenia Łazarza do Poznania (ponadto w 2010 roku obchodzić będziemy 100.rocznicę powstania Palmiarni, 110.rocznicę konsekracji kościoła Matki Boskiej Bolesnej czy też 100-lecie Cmentarza Górczyńskiego).

Przez minionych 11 tygodni mogli Państwo oddawać swoje głosy w naszej zabawie. Zainteresowanie plebiscytami przerosło nasze oczekiwanie. Dostaliśmy o wiele więcej głosów niż się spodziewaliśmy. Na naszą skrzynkę zgłoszeniową wpłynęło ponad trzysta ankiet.


Na wzór Siedmiu Cudów Świata i Polski wyłoniliśmy Trzy Perełki Łazarza - mamy wiele miejsc, którymi możemy się pochwalić także wśród turystów. Najwięcej głosów otrzymały: Park Wilsona, Palmiarnia, Kościół Matki Boskiej Bolesnej, secesyjne kamienice przy ulicy Matejki, Rynek Łazarski oraz Targi. Miejsce pierwsze przyznaliśmy ze względu na zbliżoną liczbę głosów i lokalizacje po równo Parkowi Wilsona z Palmiarnią, a dwoma pozostałymi Perełkami Łazarza zostały według Państwa głosów Kościół Matki Boskiej Bolesnej oraz secesyjne kamienice wzdłuż ulicy Matejki.

Oto wyniki:
1. Park Wilsona i Palmiarnia - 38,76% głosujących
2. Kościół Matki Boskiej Bolesnej - 12,00%
3. Secesyjne kamienice - 12,00%
4. Rynek Łazarski - 10,67%
5. Targi - 6,67%
6. Arena
7. Kompleks City Parku
8. ulica Graniczna
9. ul. Kolejowa
10. Willa Radia Merkury
11. Ulica Głogowska
12. SP69 - 1,33%

A to jak Państwo uzasadniali swoje typy:

  • Są to punkty w unikalne w skali kraju
  • Moim zdaniem to te najbardziej atrakcyjne, najciekawsze i często te miejsca odwiedzają goście zagraniczni.
  • Kościół MBB z kolei odzyskał swój blask i jest jednym z najpiękniejszych w Poznaniu
  • To miejsca, które odwiedzam najczęściej i najchętniej :) Dzięki nim Łazarz jest ładniejszy i posiada swój swoisty charakter - są to miejsca zadbane, unowocześnione - powody do dumy każdego mieszkańca.
  • Wszystkie 3 obiekty wybrane przeze mnie maja długoletnią historie swojej obecności w Poznaniu. Palmiarnia i Park Wilsona najczęściej odwiedzane miejsca wypoczynku i relaksu poznaniaków.
  • Kościół MBB jest najbardziej rozpoznawalnym kościołem na Łazarzu.
  • Nie ma 2 takich samych kamienic, nie byłoby też łazarskiego klimatu gdyby Łazarz był blokowiskiem, a Arena i Palmiarnia ...też są tylko tu!
  • Są to obiekty wyróżniające się pięknem w smutnym pejzażu dzielnicy

A co o wyłonionych Trzech Perełkach Łazarza jakimi zostały Park Wilsona z Palmiarnią, Kościół Matki Boskiej Bolesnej oraz secesyjne kamienice sądzą znani Łazarzanie?

Jest to odzwierciedlenie panujących poglądów dotyczących miejsca ogólnie charakterystyczne i zadbanego, w którym mieszkańcy mogą w otoczeniu niezwykłej ilości zieleni spędzić swój wolny czas. Również doskonałym takim miejscem, które się w to otoczenie parkowe wkomponowywuje jest oczywiście Palmiarnia Poznańska, która z racji swojego wieku jest naszą perełeczką, co znalazło swoje odzwierciedlenie w wynikach plebiscytu. Myślę, że to jest również sygnał, że tego typu miejsc bardzo potrzebujemy, a swoje otoczenie parkowe w dalszym ciągu będzie zmieniało się na co raz piękniejsze i również będzie dotyczyło Palmiarni. Mam nadzieję, że będzie to miejsce wypoczynku dla mieszkańców Łazarza, ale i nie tylko - powiedział Wojciech Wośkowiak, Radny Miasta Poznania, Przewodniczący Komisji Samorządowej.

Uważam, że jest to bardzo trafny wybór. Park Wilsona łącznie z Palmiarnią jest czymś, z czego możemy być dumni i możemy się pochwalić. Jest zadbany, co możemy zawdzięczać Zarządowi Zieleni Miejskiej. Palmiarnia już mówi sama za siebie. Tyle okazów wspaniałych i utrzymanie tego zasługuje na tytuł Perełki.
Kościół Matki Boskiej Bolesnej również zasługuje na ten tytuł ze względu na wygląd, architekturę, ale długą bytność na Łazarz. Od samego początku, gdy Łazarz był wpisany w granice Poznania rozpoczęły się prace nad budową. Kościół odegrał swoją wielką rolę w społeczeństwie w każdym jego etapie historycznym, czy to była II wojna światowa, czy to były akty komunizmu. Uważam, że jest to coś z czego możemy być dumni, czym możemy się pochwalić przed innymi.
Kamienice secesyjne również. Generalnie każdy podaje jakieś obiekty instytucjonalne. Nie zauważamy czasem tych kamienic. Idziemy prosto pędem przed siebie, zabiegani, a nie widzimy, że obok nas stoją od wielu, wielu lat przepiękne kamienice, o które powinny być ciągle starania aby były one nieustannie odnawiane i utrzymane
- uważa Ewa Garasz, Przewodnicząca Rady Osiedla Świętego Łazarza.

Palmiarnia zdecydowanie tak. Co do Parku Wilsona to niestety odbiega on od ideału parku. Brakuje mu tam dużo zieleni. Nie zgadzam się co do przyznania pierwszego miejsca dla samego Parku Wilsona. Nieczynna jest fontanna i brakuje mu dywanów kwiatowych. Kościół Matki Boskiej Bolesnej odzyskał dawną świetność. Naprawdę teraz pięknie wygląda. Dużo zyskał na wartości zewnętrznej i estetycznej.
Nasze kamienice to też jest ewenement. Widać, że są remontowane i pięknieją
- twierdzi Marietta Niemier, Zastępca Przewodniczącego Zarządu Rady Osiedla Targowego.


Są Oskary, Telekamery czy nagrody muzyczne MTV. Poznańska "Gazeta Wyborcza" przyznaje co roku w ramach Dni Pyrlandii "Pyry Roku". Także my postanowiliśmy wspólnie z Mieszkańcami i Czytelnikami naszego portalu przyznać nagrody za działalność na rzecz Łazarza.
"BIAŁY ŁAZAREK" zostanie przyznany za pozytywne działanie. Tym wyróżnieniem chcemy nagrodzić instytucję lub osobę, która najlepiej przysłużyła się w minionym roku mieszkańcom lub dzielnicy.
"CZARNY ŁAZAREK" przyznamy za negatywną postawę, szkodzenie wizerunkowi dzielnicy i jej mieszkańców oraz działania niekorzystne dla Łazarza. Nagroda nie ma na celu urażenia laureata, lecz ukazania mu, że jego działalność nie spotkała się z akceptacją Łazarzan.
"Białym Łazarkiem" będzie podziękowaniem za godną naśladowania postawę, a przyznanie "Czarnego Łazarka" upomnieniem i ostrzeżeniem, że podejmowane działania nie są akceptowalne przez społeczność łazarską.

BIAŁY ŁAZAREK

Wśród faworytów do tytułu "Biały Łazarek" byli harcerze z 100 PDH, organizatorzy Dni Łazarza, Targi (m.in. za upamiętnienie 80.rocznicy PeWuKi), Palmiarnia, a także ks. Eugeniusz Antkowiak. Był też głos na delegaturę Urzędu Miasta przy Matejki za pomoc i współpracę. Oddano nawet kilka głosów na portal lazarz.pl, jednak nie mogliśmy ich uwzględnić jako organizatorzy konkursu (w końcu sami sobie nagrody nie przyznamy). Zdecydowaną większością głosów "Białego Łazarka" otrzyma Hieronim Stawujak, trener hokeja i młodzieżowy działacz sportowy.

Oto wyniki - "Biały Łazarek":
1. Hieronim Stawujak - 32.86% głosujących
2. Harcerze z 100 PDH - 24,29%
3. Targi - 19,05%
4. Organizatorzy Dni Łazarza
5. Palmiarnia
6. Ks. Eugeniusz Antkowiak
7. UM Matejki - 1,74%

A to jak Państwo uzasadniali swoje typy:

  • Pracuje i trenuje chłopaków, prowadzi hokej na trawie
  • Działalność na rzecz dzieci, osiągnięcia w hokeju na trasie z zespołami z SP26
  • Za działania na rzecz młodzieży

A co o nominacji i przyznaniu tytułu Białego Łazarska p. Hieronimowi Stawujakowi uważają znani Łazarzanie?

Wojciech Wośkowiak, Radny Miasta Poznania, Przewodniczący Komisji Samorządowej:
Została doceniona osoba, która niezwykle angażuje się w życie społeczności lokalnej. Pan Hieronim już od wielu lat trenuje młodych pasjonatów unihokeja, z których niektórzy ocierają się nawet o kadrę narodową. Świadczy to o tym, że te pierwsze szlify, które zdobywają pod jego okiem są przepustką do rozwijania swojej kariery. Myślę, że jest to doskonała oferta dla tych młodych ludzi zagospodarowywania czasu wolnego. Widać ogromną pasję i zaangażowanie, a to również przekłada się na konkretne osiągnięcia wyniki w turniejach międzynarodowych. Jest to osoba, która niezwykle pozytywnie wpisuje się w działalność na rzecz młodzieży na Łazarzu.

Ewa Garasz, Przewodnicząca Rady Osiedla Świętego Łazarza:
Uważam, że bardzo fajnie, że akurat doceniono tego człowieka, który robił taką cichą pracę, że zajmował się czasem nawet dość trudną młodzieżą trenując. Trenował z nimi hokeja, osiągnęli bardzo znaczące wyniki, bo przecież również mamy wyniki w turniejach międzynarodowych, chociażby w tym ostatnim, który był w Moskwie. Bardzo się cieszę i bardzo gratuluję Panu Hieronimowi, że zwyciężył i został zauważony.

Marietta Niemier, Zastępca Przewodniczącego Zarządu Rady Osiedla Targowego
To jest człowiek, który naprawdę wiele robi dla dzieci, szczególnie dla chłopaków, którzy się nie pałentają po podwórkach i mogą się tam wyżyć sportowo. Podoba mi się to, że nie stawia na wyniki, ale chce pozytywnie zarazić młodzież do sportu. Świetny człowiek i świetna robota.

CZARNY ŁAZAREK

Tytuł "Czarnego Łazarka" przyznajemy za negatywną postawę, szkodzenie wizerunkowi dzielnicy i jej mieszkańców oraz niekorzystne działania dla Łazarza. Nagroda nie ma na celu urażenia laureata, lecz ukazania mu, że jego działalność nie spotkała się z akceptacją Łazarzan. "Czarny Łazarek" jest żółtą kartkę i sygnałem do pewnych zmian.
Wśród nominowanych do "Czarnego Łazarka" znaleźli się: ZDM, MPK i Aquanet za ulicę Głogowską, Kuria Metropolitarna za działania wobec szkół (VIII LO i ZSM) przy ulicy Głogowskiej). Dostaliśmy także nominację dla ZKZL za pustostany oraz dla Areny, gdyż w " w obecnym stanie szpeci okolice" - uważał głosujący.
MPK otrzymało jeszcze jedną nominację: "za brak reakcji na liczne postulaty mieszkańców Łazarza na przywrócenie dawnej linii tramwajowej 12/14 na swoją dawną trasę przez Most Dworcowy z Łazarza na Starołękę."
Otrzymaliśmy także dwa nietypowe zgłoszenia: dla właścicieli psów, którzy nie sprzątają po swoich czworonogach oraz za parkingi na Łazarzu, które są miejscami zaniedbanymi, brudnymi i szpecącymi - takie uzasadnienie otrzymaliśmy od jednego z Czytelników, który brał udział w naszym plebiscycie.
Jednak zdecydowaną większością głosów (55,88%, czyli ponad połowa) na tytuł "Czarnego Łazarka" zasługuje kierownictwo Parku Wilsona, czyli Zbigniew Wągrowski, dyrektor Palmiarni. Jest to dla nas samych zaskoczenie, gdyż Park Wilsona wraz z Palmiarnią zostały Perełkami Łazarza. A dlaczego akurat p. Zbigniewowi Wągrowskiemu przyznano "Czarnego Łazarka"?

Oto uzasadnienia:

  • Nie zezwala na budowę placu zabaw w Parku Wilsona
  • Utrudnienia postawienia placu zabaw w Parku Wilsona
  • Za brak placu zabaw
  • Od ponad roku nie działa fontanna, mieszkańcy nie mogą doczekać się placu zabaw. Proszę zobaczyć jak zaniedbany jest Park Wilsona, niektóre alejki są zarośnięte trawą i zaśmiecone. Krzewy nie są przycinane. Miał być piękny Ogród Japoński i co Panie Wągrowski??? Proszę sobie pojechać do Parku Oliwskiego w Gdańsku czy Parku Szczytnickiego we Wrocławiu. Tam to jest dopiero ogród japoński.

Wyniki - "Czarny Łazarek"
1. Kierownictwo Parku Wilsona - 55,88% głosujących
2. MPK - 14,71%
3. Kuria Metropolitarna - 8,82%
4. ZDM
5. ZKZL
6. Arena
7. Aquanet
8. Właściciele czworonogów - 1%
-. Parkingi - 1%

A co o nominacji i przyznaniu tytułu Czarnego Łazarska p. Zbigniewowi Wągrowskiemu, dyrektorowi Palmiarni, odpowiedzialnemu także za Park Wilsona uważają przedstawiciele lokalnych samorządów?

Nie ukrywam, że to trochę jest zaskakujące w uznaniu Parku Wilsona i Palmiarni Perełką Łazarza. Myślę, że takie stanie przeciwko woli społeczności lokalnej negatywnie odbija się na wizerunku pana dyrektora. Można znaleźć bardzo dobre rozwiązanie, które w żaden sposób nie będzie kolidowało z funkcjami parkowymi. W dalszym ciągu należy tego typu rozmowy prowadzić. Szkoda, że czasami postawa pana dyrektora Wągrowskiego utrudnia konstruktywny dialog. Tym bardziej, że sygnały dotyczące wydzielenia miejsca dla dzieci dochodzą od samorządów pomocniczych, czyli od Rady Osiedla Targowego i Rady Osiedla Świętego Łazarza, a także od samych zainteresowanych mieszkańców, bo przecież same te mamy zgłaszały tego typu problem, aby zostało to rozwiązane. Na ten moment tego brakuje, ale mam nadzieję, że pan dyrektor się zreflektuje i tutaj wyjdzie na przeciw oczekiwań społeczności lokalnej. - uważa Wojciech Wośkowiak, Radny Miasta Poznania, Przewodniczący Komisji Samorządowej.

Nie znam dokładnie szczegółów działań pana dyrektora, dlaczego fontanna jest zaniedbana i dlaczego nie ma placu zabaw. Nie znam opinii, które świadczyłyby o zaniedbaniu czy braku zainteresowaniu ze strony pana dyrektora dlatego pozostawię to bez komentarza - powiedziała Ewa Garasz, Przewodnicząca Rady Osiedla Świętego Łazarza.

Człowiek bardzo niechętny do współpracy. Nie chce rozmawiać z ludźmi. Pan dyrektor uważa park za swoją własność. Może ma dobre zamysły, chcę przywrócić dawny blask i dawną świetną, ale nie zdaje sobie sprawy, że czasy się zmieniły i to ludzi dziś nie urządza. Ludzie potrzebują czegoś więcej jak tylko chodzenia po parku i ławeczkach. Dzieciaki potrzebują placu zabaw. Taka opieszałość w remoncie fontanny też nie wiemy czym jest spowodowana. Do tego człowieka trudno jest dotrzeć, jest nie kontaktowy i jak dla mnie antyspołeczny. Uważam, że ludzie mają dobry pogląd. - stwierdziła Marietta Niemier, Zastępca Przewodniczącego Zarządu Rady Osiedla Targowego.

Na początku września będziemy chcieli wręczyć kierownictwu Palmiarni i Parku Wilsona, ks. prałatowi Eugeniuszowi Antkowiakowi - proboszczowi Parafii Matki Boskiej Bolesnej oraz ZKZLowi - właścicielowi secesyjnych kamienic przy ulicy Matejki odznaki Perełka Łazarza. Płaskorzeźby Białego i Czarnego Łazarka wręczymy także odpowiednio p. Hieronimowi Stawujakowi i p.Zbigniewowi Wągrowskiemu, dyrektorowi Palmiarni odpowiedzialnemu także za Park Wilsona.

Płaskorzeźby Białego Łazarska i Czarnego Łazarka zostały własnoręcznie wykonane przez artystkę i rzeźbiarkę panią Monikę Sicińską.
Rzeźby przedstawiają trzy najbardziej charakterystyczne punkty dzielnicy (Iglicę, Arenę i kościół Matki Boskiej Bolesnej), a na pierwszym tle znajdują się mieszkańcy Łazarza. Rzeźby są z czystego gipsu ceramicznego. Musiałam znaleźć określoną technikę wyciągnięcia danych figur - powiedziała Monika Sicińska.

Wśród głosujących rozlosowaliśmy w środę nagrody w postaci koszulek portalu lazarz.pl, które otrzymają: Krzysztof Buczkowski, Małgorzata Czarkowska, Piotr Grześkowiak, Michał Kokorniak, Dawid Kulza, Bolesław Lipoński, Max Skorwider, Joanna Stryszyk. Nagrody wyślemy pocztą, a z laureatami skontaktujemy się drogą e-mailową.

Dziękujemy Państwo za udział w naszych plebiscytach i głosowaniu, które należy przede wszystkim potraktować jako dobrą zabawę. A być może już niebawem wyłonimy Siedem Cudów Poznania lub Siedem Perełek Poznania? W końcu w przyszłym roku przypadnie 110.rocznica przyłączenia Łazarza do Poznania, przez niektórych określana jako rocznica przyłączenia Poznania do Łazarza.


R E K L A M A

Płaskorzeźby Białego Łazarska i Czarnego Łazarka zostały własnoręcznie wykonane przez artystkę i rzeźbiarkę panią Monikę Sicińską

Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: Mamy już 4 lat(k)a

Komentarze (12)

28-09-2009 21:04:56
Carlos
czarny łazarek za brak placu zabaw w P. Wilsona-nareszcie zrobiło sie o tym głosno - więc jak widzę warto takie sprawy poruszać i pisać chociazby na forum czy tez do samej rady naszego soiedla, co tez skwapliwie czyniłem - mam nadzieję że teraz zmieni się coś na lepsze i plac zabaw w końcu po latach powstanie - byle szybko póki moja córeczka nie wyrośnie z tego typu zabaw i mam nadzieję ze jeszcze skorzysta.
15-09-2009 22:26:24
max
meha to powiedz mi dlaczego wciąż nie działa fontanna? Byłaś może w Parku Szczytnickim we Wrocławiu i widziałaś tamtejszą fontannę? Ba, ta fontanna, o której mowa bardzo pięknie dawała strumienie wody podczas pewuki. Czy to taki problem naprawić fontannę? A jak możemy przeczytać z artykułów i publikacji chociażby tutaj, to fontanna miała zostać naprawiona na wiosnę, mamy wrzesień. No tak wiosnę, ale którego roku??? Powiadasz też, że Park Wilsona jest wpisany do rejestru zabytków. Przeciwskazań jakoś nie widzi Pani Strzałko. Wydaje mi się, że Pan Wągrowski jest bardzo uparty. Jak sobie przypominam Palmiarnia sama chciała stworzyć ogród japoński, co bardzo chwaliła się chociażby na łamach "Głosu Wielkopolskiego". A plac zabaw? Cóż, stare, zdezelowane 3 piaskownice jakoś nie przeszkadzają? Pytanie tylko, czy tam jest kontrolowany piasek, aż się prosi o sanepid, aby skontrolował te piaskownice. A skoro tak bronisz pana dyrektora Wągrowskiego to daj mi przykład co takiego zrobiono w tym roku wielkiego w Parku Wilsona?
15-09-2009 21:58:23
meha
Park Wilsona jest wpisany jest do rejestru zabytków, podlega ochronie konserwatorskiej i wprowadzanie nowych funkcji i zmian wymaga akceptacji Miejskiego Konserwatora Zabytków. Niekoniecznie brak placu zabaw może to być złą wolą dyrektora, czy ktoś to sprawdził? A ogród japoński uchowaj Boże! Pierwotną funkcją Parku Wilsona był ogród botaniczny, ma część krajobrazową i część geometryczną. A jeśli mieszkańcy chcą ogrodu japońskiego, owszem ale nie w zabytkowym parku o chronionym układzie kompozycyjnym! Park przy Arenie daje pole do popisu. Plac zabaw jest tam w opłakanym stanie. Park Wilsona jednak nie jest tak pielęgnowany i utrzymywany jak powinien. Projekt rewaloryzacji w 1994 roku był wyróżniony ogólnopolska nagrodą. Zaś obecne rozwiązania sygnalizują brak funduszy. Uważam, że dyrektor powinien się podzielić anty-wyróżnieniem z UM bo na taką perełkę powinny iść duże pieniądze z budżetu miasta.
22-08-2009 14:23:24
kaja
Plac zabaw w Parku Wilsona jest konieczny. Skąd taki upór Pana Wągrowskiego?
21-08-2009 16:45:26
MAXIMUS
Wielkie brawa dla Pana Redaktora za pomysł z perełkami - duże uznanie !!! Całkowicie się zgadzam z poprzednikami nt. Dyrektora Palmiarni i Parku Wilsona - Łazarzanie machają rączkami na pożegnanie !!!! oby jak najprędzej poszedł na emeryturę. A kolejne nominacje do czarnych perełek to zaniedbane otoczenie dawnej komendy policji przy ul. Wyspiańskiego i Matejki - chwasty bujne prawie po pachy. Plac Wyspiańskiego też zaniedbany z pijaczkami na ławkach. Kolejnym skandalem jest brak zagospodarowania trzeciej części lejka lazarskiego - dlaczego tam jeszcze stoją okropne budy i szczęki ??? zamiast drzew ,krzewów i wyremontowanego zabytkowego WC.
20-08-2009 22:58:57
AS
tak naprawde to czarnego lazarka powinnien otrzymac prezydent Grobelny, za to, ze przez lata trzyma na stanowisku praktycznie juz emeryta
20-08-2009 22:11:28
MIKI
Czarna Perla jak najbardziej zasłużona !!!! Park jest zarządzany FATALNIE - po pierwsze - kiedy wiosną w mieście szdzone są już pierwsze bratki i stokrotki - to spragnieni pierwszych odznak wiosny i radości mieszkańcy Lazarza aż do czerwca oglądają zeszłroczne badyle aksamitek . Na okragło sadzone są bez pomysłu kolejny raz dalie i zdegenerowane aksamitki własnego chowu. Zamiast posadzenia jednokrotnego trwałych bylin zimozielonych lub niskich ozdobnych krzewów - na centralnej rabacie przed Palmiarnią - już w czerwcu !! lub lipcu sadzone są kilkucentrymetrowe aksamitki!! No i wpadka z umieszczeniem reklam banku na latarniach w zabytkowym parku !! gdzie był konserwator zabytkow ??? Czy miasto wreszcie zadecyduje o odejściu nieudolnego dyrektora i zatrudni zdolnego menadżera, który doprowadzi ten niegdyś piękny park do stanu świetności. Ogród Japoński miał chyba powstać w ogrodzie Botanicznym a nie w parku Wilsona - niech już raczej będzie poprostu posprzątany i ukwiecony od samej wiosny. Odnośnie białych perełek to uważam,że bardziej klimatyczne jest otoczenie kościoła św. Anny z ładnymi drzewami i w otoczeniu secesyjnych kamienic - niż odpicowana elewacja kościoła NMB . Czarne perły jak najbardziej też wszystki właścicielom psów, którzy po nich nie sprzątają . Kolejne czarne perły dla ZDM za chodniki w okropnym stanie na całym osiedlu targowym, ul. Matejki - przyklad przystanku A 64 na Matejki naprzeciwko piekarni - jakieś płyty dziwnie poukładane. Kolejna czarna perła dla Urzędu Miasta za zaniedbane misy z "zielenią" przy ul. Matejki 50 - prawie dwa lata straszyły uschnięte tuje i irgi i wreszcie po ich usunięciu zabrakło chęci i paru złotych na obsadzenie nowymi roślinami. Czarne perły też za niedopilnowanie posadzonych roślin na zeszłoroczną konferencję klimatyczną - na Śniadeckich smętne resztki a w okolicach Biedronki przy Matejki krzewy wogóle zniknęły. I jeszcze jedna perelka, raczej szara - dla kierowcy, który na własny koszt niestety , rozstrzygnął byt niepotrzebnego kiosku przy ul. Matejki i oby nikomu nie przyszło do głowy znów coś tam ustawiać !!!!
20-08-2009 22:08:58
antymoher
Czarny Łazarek bezwzględnie się kurii poznańskiej należał.. szkoda, że na Łazarzu konserwa mieszka, która może i mruczy pod nosem niezadowolona, ale na kler nie da nic powiedzieć. No ale coż, niech potem nie narzekają.. A dyrektor Palmiarni też zasłużył na żółtą kartkę - może i prawda, że im kto dłużej na stanowisku, tym bardziej traci kontakt z rzeczywistością. Wina leży po stronie magistratu, że utrzymują takich ludzi na stanowiskach mimo zmasowanej krytyki. Za rok wybory, warto pomyśleć o rozliczeniach ;)
20-08-2009 21:17:33
madzia
Park Wilsona i Palmiarnia, kościół MBB i kamienice mnie nie dziwią. Myślałam, że targi albo Arena będą jedną z perełek. Hieronim Stawujak - słyszałam o nim tylko w "Wieściach Łazarskich", ale dziś w sumie nie wiem kto mógłby dostać ten tytuł. Czarny Łazarek - szkoda, że nie kuria. Wyjątkowo zasłużyli sobie na tą nominację, jak chcieli potraktować 8lo i zespół szkół muzycznych. Jednak sprawa ucichła. Dyrekcja Parku Wilsona? Mhh... jest to perełka, a jednak czarna nagroda trafi. Niby jest to jeden z najpiękniejszych parków, ale faktycznie placu zabaw brakuje, a fontannę mają nawet na Zielonej, ale niestety nie u nas. Dlatego słuszna nominacja. Siedem Cudów Poznania? Kapitalny pomysł. Nie ma na co czekać. A co na ten pomysł UM?
20-08-2009 21:04:22
max
A wracając do tematu nie dziwi mnie negatyw dla Wągrowskiego. Ten człowiek już powinien iść na emeryturę. Park Wilsona jest naprawdę zaniedbany. Dlaczego od ponad roku nie można naprawić fontanny!!!! W upały dawała ona naprawdę ochłodę, a przede wszystkim była atrakcją. O placu zabaw pisały już chyba wszystkie media od Waszego portalu, po Głos i WTK. Jednak oczywiście pan Wągrowski sprawy nie widzi.
20-08-2009 21:01:42
max
Co prawda tez zyczenia juz skladalem, ale raz jeszcze wszystkiego najlepszego.
20-08-2009 20:27:34
ksia
Serdeczne gratulacje! Serdeczne podziękowania dla wspaniałego ,profesjonalnego PANA REDAKTORA - JANUSZA LUDWICZAKA !!!.PANIE JANUSZU 100LAT !!! I TAK TRZYMAć .
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

kwi

do 07-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne
TTM - Targi Techniki Motoryzacyjnej

07

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe

12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: