Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Co nas czeka w 2018 roku? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Co nas czeka w 2018 roku?
05-01-2018 05:06   Janusz Ludwiczak
Otwarcie nowego kąpieliska przy Arenie, rozpoczęcie przebudowy Rynku Łazarskiego, 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego – sprawdzamy jakie wydarzenia będą miały miejsce przez najbliższe 12 miesięcy, 52 tygodnie, 365 dni, 8 760 godzin, 525 600 minut i 31 536 000 sekund nowego 2018 roku.

Rozkopią Rynek Łazarski

W połowie roku ma ruszyć długo oczekiwana przebudowa Rynku Łazarskiego. Na początek ruszy remont dużej płyty, a kupcy przeniosą się na tymczasowe stragany, które staną w okolicy ul. Kącik i na tzw. "Lejku Łazarskim", czyli skwerze im. Kazimierza Nowaka.

Przebudowa Rynku Łazarskiego ma potrwać dwa lata i będzie kosztować 10 mln zł. Projekt zakłada, że docelowo targowisko zostanie zadaszone i będzie w formie koła. Architekci przewidzieli również dodatkową przestrzeń handlową przeznaczoną dla okazjonalnych jarmarków. Zlikwidowana ma zostać jezdnia prowadząca przez środek Rynku Łazarskiego - łącząca Małeckiego z Dmowskiego. Ruch ma odbywać się dookoła płyty, wokół kamienic ulicą dwukierunkową. Piesi mają zyskać szersze chodniki, a przy budynkach pojawi się nowa zieleń.


Latem skorzystamy z nowego kąpieliska

Jeden remont się zacznie, a inny skończy. Pod koniec czerwca otwarta ma zostać zmodernizowana pływalnia letnia w Parku Kasprowicza. W ramach inwestycji przebudowane zostaną wszystkie baseny, wraz z kompleksową wymianą niecki. Po przebudowie głębokość dużego basenu będzie wynosić od 1,2 do 1,4 m, a część średniego basenu zostanie zasypana. W jego miejscu zbudowane zostaną podziemne zbiorniki wraz z instalacją techniczną uzdatniania wody. Oprócz tego pojawi się nowa zjeżdżalnia. Kręconą rynnę zastąpi zjeżdżalnia falista.


Ulica Jarochowskiego stanie się jednokierunkowa

W tym roku ma ruszyć przebudowa ulicy Jarochowskiego. Rada Miasta Poznania przeznaczyła w sumie 3 mln zł, z czego 1,9 mln zł na ten rok na remont nawierzchni, wymianę chodników i nasadzenie nowej zieleni, w tym kilku drzew.

Inwestycja zakłada nie tylko remont ulicy, ale również zmianę organizacji ruchu. Ulica Jarochowskiego ma stać się jednokierunkowa. Na odcinku od ulicy Sczanieckiej do ulicy Niegolewskiech samochody będą poruszać się w dwóch kierunkach, podobnie jak na odcinku pomiędzy ulicami Limanowskiego i Wyspiańskiego, dzięki czemu umożliwiony będzie dojazd do szpitala Św. Rodziny. Jeden kierunek obowiązywać będzie na odcinku od ulicy Niegolewskich do Limanowskiego. W wariancie tym zaprojektowano 184 legalne miejsca parkingowe (w zatokach postojowych oraz przy parkowaniu równoległym na ulicy). Obecnie znajduje się tu 176 legalnych miejsc parkingowych.


Arcybiskup poświęci wyremontowany dawny kościół protestantów

3 czerwca 2018 roku o godz. 12:30 arcybiskup Stanisław Gądecki dokona konsekracji kościoła Św. Anny, a właściwie rekonsekracji świątyni po przeprowadzonych pracach remontowych. Niedawno zakończył się kolejny etap renowacji fresków autorstwa prof. Wacława Taranczewskiego. W wakacje przeprowadzono z kolei remont kostki brukowej przed kościołem, a także prace renowacyjne w kościele.

Podobna uroczystość odbyła się w czerwcu 2008 roku, kiedy to abp Stanisław Gądecki poświęcił odnowiony kościół Matki Boskiej Bolesnej po kapitalnym remoncie wieży wraz z wymianą hełmu.


Zakupy zrobimy tylko w dwie niedziele miesiąca

Od marca zgodnie z przyjęta ustawą przez posłów partii sklepy otwarte będą tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Zakaz nie będzie dotyczyć aptek i punktów aptecznych oraz stacji paliw, a także kwiaciarni, saloników prasowych, placówek handlowych w hotelach i na dworcach oraz punktów z pamiątkami oraz sklepów internetowych (z automatyczną obsługą zamówień). Otwarte będą mogły być sklepy prowadzone przez samych właścicieli.

Obecnie zgodnie z obowiązującą od października 2007 roku ustawą o zakazie handlu w najważniejsze święta państwowe i kościelne większość sklepów jest zamknięta. Zakupy można zrobić jednak w niektórych sklepach. W tym przypadku handlować mogą właściciele sklepów i ich rodziny lub osoby nie zatrudnione na etat. Zakaz handlu nie dotyczy też stacji paliw, aptek, itd.

W jakie niedziele zrobimy zakupy od marca 2018?:
• marzec: 4, 25
• kwiecień: 29
• maj: 6, 27
• czerwiec: 3, 24
• lipiec: 1, 29
• sierpień: 5,. 26
• wrzesień: 2, 23, 30
• październik: 7, 28
• listopad: 4, 25
• grudzień: 2, 16, 23, 30.

Kolejne zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r. Wtedy sklepy zamknięte będą w trzy niedziele miesiąca. Z kolei od 2020 r. zakaz handlu obowiązywać będzie we wszystkie niedziele.


Co jeszcze się wydarzy?

  • 17 i 18 stycznia odbędą się konsultacje społeczne dotyczące rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania na Łazarz i wprowadzenia strefy uspokojonego ruchu Tempo 30. Pierwsze projekty mają być wdrażane już w tym roku.
  • Od 24 do 30 maja odbędą się 29. Dni Łazarza. Podczas największego i najstarszego święta dzielnicowego nie zabraknie kolorowego korowodu, sportowych zmagań w Parku Kasprowicza czy wielu wydarzeń kulturalnych w Parku Wilsona.
  • W listopadzie odbędą się wybory samorządowe, po których okaże się czy Jacek Jaśkowiak będzie dalej prezydentem Poznania i kto zasiądzie w Radzie Miasta.
  • 11 listopada obchodzić będziemy 100. rocznice niepodległości.
  • 27 grudnia przypadnie z kolei 100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Jaki będzie 2018 rok? Przekonamy się 31 grudnia. Oczywiście o wszystkim będziemy Państwa informować na łamach portalu lazarz.pl.

Tymczasem czas na podsumowanie minionego roku. Przygotowujemy plebiscyt "ŁAZARZ2017 - dzielnicowe podsumowanie roku", w którym do wygrania będą "Kalendarze Łazarskie 2018"".


Komentarze (1)

06-01-2018 12:03:51
Negatyw
Ta jednokierunkowa Jarochowskiego, to najgłupszy pomysł na jaki można wpaść... (!!!!!). Kasprzaka i Głogowska staną w korkach. Dba się jedynie o interes pedałowców i parkujących bez krępacji aut.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

wrz

do 22-09-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
CEDE - Środkowoeuropejska Wystawa Produktów Stomatologicznych

22

wrz

Park Wilsona
Otwarcie schronu OSI 64
Militarny Piknik Rodzinny
w godz. 11:00-15:00

Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Noc świątyń
Religijne Towarzystwo Przyjaciół - Kwakrzy
w godz. 17:45-19:15

Kościół Prawosławny - Cerkiew św. Mikołaja ul. Marcelińska 20
Noc świątyń
w godz. 18:00-20:00

Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Noc świątyń
w godz. 18:00-22:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: