Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przy kościele MBB odsłonięto głaz i tablicę upamiętniającą Solidarność Walczącą - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przy kościele MBB odsłonięto głaz i tablicę upamiętniającą Solidarność Walczącą
08-12-2017 00:54   Janusz Ludwiczak
– Odsłonięcie tablicy wpisuje się w naszą politykę historyczną Prawa i Sprawiedliwości, mianowicie w odzyskanie pamięci – mówił wojewoda Zbigniew Hoffmann podczas uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej Solidarność Walczącą, organizacji działającej w latach 80., która pojawiła się na kamiennym głazie przy kościele Matki Boskiej Bolesnej.

Uroczystość rozpoczęła się w czwartek mszą świętą, którą o godz. 13 odprawił ks. biskup Zdzisław Fortuniak. Po nabożeństwie odbyło się odsłonięcie i poświęcenie tablicy Pamięci Solidarności Walczącej, ogólnopolskiej, antykomunistycznej organizacji działającej w Poznaniu w latach 1983-1990 na rzecz wolności i niepodległości Polski. Głaz stanął obok pomnika poświęconemu bł. ks. Jerzemu Popiełuszko.

W uroczystości miał wziął udział marszałek senior Kornel Morawiecki, jego nieobecność organizatorzy tłumaczyli "ważnymi dla naszej Ojczyzny sprawami, które dzieją się w Warszawie" (czyli rekonstrukcję rządu, w tym wniosek o wotum nieufności dla rządu, dymisję premier Beaty Szydło i zastąpienie jej synem Kornela - Matfeuszem Morawieckim, który ma być nowym premierem).

Ten głaz to przypomnienie o wartościach, których głosiliśmy w latach 80. Pomimo różnych zawirowań politycznych nie daliśmy się oczarować, omamić blichtrowi liberalizmu lat 70., a przenieśliśmy nasze wartości: walkę o pełną niepodległość Polski w oparciu o wartości chrześcijańskie. bez których nie możemy budować prawdziwej wspólnoty narodowej – powiedział Andrzej Kołodziej, działacz Solidarności Walczącej, który zabrał głos w imieniu marszałka seniora Kornela Morawieckiego.

W uroczyści wziął udział również wojewoda wielkopolski .

Odsłonięcie tablicy wpisuje się w naszą politykę historyczną Prawa i Sprawiedliwości, mianowicie w odzyskanie pamięci. Solidarność Walcząca była zorganizowana na wzór Amii Krajowej i nieprzejednanie antykomunistyczna. Bardzo się cieszę, że po wielu latach staramy się odzyskać pamięć o niej – zaznaczył Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski.

Solidarność Walcząca była jedną z czołowych organizacji w Poznaniu, które stawiały opór ustrojowi komunistycznemu w latach 80. Jej członkowie zajmowali się między innymi działalnością wydawniczą oraz propagowaniem dążeń niepodległościowych.


R E K L A M A

Komentarze (1)

08-12-2017 20:16:00
marian
niedługo to trawnika nie starczy do stawiania tych głazów
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

wrz

Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Noc świątyń
w godz. 18:00-23:0
18.00 – oprowadzanie po sali modlitewnej, omówienie podstaw wiary muzułmańskiej
19.05 – prezentacja czwartej modlitwy w islamie maghrib
19.30 – re

23

wrz

16:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie pawilon MP2 (wejście od ul. Głogowskiej)
Women`s Voices: Przybysz Zawiałow Kayah Brodka Rusowicz - kobiece głosy mają moc

27

wrz

10:00
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Łazarz walczy z jesienną chandrą
- gimnastyka z elementami jogi

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert pt."Od Niemena do Engelberta" w ramach projektu "W Artystycznym Kręgu" dla Aktywnych 60+

28

wrz

16:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Morze Za Blokiem - piknij sąsiedzki

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: