Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Segregacja-transformacja w Arenie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Segregacja-transformacja w Arenie
07-12-2017 00:16   redakcja, Urząd Miasta Poznania
Uczyli, jak segregować odpady i dbać o środowisko. W ramach akcji "Segregacja-transformacja!" można się było też dowiedzieć, na czym polega recykling opakowań, w szczególności tych po żywności płynnej. Ekologiczny piknik, który odbył się w hali Arena, odwiedziło blisko 3 tysiące osób.

Wydarzenie nieprzypadkowo zostało zorganizowane w okresie przedświątecznym. Boże Narodzenie to czas, kiedy ilość odpadów w gospodarstwach domowych bardzo wzrasta - są to przede wszystkim papierowe pudełka po prezentach i pozostałości po produktach spożywczych. Celem akcji jest wzrost wiedzy i świadomości ekologicznej wśród mieszkańców aglomeracji poznańskiej.

Niektórzy nie wiedzą, w jaki sposób np. wrzucić kartonik do kosza na śmieci. Nie wiedzą, że nie można wrzucać go z zawartością, bo może spleśnieć. Pokazujemy, jak powinno się to robić. Poprzez odpowiednią edukację, chcemy po pierwsze zmniejszyć ilość odpadów, a po drugie podnieść poziom recyklingu w Polsce – mówi Iwona Strykier-Sybilska, koordynator wydarzenia.

Organizatorzy pikniku swoją akcję skierowali do dwóch grup docelowych. W poniedziałek wydarzenie wraz z rodzicami i opiekunami mogła odwiedzić młodzież w wieku 9-15 lat, zaś drugi dzień przeznaczony był dla grup przedszkolnych i szkolnych w wieku 4-9 lat.

Pierwszego dnia imprezy - skierowanego do młodzieży w wieku od 9-15 lat - uczestnicy mogli wziąć udział w ciekawych warsztatach, podczas których uczyli się malowania toreb jutowych, tworzenia ozdób choinkowych z odpadów, produkcji przypinek i magnesów na lodówkę czy wyplatania koszy i pojemniczków z papieru, reklamówek wielokrotnego użytku oraz innych odpadów.

Nasze eksperymenty, czy doświadczenia prowadzone były przez wykładowców uczelni technicznych. Miały one ciekawy charakter i przyciągały uwagę młodzieży. Dzięki takim przedsięwzięciom, dzieci mają możliwość uczenia się zjawisk fizycznych, wykorzystując przy tym odpady, a także dowiadują się tego, w jaki sposób przeprowadzać takie warsztaty – opowiada Iwona Strykier-Sybilska.

Również w poniedziałek ogłoszono wyniki konkursu wśród szkół na najlepszą kampanię informacyjną propagującą proekologiczne postawy. Dzieci miały za zadanie edukację społeczności lokalnej w zakresie zasad postępowania z odpadami. Do wygrania były m.in. boomboxy, wieże Hi-Fi czy aparaty fotograficzne. W kategorii młodszych dzieci triumfatorem okazał się Zespół Przedszkolny nr 2, a w kategorii dzieci starszych Zespół ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Obornikach.

Na zakończenie na scenie pojawił się zespół Recycling Band, czyli finaliści V edycji popularnego show "Mam talent". Jest to zespół muzyczny grający na własnoręcznie wykonanych przez siebie instrumentach z odpadów. Członkowie bandu do produkcji swoich instrumentów używają m.in. butelek, puszek, starych części rowerowych czy grzebieni do włosów.

Z kolei we wtorek, 5 grudnia, czyli drugiego dnia pikniku najmłodsze dzieci mogły wziąć udział w lekcjach fizyki i chemii na wesoło, w wyścigach zdalnie sterowanych mini robotów, czy w rozmaitych animacjach. Na najmłodszych czekały również zabawy ruchowe, konkursy z nagrodami oraz zabawy plastyczne.

Przez cały czas trwania wydarzenia uczestnicy mogli wziąć udział w wystawie interaktywnej "Park praw natury i fizyki", w której podziwiali kalejdoskopy, modele telegrafu czy rowerki-generatory prądu. Miłośnicy świąt mogli wziąć udział w zabawach ze Świętym Mikołajem, a także mieli możliwość podkreślenia swojej obecności na pikniku pozując do pamiątkowego zdjęcia w fotobudce.


Fot: Dominik Jagiełło/Urząd Miasta Poznania

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
16

sie

21:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie
„Śmietanka towarzyska” - plenerowe kino letnie na Targach
wstęp wolny

19

sie

Polska * Poznań * Łazarz
Zakaz handlu w niedziele
► więcej

22

sie

Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Zwiedzanie Muzeum Komunikacji
w godz. 15:00-18:00, wstęp wolny
► więcej szczegołów

23

sie

21:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie
„La La Land” - plenerowe kino letnie na Targach
wstęp wolny

25

sie

08:00
ul. Jarochowskiego przy Sczanieckiej
Gratowóz - Mobilny Punkt Selektywenego Zbierania Odpadów Komunalnych
w godz. 8:00-8:30

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: