Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kierowcy nie będą mogli już skręcać w lewo z Głogowskiej w Berwińskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kierowcy nie będą mogli już skręcać w lewo z Głogowskiej w Berwińskiego
04-12-2017 00:51   Janusz Ludwiczak
Od wtorku zlikwidowany zostanie lewoskręt z ulicy Głogowskiej w Berwińskiego. Rozwiązanie to ma poprawić bezpieczeństwo na tym skrzyżowaniu oraz usprawnić przejazd tramwajów, które często były blokowane przez samochody. Jednak część łazarskich radnych uważa, że zmiany spowodują zakorkowanie pobliskich ulic: Małeckiego i Kanałowej.

Jak już informowaliśmy wielokrotnie mimo, iż na ulicy Głogowskiej jest pas, który umożliwia samochodom skręt w lewo w ul. Berwińskiego to kierowcy i tak wjeżdżają na torowisko blokując przejazd tramwajom. Sytuacje takie powodują wstrzymanie ruchu tramwajowego, przez co niekiedy motorniczowie muszą czekać na kolejne otwarte [zielone - przyp. red.] światło, a pasażerowie tracą kolejne minuty.

Na początku 2012 roku MPK, ZDM i ZTM wspólnie z Policją pracowali nad wprowadzeniem zmian w organizacji ruchu i docelowo zlikwidowaniem skrętu w lewo z Głogowskiej w Berwińskiego. Zmiany miały wejść w życie przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej EURO2012, tak jednak się nie stało.

Do sprawy wracaliśmy w marcu 2016 roku. Wiceprezydent Maciej Wudarski przyznał wtedy, że ważniejsze jest wydzielenie torowiska tramwajowego i utworzenie drogi rowerowej na ulicy Grunwaldzkiej.

Chcielibyśmy skończyć najpierw jedno, czyli zrealizować projekt na ul. Grunwaldzkiej. Potem zajmiemy się innymi problemami. Mamy świadomość tego, co dzieje się przy Berwinskiego – mówił nam w marcu 2016 r. Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

W połowie tego roku radny Tomasz Wierzbicki zaproponował, by udrożnić przejazd tramwajów na ulicy Głogowskiej w rejonie Parku Wilsona. W tej sprawie złożył interpelację do wiceprezydenta Macieja Wudarskiego.

Zwracam się z prośbą o wprowadzenie rozwiązań, które przyczynią się do usprawnienia transportu publicznego w tym rejonie miasta oraz podniosą punktualność na liniach tramwajowych 5, 8, 11 i 14. Proszę o wprowadzenie zakazu skrętu w lewo z ul. Głogowskiej w ul. Berwińskiego – samochody skręcające wjeżdżają na torowisko, blokując przejazd tramwajów w obydwóch kierunkach. Dodatkowo, sygnalizacja świetlna jest ustawiona w ten sposób, że sygnał dla tramwaju nie jest przedłużany, aby mógł on swobodnie opuścić skrzyżowanie po zjechaniu samochodów i musi czekać do kolejnego cyklu, co wydłuża czas postoju. Tramwaje jadące w kierunku centrum są zatrzymywane na światłach na skrzyżowaniu z ul. Berwińskiego/Kanałową, a w kierunku Górczyna – na kolejnym skrzyżowaniu z ul. Wyspiańskiego – napisał w interpelacji do prezydenta Poznania Tomasz Wierzbicki, Radny Miasta Poznania z Prawa do Miasta.

W końcu zapadła decyzja, że zlikwidowany zostanie lewoskręt z ulicy Głogowskiej (od strony Rynku Łazarskiego) w ulicę Berwińskiego. Zmiany miały wejść w życia najpóźniej w październiku. Jednak Rada Osiedla Św. Łazarz była przeciwna temu rozwiązaniu.

Problem funkcjonowania lewoskrętu z ul. Głogowskiej w ul. Berwińskiego można rozwiązać podczas realizacji proponowanej modyfikacji organizacji świateł na ul. Głogowskiej. Skrócenie świateł dla samochodów jadących w kierunku Górczyna, wraz z utrzymaniem priorytetu dla tramwajów jadących w tym kierunku, pozwoli na „opróżnienie” skrzyżowania z samochodów skręcających w ul. Berwińskiego i przejazd tramwaju ruszającego z przystanku „Park Wilsona” w kierunku Górczyna. Likwidacja tego lewoskrętu spowoduje zwiększenie natężenia ruchu w kwartale ulic: Strusia, Małeckiego, Kanałowa – czytamy we wrześniowej uchwale Rady Osiedla Św. Łazarz.

Miejski Inżynier Ruchu, ZDM i Policja jednak odrzucili wniosek Rady Osiedla Św. Łazarz. Od wtorku, 5 grudnia kierowcy nie skręcą już w lewo z ulicy Głogowskiej w Berwińskiego.

Dzięki temu samochody nie będą już wjeżdżały na torowisko blokując ruch tramwajów. Kiedy na możliwość skrętu w lewo oczekuje tylko jeden samochód, blokowany jest jeden tor. Gdy takich aut jest więcej, zablokowane zostają tory tramwajowe w obydwu kierunkach. Warto dodać, że oczekując na możliwość skrętu w lewo, na wewnętrznym pasie ulicy Głogowskiej, kierowcy mają ograniczoną widoczność (widok jezdni w kierunku Górczyna jest zasłonięty przez przystanek tramwajowy w kierunku Górczyna i zatrzymujący się na nim tramwaj) oraz tamują ruch na ulicy Głogowskiej. O zmianę organizacji ruchu w rejonie skrzyżowania wielokrotnie wnosiła policja. Temat ten był również zaopiniowany przez Komisję Bezpieczeństwa Ruchu działającą przy Miejskim Inżynierze Ruchu – informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Teraz kierowcy by dojechać w rejon Placu Wyspiańskiego będą musieli z ulicy Głogowskiej skręcić w prawo w Strusia, następnie w lewo w Małeckiego, później w lewo w Kanałową, przejechać w poprzek przez Głogowską do ulicy Berwińskiego.


R E K L A M A

Komentarze (8)

06-12-2017 23:10:18
M.
@Albin, dodatkowy zakaz skrętu w formie tablicy świetlnej został ustawiony na wysokości banku PKO. Pewnie tylko tymczasowo, ale jeżeli jakiś kierowca powie, że go nie zauważył to albo kłamie albo jest ślepy. Dzisiaj widziałam też jednego delikwenta, który skręcał w lewo jednw Limanowskiego.
06-12-2017 19:16:27
Albin
Dziś czekałem na tramwaj 4 minuty. W tym czasie w lewo skręciło 11 samochodów - w tym 3 taryfy. Inna sprawa: zamiast powiesić znak 'zakaz skrętu', powiesili 'nakaz jazdy na wprost'. To za mało. Skoro już zakaz, to zakaz i linia ciągła świeżo wymalowana. Aha, zgodnie z przewidywaniami - kolejka do skrętu w Śniadeckich sięga teraz nierzadko Magnolii (7-8 aut).
06-12-2017 13:12:56
eka z małeki
-a ja widziałem 4-ech razem ok.8 rano z rej.Po skutecznie blokowali !4-kę.Myślę bez złośliwości że chłopcy radarowcy chętnie wyłapują pieszych,a tu nic!!!Prędko uzbierało by się na remont mosteczka w parku Wilsona,no tak gdybam eka
05-12-2017 09:59:39
Albin
Skoro już, niech postawią słupki na chodniku przy skrzyżowaniu Strusia z Małeckiego. Często ktoś tam stoi tak, że nie widać prawej strony. I jeszcze jedno: zakazać ruchu tirom na Głogowskiej. Niech organizatorzy targów zadbają o poinformowanie o dojeździe od Bukowskiej - teraz co targi, to cyrki ze wciskającymi się w Śniadeckich ciężarówkami.
04-12-2017 21:01:27
Dziadek
Objazd przez Zawady I wszyscy zadowoleni
04-12-2017 18:01:20
Klipsik
Mieszkając od kilku lat na Łazarzu, coraz bardziej przekonuję się, że rady osiedla są niepotrzebne...
04-12-2017 10:02:44
z łazarskiego rejonu
I teraz zakorkuje się Małeckiego i Kanałowa , albo wszyscy pojadą do Sniadeckich i tam będzie "Kocioł".
04-12-2017 09:36:11
Negatyw
Od zawsze byłem za skasowaniem tego lewoskrętu. Łazarz zakorkuje jednak jednokierunkowa Jarochowskiego... (!!!!).
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

wrz

do 29-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra
Master Baker - konkurs wypieku chleba i bułek
"Taropak" - Miedzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania

29

wrz

do 30-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva Seniorzy!" - targi senioralne

do 01-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Smaki Regionów

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny pod przewodnictwem ks. kan. Waldemara Hanasa – ekonoma Archidiecezji

30

wrz

20:00
Rynek Łazarski
Premiera spektaklu "Nieproszeni" w wykonaniu Teatru Fuzja

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: