Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"To jemu Poznań wiele zawdzięcza" – chcą, by powstała ulica twórcy Targów - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"To jemu Poznań wiele zawdzięcza" – chcą, by powstała ulica twórcy Targów
25-11-2017 02:08   Janusz Ludwiczak
– Był faktycznym pomysłodawcą i inicjatorem powstania Międzynarodowych Targów Poznańskich. Patrząc dzisiaj już z pewnej perspektywy historycznej na ówczesne wypadki należy stwierdzić, że powstanie Targów w Poznaniu byłoby pod znakiem zapytania, mimo bardzo przychylnych nastrojów ogółu kupiectwa poznańskiego do projektu urządzenia targów w Poznaniu, gdyby wtedy nie znalazł się mąż tej miary co śp. Mazurkiewicz, który zorientowany doskonale w sytuacji wszystkie swoje wysiłki poświęcił realizacji Targów Poznańskich już na wiosnę 1921 r. – mówi Tomasz Mikszo, który postuluje, by ulica Roosevelta otrzymała imię Edwarda Mazurkiewicza.

Ostatnio wiele mówi się o przemianowaniu nazwy ulicy Franklina Delano Roosevelta, o czym pisaliśmy dwa tygodnie temu.

Tomasz Mikszo z archiwum MTP wyszedł z inicjatywą, by patronem arterii przebiegającej od Mostu Dworcowego do Kaponiery był Edward Mazurkiewicz, dzięki któremu Poznań zawdzięcza Targi.

Od kilku lat powraca temat zmiany nazwy ulicy Roosevelta. W zamian proponuje się nam nazwiska prezydentów (nie tylko polskich) i premierów (Margaret Thatcher) zapominając absolutnie o naszych lokalnych postaciach, godnych upamiętnienia. Odcinek pomiędzy Mostem Dworcowym a Rondem Kaponiera to przede wszystkim pawilony Międzynarodowych Targów Poznańskich, instytucji nierozerwalnie związanej z nazwiskiem prezesa Związku Towarzystw Kupieckich Edwarda Mazurkiewicza. Postać Edwarda Mazurkiewicza została już zweryfikowana przez blisko stuletnią historię, nie podlega ona wątpliwościom obecnych czasów, kiedy to trwa walka o pozycjonowanie tylko "swoich bohaterów" przez różne ugrupowania polityczne. Ta postać całym swoim życiem i działaniem pokazywała troskę o dobro Miasta – tłumaczy Tomasz Mikszo.

Edward Mazurkiewicz jako sekretarz Związku Towarzystw Kupieckich stworzył prężny sekretariat Związku (oddając bezinteresownie na ten cel swoje pomieszczenia przy ul. Kantaka) i od 1919 roku działał w ramach Związku tworząc podwaliny pod centralną instytucję kupiecką byłej dzielnicy pruskiej a także rady gospodarczej ziem Polski Zachodniej. Jego działalność w sferze gospodarczej była szeroko zakrojona, lecz chciałbym się skupić na zainicjowaniu przez niego działalności Targu Poznańskiego – to on był pomysłodawcą i współtwórcą tej poznańskiej i międzynarodowej instytucji targowej. Wszelkie wątpliwości w tej sprawie rozwiewa m.in. artykuł adwokata Kazimierza Frąckowiaka "Kto był inicjatorem Targów Poznańskich – Jedna z najpiękniejszych kart poznańskiego kupiectwa" zamieszczony w Dzienniku Poznańskim (24 maja 1936 r.). Edward Mazurkiewicz zyskał poparcie targowej idei przez Prezydenta Jarogniewa Drwęskiego, a później w marcu 1920 roku na zjeździe delegatów Związku Towarzystw Kupieckich doprowadził do podjęcia uchwały o powołaniu Komitetu Targów Poznańskich. Intensywne działania i rozmowy z ministerstwem byłej Dzielnicy Pruskiej oraz Centralnym Związkiem Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów w Warszawie tzw. „Lewiatan” doprowadziły do powołania Komitetu Wystawy ( październik 1920 r.) składającego się z 44 osób który m.in.u stalił nazwę Targ Poznański i jego termin. Należy pamiętać, że w tym czasie apetyt na to aby stać się targową stolicą Polski miały także inne miasta jak chociażby Gdańsk, Lwów i Warszawa – zaznacza Tomasz Mikszo.

Edward Mazurkiewicz był faktycznym pomysłodawcą i inicjatorem powstania Międzynarodowych Targów Poznańskich „patrząc dzisiaj już z pewnej perspektywy historycznej na ówczesne wypadki należy stwierdzić, że powstanie targów w Poznaniu byłoby pod znakiem zapytania, mimo bardzo przychylnych nastrojów ogółu kupiectwa poznańskiego do projektu urządzenia targów w Poznaniu, gdyby wtedy nie znalazł się mąż tej miary co śp. Mazurkiewicz, który zorientowany doskonale w sytuacji wszystkie swoje wysiłki poświęcił realizacji Targów Poznańskich już na wiosnę 1921 r." – dodaje Tomasz Mikszo.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: