Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Tylko w tym roku Straż Miejska usunęła z całego Grunwaldu 167 wraków - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Tylko w tym roku Straż Miejska usunęła z całego Grunwaldu 167 wraków
17-11-2017 00:19   Janusz Ludwiczak
Od 1 stycznia do końca października Straż Miejska usunęła z Grunwaldu 167 samochodowych wraków, z czego 127 w wyniku czynności prowadzonych przez strażników wobec właścicieli. Pozostałe 40 na podstawie Prawa o ruchu drogowym.

Jak informują municypalni przez ostatnie trzy lata, od 2015 roku wywieziono w Poznaniu łącznie 2157 wraków aut. Straż Miejska interweniowała skutecznie przy prawie tysiąca 1000 porzuconych samochodów. Dzięki temu zwalniają się miejsca do parkowania.

W 2015 roku z poznańskich dróg usuniętych zostało 661 pojazdów. W następnym roku liczba ta była porównywalna - 652. Tylko przez dziesięć miesięcy tego roku usunięto już 844 pojazdy, których stan wskazywał, że nie są one używane. Z tej liczby 196 pojazdów usunięto na podstawie art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym, natomiast pozostałe 648 w wyniku czynności prowadzonych przez strażników wobec właścicieli.

Najmniej, bo zaledwie pięć razy straż musiała reagować w centrum, czyli referacie Stare Miasto. Najwięcej z kolei, bo 243 razy usunięto pojazdy na terenie referatu Północ obejmującego Winogrady, Piątkowo, Naramowice i Morasko.

Z kolei w tym roku od 1 stycznia do 31 października strażnicy referatu Grunwald doprowadzili do usunięcia 167 pojazdów, których stan wizualny i techniczny wskazywał na to, że nie są używane. Z tej liczby – 40 wraków usunięto na podstawie art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym, pozostałe 127 w wyniku czynności prowadzonych przez strażników wobec właścicieli.

Za 2015 rok z terenu Grunwaldu usunięto 42 wraki na podstawie art. 50a i 98 przez samych właścicieli, co daje łącznie 150 wraków z Grunwaldu. W 2015 łącznie z całego miasta usunięto 661 wraków. Natomiast zmiana nastąpiła w 2016 roku. Mogę tylko podać dla Grunwaldu liczbę usuniętych przez samych właścicieli - 78 szt .Łącznie w całym mieście w 2016 roku usunięto 652 wraki – wylicza Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy Straży Miejskiej Poznania.

Z Grunwaldu najwięcej wraków mamy na terenie Łazarza czy Grunwaldu Południe (ostatnio 3 wraki były usuwane z ul. Bułgarskiej (za ekranami). Zasada generalna jest taka, ze w starej zabudowie Miasta mamy ich najwięcej. Wyjątek stanowi Stare Miasto centrum - tam działania nasze były bardzo intensywne od praktycznie początku istnienia straży miejskiej i to obecnie widać - jest tam najmniej takich pojazdów retro – dodaje Przemysław Piwecki ze Straży Miejskiej.

Dzięki działaniom municypalnych porzucone samochody znikają z ulicy, a kierowcy zyskują nowe miejsca do parkowania, zaś dla pieszych nie są blokowane chodniki. Poprawia się również estetyka miasta.

Jednak z wrakami jest problem ze względu na skomplikowane i liczne przepisy prawa. Od obowiązków właściciela pojazdu, poprzez odpowiedzialność prawną z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz zagrożeń dla środowiska, aż po możliwości stosowania przepisów prawa o ruchu drogowym i zasady recyklingu pojazdów nieużywanych. Przepisy cytowanej ustawy odnoszą się tylko i wyłącznie do drogi. Jeżeli pojazd stoi poza drogą, to wszelkie przepisy prawa o ruchu drogowym nie mają zastosowania.

Mówiąc wprost, strażnik czy policjant może zlecić odholowanie wraków z dróg publicznych oraz z dróg wewnętrznych, które są położone w strefie zamieszkania czy w strefie ruchu. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. W poznańskiej straży miejskiej przyjęto zasadę ustalania i kontaktowania się z właścicielem samochodu, przypominając mu o obowiązkach wynikających przepisów prawa o ruchu drogowym. Niekiedy dane pozyskane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) są niewystarczające. W takich przypadkach z pomocą przychodzą okoliczni mieszkańcy. Jeżeli pojazd pozostawiony jest w pasie drogowym drogi publicznej, nie posiada tablic rejestracyjnych oraz winiety na szybie należy zadysponować pojazd do wywozu bez dalszych czynności wyjaśniających – tłumaczy Przemysław Piwecki.

Porzucone pojazdy można zgłaszać poprzez formularz dostępny na stronie internetowej Straży Miejskiej, telefonicznie pod czynnym całą dobę numerem 986 oraz e-mailem: sm@um.poznan.pl.

Po zgłoszeniu sprawy do straży miejskiej lub na policję, decydujące będzie miało znaczenie gdzie tak naprawdę znajduje się dany pojazd. Jeżeli jest to droga publiczna, strażnicy miejscy przede wszystkim będą próbowali odszukać właściciela pojazdu i nakazać mu jego usunięcie. Jeżeli tak się nie stanie, to wtedy strażnik miejski usuwa pojazd na podstawie zlecenia od zarządcy drogi (np. pas drogowy) lub administratora terenu (np. z drogi osiedlowej).


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

maj

do 08-05-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

02

lip

do 03-07-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

27

sie

do 28-08-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

22

paź

do 23-10-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: