Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W połowie przyszłego roku ruszy przebudowa Rynku Łazarskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W połowie przyszłego roku ruszy przebudowa Rynku Łazarskiego
23-10-2017 12:48   Janusz Ludwiczak
Dopiero w połowie przyszłego roku ma rozpocząć się przebudowa Rynku Łazarskiego. Samo targowisko będzie czynne, jednak kupcy będą prowadzić działalność na małej płycie oraz na tzw. Lejku Łazarskim, czyli Skwerze im. Kazimierza Nowaka. Inwestycja potrwa 2 lata i będzie kosztować 10 mln zł.

Pod koniec marca miasto rozstrzygnęło konkurs na przygotowanie koncepcji przebudowy Rynku Łazarskiego. Zwycięski projekt zakłada, że targowisko zostanie zadaszone i będzie w formie koła. Architekci przewidzieli również dodatkową przestrzeń handlową przeznaczoną dla okazjonalnych jarmarków. Zlikwidowana ma zostać jezdnia prowadząca przez środek Rynku Łazarskiego - łącząca Małeckiego z Dmowskiego. Ruch ma odbywać się dookoła płyty, wokół kamienic ulicą dwukierunkową. Piesi mają zyskać szersze chodniki, a przy budynkach pojawi się nowa zieleń.

Z kolei na tzw. "Lejku Łazarskim", czyli Skwerze im. Kazimierza Nowaka pojawi się strefa wypoczynku i rekreacji. W projekcie przewidziano ławki, fontanny, a nawet plac zabaw z elementami nawiązującymi do stylu afrykańskiego. Z główną płytą rynku plac będzie powiązany schodami. Projektanci przewidzieli również postawienie rzeźby "Eki z Małeki".

Przebudowa Rynku Łazarskiego miała pierwotnie rozpocząć się na początku przyszłego roku.

Jesienią ma być gotowy projekt budowlany, a do końca roku zostanie ogłoszony projekt na prace budowlane. Handel nie będzie wygaszany – wyjaśniała w maju podczas spotkania z kupcami Joanna Dulińska z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Urzędu Miasta Poznania.

Inwestycja ruszy jednak dopiero w połowie 2018. Pewne jest, że handel nie będzie wygaszany, a targowisko będzie cały czas czynne podczas prowadzonych prac budowlanych, jednak zmieni się lokalizacja straganów. Kupcy będą prowadzić działalność na małej płycie oraz na tzw. Lejku Łazarskim, czyli Skwerze im. Kazimierza Nowaka.

Pod koniec września br. Autorska Pracownia Architektoniczna Jacek Bułat, która zwyciężyła w konkursie na Rewaloryzację Rynku Łazarskiego, opracowała koncepcję pokonkursową, w której uszczegółowiono temat nowego zagospodarowania i uwzględniono wytyczne sądu konkursowego. Zgodnie z harmonogramem prac, wiosną przyszłego roku gotowy powinien być projekt budowlany wraz z niezbędnymi pozwoleniami, a co za tym idzie, w połowie przyszłego roku rozpoczną się prace budowlane. Będą one prowadzone etapami. Na początku wyremontowana będzie tzw. duża płyta Rynku, powstaną nowe stragany z zadaszeniem. W tym czasie kupcy będą mogli prowadzić swoją działalność na małej płycie oraz na "Lejku". Następnie roboty drogowe obejmą małą płytę i "Lejek" – tłumaczy Hanna Surma, rzecznik prasowy Prezydenta Poznania i Urzędu Miasta.

Przebudowa Rynku Łazarskiego ma kosztować 10 milionów złotych ze środków miasta. Inwestycja ma być gotowa za niecałe dwa lata.


R E K L A M A

Komentarze (12)

27-10-2017 13:48:48
eka z małeki
-na górnym ryneczku sprzedawali producenci,na dolnym jak dziś,kto pamięta ten wie!!!Producentów już nie ma,a znam wszystkich dzisiejszych sprzedawców-a wcześniej ich babcie i matki!!!Uważam,że cały handel zmieściłyby się właśnie właśnie tam.Dla prowadzących handel ciuchami i starociami uważam są potrzebni można wydzielić miejsce na dolnym.To jest takie moje myślenie,może się mylę!!!niemniej jestem bardzo związany uczuciowo z RYNKIEM,zmiany muszą nastąpić bo tak dalej być nie może...to jest totalny upadek i syf,smród i bród!!!!.Myślę że taka wymiana opinii jest na miejscu,dobrze gdyby nasi kochani RADNI raczyli się nimi wszystkimi zapoznać---jeszcze jest czas!!!Bo potem wyjdą takie koszmarki jak w całym moim kochanym-MIASTECZKU!!!.Pod rozwagę wiadomo komu,żebyśmy się znowu nie musieli wstydzić!!!! eka
27-10-2017 07:06:19
Negatyw
Był klimat, a będzie neokapitalistyczny syf... (!!!!!).
25-10-2017 17:05:18
Marcelina
Może i projekt ruszy latem 2018, ale wątpię, bo piszecie o tym od kilku lat, jeżeli nie Wasz portal - to pisał Głos Wielkopolski i gadał Teleskop. Mijały miesiące, mijały lata, stale przekładano remont i stale BRUD, nawet jak każdy mieszkaniec Łazarza dobrze wie - syf króluje nadal. A co będzie? - MORZE BETONU! 1. Gdzie zieleń, którą obiecywano? 2. Gdzie parking dla klientów??? 3. Gdzie parking dla aut dostawczych??? 4. Gdzie umieszczone będą śmietniki??? Pod ziemią? 5. Gdzie toalety, woda??? 6. Gdzie ogrodzenie targowiska??? Jeśli tego nie zaplanowano - po co ten remont??? To będzie wydanie wielkiej kasy bez sensu!
25-10-2017 10:33:07
Gusia
Drożyzna na rynku to już i teraz panuje, i nie ma co się oszukiwać, że produkty są "bio", nienawożone itd. Bo już nie raz widziałam jak sprzedawcy wysypywali warzywka z worków z logiem Biedronki.
24-10-2017 15:38:10
gosu
bardzo fajny projekt, nie moge sie doczekac efektu, bo teraz tylko brod i smrod
24-10-2017 07:19:03
x
Tam jakieś nowe cudo widać w rogu, zamiast obecnego sklepu. Oczywiście całkowicie odstaje architekturą od reszty, ma kolor biało-grafitowy, jak inne najnowsze straszydła w tym mieście. PS to nie na Łazarzu, ale obejrzyjcie sobie przy okazji odnowiony hotel Pomorski - wygląda jak strój więzienny.
24-10-2017 04:19:50
Mox
Dużo betonu i kłopot będzie z odbieraniem wody po ulewach do kanalizacji. Bo albo woda ma gdzie przesiąkać albo tworzą się później bajora i rozlewiska. No ale wtedy miasto dzielnie będzie walczyło z problemem rozlewisk i kolejna pseudo pracownia architektoniczna dostanie zlecenie; w końcu kumple muszą za coś żyć no nie?
23-10-2017 17:38:01
Tomcio z Łazarza
Generalnie "bardzo mi się podoba" to, w jaki sposób wydawane są publiczne pieniądze. Najpierw wydane je na projekt przeróbek dla rowerków, potem na projekt przebudowy. Jeden z nich już trafia do kosza, a wydaną na zmiany kasę wyrzuca się w błoto. Po przebudowie rynku w to betonowe coś będzie trzeba znów zainwestować w projekt rowerowiska i znów wszystkich cyklistów omami się wizją czerwonych ulic na Łazarzu. Pięknie, ku(...)a, pięknie...
23-10-2017 16:47:18
N
A co z kwiaciarnimi które tam sa znikna?
23-10-2017 14:43:27
M.
Dużo więcej betonu i mniej miejsca na stragany. Czyli Rynek Łazarski przechodzi do przeszłości. Z tego co widzę będzie też mniej miejsc parkingowych - likwidacja parkingu wokół Lejka Łazarskiego. Dwa lata na taki remont to bardzo długo, do tego zniszczenie zieleni, za którą niedawno sporo zapłaciliśmy.
23-10-2017 13:16:13
Adam
Podejrzewam, że mimo iż uspokaja się handlujących na RŁ, że ceny za udostępnienie miejsca nie wzrosną to będzie drożej dla nas wszystkich, a przecież ceną i klimatem stoi ten rynek. W całej koncepcji martwi mnie jej betonowa konstrukcja, niezbyt przyjazna, szczególnie latem. Widzę, nie powstaną nowe miejsca parkingowe dla przyjezdnych na rynek, a już teraz jest cięzko gdzieś zaparkować i weź tu noś milion siat. Powinno pomyśleć o parkingu podziemnym, wiem, że drożej ale rozsądniej jest już remontować z głową i przyszłościowo niż doraźnie. Szkoda też budek z kwiatami.
23-10-2017 13:13:43
Katka
Duuuuuuuuuuużo betonu i jeszcze więcej - gratulacje - po cholerę rynek, który był od zawsze
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

wrz

do 29-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra
Master Baker - konkurs wypieku chleba i bułek
"Taropak" - Miedzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania

29

wrz

do 30-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva Seniorzy!" - targi senioralne

do 01-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Smaki Regionów

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny pod przewodnictwem ks. kan. Waldemara Hanasa – ekonoma Archidiecezji

30

wrz

20:00
Rynek Łazarski
Premiera spektaklu "Nieproszeni" w wykonaniu Teatru Fuzja

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: