Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Miasto nie ma prawa karać za parkowanie poza miejscami wyznaczonymi w strefie płatnego parkowania - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Miasto nie ma prawa karać za parkowanie poza miejscami wyznaczonymi w strefie płatnego parkowania
11-10-2017 04:47   Janusz Ludwiczak
Gminy, w tym również Miasto Poznań często pobierały opłaty za postój nie tylko w wyznaczonych odpowiednimi znakami miejscach, ale na obszarze całej strefy płatnego parkowania. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że Straż Miejska nie może karać kierowców za pozostawienie samochodów poza miejscami wyznaczonymi w strefie płatnego parkowania.

W poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę wyjaśniającą kwestię pobierania opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania poza wyznaczonymi do tego miejscami.

Wątpliwości dotyczące tego przepisu związane były z interpretacją użytego w nim zwrotu "w wyznaczonym miejscu". W praktyce, gminy często pobierały opłaty (a także nakładały opłaty dodatkowe) za postój nie tylko w wyznaczonych odpowiednimi znakami miejscach, ale na obszarze całej strefy płatnego parkowania. Sądy administracyjne natomiast, rozpatrując skargi wnoszone przez kierowców, różnie oceniały tę praktykę, co skłoniło Prezesa NSA do wystąpienia o podjęcie uchwały wyjaśniającej te rozbieżności – informuje Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rzecznik Praw Obywatelskich przystąpił do postępowania zainicjowanego wnioskiem Prezesa NSA i przedstawił – korzystny dla kierowców – pogląd, że opłaty za postój w strefie płatnego parkowania należne są tylko za postój w odpowiednio wyznaczonych do tego miejscach. W podjętej uchwale, Naczelny Sąd Administracyjny podzielił stanowisko Rzecznika. Oznacza to, że rady gmin powinny dostosować regulaminy stref płatnego parkowania do treści uchwały, a kierowcy, którzy zostali obciążeni opłatami dodatkowymi za postój (bez wniesienia opłaty) w miejscach „niewyznaczonych” będą mogli skutecznie kwestionować ich nałożenie przed sądami administracyjnymi.

Kierowcy, którzy parkowali w strefie płatnego parkowania poza wyznaczonymi miejscami otrzymywali mandaty od Straży Miejskiej i opłaty dodatkowe od kontrolerów Strefy Płatnego Parkowania opłaty dodatkowe w wysokości 50 złotych. Rozwiązanie miało to uszczelnić strefę płatnego parkowania oraz zlikwidować miejsca nielegalnego postoju.

Wielu kierowców chce jednak uniknąć opłat za postój i pozostawia swój samochód w miejscu poza wyznaczonym miejscem, zazwyczaj nielegalnie. Nielegalnie parkuje co dziesiąty kierowca, a to oznacza również mniejsze wpływy do budżetu miasta. Miejsca, które w ocenie funkcjonariuszy wymagają uszczelnienia to bramy wjazdowe. Kierowca parkując tam poza miejscami postojowymi nie uiszcza opłaty za postój w strefie płatnego parkowania, a jednocześnie nie narusza przepisów porządkowych z zakresu prawa o ruchu drogowym. W miejscach przeznaczonych na zieleń samochody były zaparkowane w miejscu przeznaczonym na drzewo oraz na trawnik – tłumaczył w październiku 2015 r. Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Poznaniu Poznania.

W tzw. martwych polach przed skrzyżowaniami kierowca pozostawiając samochód w miejscu zabronionym może zostać ukarany mandatem w wysokości 100 zł. W takich przypadkach strażnik pozostawił kierowcom wezwania do stawiennictwa – dodaje Przemysław Piwecki.

Według obliczeń urzędników miasto przez parkowanie kierowców "na dziko" traci rocznie 240 tysięcy złotych.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
27

maj

do 02-06-2020
Łazarz
31. Dni Łazarza
27.05-02.06.2020
ODWOŁANE w związku z wprowadzonym stanem epidemicznym związanym z koronawirusem

19

cze

do 20-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salon optyczny

do 21-06-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Memento" - targi funeralne

26

sie

do 27-08-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody

01

wrz

do 03-09-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Salmed" - targi medyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: