Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ulica Marcelińska zniknęła.... - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ulica Marcelińska zniknęła....
09-10-2017 01:35   Janusz Ludwiczak
...przynajmniej na mapach w najpopularniejszym na świecie serwisie Google. Ulica Marcelińska została zastąpiona ulicą Jarosława Ziętary na całej długości, od Grunwaldzkiej do Wałbrzyskiej.

O sprawie jako pierwszy informował portal epoznan.pl. W serwisach GoogleMaps nie ma ulicy Marcelińskiej. W jej miejscu pojawiał się ulica Jarosława Ziętary.

Ulica Jarosława Ziętary znajduje się jednak na krótkim odcinku wcześniejszej ulicy Marcelińskiej, na odcinku od Grunwaldzkiej do budynku Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald, wzdłuż redakcji "Głosu Wielkopolskiego"

Pomysłodawcą przemianowania fragmentu ulicy Marcelińskiej na Jarosława Ziętary był Krzysztof Kaźmierczak, dziennikarz, przedstawiciel Komitetu Społecznego im. Jarosława Ziętary.

Na początku września ubiegłego roku Rada Miasta Poznania jednogłośnie zdecydowała, żeby ówczesna ulica Marcelińska, pomiędzy Grunwaldzką wzdłuż budynku "Głosu Wielkopolskiego" do jednostki wojskowej otrzyma nazwę Jarosława Ziętary. Wcześniej Komisja Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania oraz Rada Osiedla Św. Łazarz pozytywnie zaopiniowały propozycję zmiany.

Jarosław Ziętara urodził się 16 czerwca 1968 r. w Bydgoszczy, ale całe swoje dorosłe życie spędził w Poznaniu. Ukończył studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskując tytuł magistra nauk politycznych – specjalność dziennikarstwo. Pracował w redakcjach "Wprost", "Gazety Wyborczej" i "Gazety Poznańskiej", w których zajmował się m.in. dziennikarstwem śledczym, badał afery gospodarcze, w tym popełnione na wielką skalę przestępstwa związane z przemytem.

1 września 1992 r. zaginął bez śladu w drodze do pracy. Jarosław Ziętara po raz ostatni widziany był na ul. Kolejowej, w pobliżu kamienicy, w której mieszkał. Do dziś nie wiadomo w jakich okolicznościach zaginał dziennikarz śledczy. W 1995 roku umorzono śledztwo w sprawie jego zaginięcia. Podczas ponownego śledztwa w latach 1998-1999 ustalono, że Jarosława Ziętarę porwano na zlecenie i zamordowano. Rodzice dziennikarza już nie żyją. Całymi latami lekceważono ich prośby o wznowienie i przekazanie sprawy prokuraturze spoza Poznania. Starania o to kontynuował utworzony w 2010 roku Komitet Społeczny "Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary". W efekcie ich działań w czerwcu 2011 roku wznowiono śledztwo, które obecnie prowadzi krakowska prokuratura. Do dziś jednak jest to sprawa niewyjaśniona, nie odnaleziono ciała. Jedynie byłemu senatorowi, biznesmenowi Aleksandrowi G. postawiono zarzut podżegania do zabójstwa dziennikarza.

Jarosław Ziętara jest uważany za jednego z prekursorów polskiego dziennikarstwa śledczego i jedną z najtragiczniejszych ofiar okresu transformacji ustrojowej Polski. W Bydgoszczy znajduje się symboliczny grób Jarosława Ziętary.


Fot: GoogleMaps

ZOBACZ TAKŻE: Powstała ulica Jarosława Ziętary

ZOBACZ TAKŻE: Ćwierć wieku temu na Kolejowej zaginął Jarosław Ziętara

ZOBACZ TAKŻE: "Był zagrożeniem dla ludzi, którzy prowadzili przestępcze interesy" - odsłonięto tablicę J. Ziętary

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Powiadom o tym mieszkańców Łazarza. Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji? Wyślij e-mail na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl lub sms/mms: 503 420 675. Twórz razem z nami - by pomóc innym.

Komentarze (3)

10-10-2017 22:49:26
norbi
Bardzo dobra decyzja. Chociaż wolałbym żeby ul. Ziętary przebiegała przy jego domu tj. na krótkim odcinku ul. Kolejowej. Natomiast odnośnie poszukiwań ciała Jarka to można sobie wyobrazić wpływy jakimi dysponują do dzisiaj komunistyczne organa ścigania skoro nawet słynne Archiwum X z Krakowa jest (przynajmniej na razie) bezradne.
10-10-2017 07:43:55
Negatyw
A winny cwaniak z sianem, nosi się z pyszna... (!!!!).
09-10-2017 16:28:13
eka z małeki
-nazwa ulicy będzie raziła oczy morderców Jarka.ale czy ludzie tego rodzaju raczą to zauważyć czy choć w myślach wyrażą żal...... no a może poczują satysfakcję z tego co zrobili??????? eka
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

kwi

do 23-04-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "GreenPower", "ExpoPower", "Poznań Drone Expo" - targi dronów i nowych technologii, "Sawo", "Securex", "Instalacje" → ,b>PRZESUNIĘTE na 18-20.10.2020

24

kwi

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Finał konkursu dla młodych grafików na projekt dyplomu dla MDK3

03

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wings For Life → ODWOŁANE

08

maj

do 10-05-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Fantastyki Pyrkon 2020 → PRZENIESIONE na inny termin: 10-12.07.2020

10

maj

21:00
Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie
Głosowanie w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: