Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

27 września – Doroczny Dzień Wymiany Oleju do Smażenia Frytek w Barach Szybkiej Obsługi - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
27 września – Doroczny Dzień Wymiany Oleju do Smażenia Frytek w Barach Szybkiej Obsługi
27-09-2017 11:53   Janusz Ludwiczak
Zaglądamy do kalendarza świąt nietypowych. 27 września przypada Doroczny Dzień Wymiany Oleju do Smażenia Frytek w Barach Szybkiej Obsługi.

Są różne święta. Jest Dzień Matki, Dzień Kobiet, Dzień bez samochodu, Dzień księdza, Dzień kota czy Dzień nauczyciela, ale przypadają również takie święta jak Międzynarodowy Dzień Pizzy, Dzień Spania w miejscach publicznych, Dzień czekolady czy przypający 20 maja Międzynarodowy Dzień Płynu do Mycia Naczyń.

Zaglądamy do kalendarza świąt nietypowych. 27 września przypada Doroczny Dzień Wymiany Oleju do Smażenia Frytek w Barach Szybkiej Obsługi. Co prawda nie ma już na ul. Głogowskiej, na przeciwko Dworca Zachodniego Mc Donald`s (mieści się tam już wejście południowe MTP), ale są na Łazarzu jeszcze bary, restauracje i punkty gastronomiczne, w których serwowane są frytki.

Okazuje się, że pierwsze porcje frytek zostały usmażone w mieście Dinant w Belgii. Jak wynika z różnych źródeł, frytki były tam jedzone już w 1680 roku. A jak powstały frytki? Mieszkańcy tego regionu na co dzień żywili się małymi smażonymi rybami. Zimą, gdy powierzchnia wody często zamarzała i trudno je było wyłowić, zwykle brakowało tego pokarmu. Belgowie wpadli na pomysł, by ziemniaki pokroić w słupki i małe kawałki, tym sposobem narodziły się frytki. Choć Francuzi spierają się z Belgami, że to oni wynaleźli frytki. Frytki stały się popularne w połowie XIX wieku, ok. 1857 roku, kiedy to powstał w Belgii pierwszy kiosk z gotowymi frytkami i tak powstawały nowe punkty gastronomiczne z frytkami. Dziś w Belgii jest ponad 25 tysięcy punktów oferujących frytki pod różnymi postaciami.

Frytki nie są jednak zdrowe, przynajmniej w dużych i częstych ilościach. Potrawa ta zawiera w sobie dużą ilość tłuszczów nasyconych. W restauracjach, gdzie frytki przyrządza się w dużych frytkownicach, istnieje konieczność stosowania łoju lub uwodornionych olejów roślinnych, gdyż tylko takie tłuszcze wytrzymują długie, wielokrotne smażenie. Powoduje to, że częste spożywane frytek zwiększa ogólne spożycie tłuszczów nasyconych i zmniejsza spożycie tzw. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, czego skutkiem jest wzrost ryzyka wystąpienia chorób miażdżycowych. Dlatego do przyrządzania frytek zaleca się stosowanie rafinowanego oleju rzepakowego zamiast tradycyjnej frytury opartej na łoju. Dobrej jakości olej rzepakowy jest jednak znacznie droższy.

A jedna, 100-gramowa porcja smażonych frytek zawiera 331 kalorii. Żeby spalić te kalorie trzeba jeździć na rowerze przez 33 min.

To jeszcze zaglądnijmy do kalendarza świąt nietypowych. W październiku przypadną:
• Święto Proklamowania Chińskiej Republiku Ludowej – 1 października,
• Dzień bez Kamizelki Kuloodpornej – 3 października,
• Międzynarodowy Dzień Belfra-Tępiciela – 5 października,
• Dzień Wychodzenia z Szafy – 11 października,
• Dzień Pomyślności Szarych Myszek, Dzień Garnituru, Dzień Bez Bielizny – 13 października,
• Światowy Dzień Mycia Rąk – 15 października,
• Dzień bez skarpetek – 21 października,
• Dzień Caps Locka – 22 października,
• Dzień Mola – 23 października,
• Międzynarodowe Święto Uciekających na Rowerze – 24 października,
• Dzień Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów – 28 października,
• Dzień Rozrzutności – 31 października.


R E K L A M A

Komentarze (1)

27-09-2017 15:34:49
Amicus
Raz do roku olej warto wymienić :)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

sie

Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Zwiedzanie Muzeum Komunikacji
w godz. 15:00-18:00, wstęp wolny
► więcej szczegołów

23

sie

19:00
Kino w bramie ul. Matejki 46
"LEGO® Batman" - projekcja filmu w bramie kamienicy przy ul. Matejki 46

21:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie
„La La Land” - plenerowe kino letnie na Targach
wstęp wolny

24

sie

do 25-08-2018
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
godz. 8:00-13:00

25

sie

do 26-05-2018
Park Wilsona
VI Dni Twierdzy Poznań
- zwiedzanie schronu przeciwlotniczego pod Parkiem Wilsona oraz schronu w gmachu Radia Poznań (Merkury)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: