Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rada Osiedla Św. Łazarz będzie przyznawać "Asiory" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rada Osiedla Św. Łazarz będzie przyznawać "Asiory"
26-09-2017 07:19   Janusz Ludwiczak
Już nie tylko nagroda "Człowiek Roku Łazarza" będzie przyznawana zasłużonym mieszkańcom za wybitne osiągnięcia. Rada Osiedla Św. Łazarz będzie przyznawać nagrodę "Łazarski Asior Roku".

23 sierpnia odbyła się kolejna, już 34. sesja Rady Osiedla Święty Łazarz. Wcześniej odbył się jednak spotkanie informacyjno-konsultacyjne dotyczące przebudowy ulicy Jarochowskiego i wprowadzenia jednego kierunku ruchu, o czym więcej pisaliśmy w artykule: Ulica Jarochowskiego ma być jednokierunkowa – PROJEKTY ZMIAN {►WIDEO}.

W dalszej części łazarscy radni zaopiniowali projekty zgłoszone do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2018. Pozytywnie zaopiniowano większość projektów z wyjątkiem zadania: "Rowerowo-pieszy Łazarz i Jeżyce 2018".

Projekt zakłada, że rowerzyści jadący ul. Matejki w stronę Głogowskiej nie mogą wjechać w ul. Berlińskiego, aby dojechać do ul. Głogowskiej muszą jechać przez ul. Wyspiańskiego, w związku z tym projekt zakłada stworzenie bezpiecznej trasy rowerowej w ciągu ulic Berwińskiego – Kanałowej. Na Berwińskiego powstanie kontrapas, dzięki czemu rowerzyści jadący ul. Matejki będą mogli wzdłuż Parku Wilsona dojechać do ul. Głogowskiej. Dzięki wprowadzeniu kontraruchu na ul. Kanałowej, będą mogli przejechać na wprost przez ul. Głogowską i dostać się na Dolny Łazarz. Natomiast dla jadących od strony ul. Głogowskiej, powstanie na Berwińskiego pas rowerowy. Projekt takiego rozwiązania znalazł się w projekcie PBO Rowerowy Łazarz i wywołał "oburzenie" mieszkańców, którzy zdecydowanie odrzucili to rozwiązanie. Po wielomiesięcznych konsultacjach RO wspólnie z ZDM ustaliła, że przejazd przez ul. Głogowską powstanie w ciągu ul. Niegolewskich do Rynku Łazarskiego. Pozytywne zaopiniowanie tego projektu będzie odrzuceniem uwag mieszkańców i preferowanie tylko jednej grupy. Spowoduje także olbrzymie problemy w ruchu samochodów na Dolnym Łazarzu w rejonie ul. Kanałowej i Małeckiego, szczególnie przy likwidacji lewoskrętu z ul. Głogowskiej w Berwińskiego i konieczności objazdu ulicami Strusia, Kanałową i Małeckiego. RO planuje wprowadzenie w najbliższym czasie Strefy 30 na łazarskich ulicach i to ułatwi jazdę rowerzystom. W ostatnim miesiącu dla rowerzystów wykonano wiele udogodnień poprzez wprowadzenie kontraruchu rowerowego – argumentuje Rada Osiedla Święty Łazarz.

Radni zaopiniowali negatywnie również projekt "Centrum Sportu przy Szkole Podstawowej nr 77".

Według projektu nie będzie to sala gimnastyczna tylko Centrum Sportu Klubu Sportowego Akademii Judo w Poznaniu, z nowoczesną halą sportową o powierzchni 1000m2, wyłożoną specjalistyczną matą do sportów walki. Na terenie obiektu znajdować się również będzie sala do fitnessu, sauna, siłownia, fizjoterapia, sklep ze sprzętem specjalistycznym oraz szatnie. Funkcja sali gimnastycznej dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 77 w Poznaniu będzie minimalna. Ponadto projekt zakłada budowę drogi dojazdowej i budowę parkingu dla samochodów na terenie obecnie istniejącego boiska i bieżni do skoków w dal (teren dawnego Gimnazjum nr 51 - obecnie Liceum Terapeutyczne). Budowa sali dla Klubu Sportowego Akademii Judo w Poznaniu -zwana w projekcie Centrum Sportu przy Szkole Podstawowej 77, TO PROJEKT KOMERCYJNY, dla którego realizacji wykorzystany zostanie budynek oświatowy i koszty jego utrzymania ponosić będzie M. Poznań. Jednocześnie projekt dotyczy wyspecjalizowanej grupy odbiorców, a nie uczniów i młodzieży łazarskiej, gdyż udział w zajęciach jest płatny – czytamy w uchwale.

W trakcie sierpniowej sesji Rada Osiedla Św. Łazarz dokonała również zmian w przyszłorocznym budżecie. Niewykorzystane środki finansowe w wysokości 123 tys. zł w 2016 r. zostaną przeznaczone na modernizację ogrodzenia i remont nawierzchni boiska przy ul. Dmowskiego. Z kolei 37LO z Oddziałami Terapeutycznymi (Gimnazjum nr 51) otrzyma dodatkowo 1857 zł (w sumie 9857 zł) na zakup sprzętu komputerowego.

Łazarscy radni ustalili również listę priorytetów w zakresie remontu miejskich chodników. W przyszłym roku w pierwszej kolejności wyremontowane mają zostać chodniki po obu stronach ulicy Wojskowej na odcinku od Grunwaldzkiej do Marcelińskiej. W dalszej kolejności planowane są remonty na ul. Chełmońskiego (strona zachodnia), na Biedrzyckiego (na brakującym odcinku po stronie wschodniej) oraz na ul. Orzeszkowej (na brakującym odcinku).

Na zakończenie sesji Rada Osiedla Św. Łazarz zdecydowała o przyznawaniu nagrody "Łazarski Asior Roku", który ma być alternatywną dla nagrody "Człowiek Roku Łazarza" przyznawanej zawsze na zakończenie Dni Łazarza.

Ostatnio "Człowiekiem Roku" zostaje ktoś związany ze Spółdzielnią Mieszkaniową Grunwald lub Klubem Krąg. Chcemy uhonorować osoby, które są nieznane, niedocenione – przekonywała Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Święty Łazarz.

Byłaby to nagroda za ponadprzeciętną społeczną aktywnością na rzecz kultury, oświaty, sportu, turystyki i rekreacji oraz na rzecz poprawy estetyki osiedla albo aktywną pracą w działających na terenie osiedla organizacjach pozarządowych. Nagrodę otrzymać będzie mogła osoba, która mieszka i pracuje na terenie osiedla, z wyłączeniem radnych osiedlowych aktualnej kadencji. Stanowić ją będzie dyplom okolicznościowy oraz statuetka. Honorowy tytuł nosiłby nazwę "Łazarskiego Asiora Roku" – dodaje Maria Łazarz z Rady Osiedla Święty Łazarz.

Do 31 lipca każdego roku następowałby wybór laureata ze zgłoszonych kandydatów. "Łazarski Asior Roku" przyznawany miałby być w grudniu podczas uroczystej sesji Rady Osiedla Św. Łazarz.

Dodajmy, że nagroda "Człowiek Roku Łazarza" przyznawana jest od 1993 roku.

Szukamy ludzi, którzy robią zawsze coś dla innych, osób, które nie pchają się na szpalty i do okienka telewizyjnego. To jest tytuł, który docenia pracę człowieka na rzecz lokalnego środowiska jakim jest Łazarz, pracę pozytywistyczną, która ma na celu dobro wspólne, bez patrzenia własnego interesu. Do tej nagrody laureata może zgłosić każdy mieszkaniec – powiedział Jerzy Babiak, przewodniczący Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald, członek Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza.

W tym roku nagrodę "Człowiek Roku Łazarza" otrzymał Wojciech Wysocki, pracownik Klubu Osiedlowego "Krąg" za działalność harcerską, społeczną i kulturalną. Nagrodę "Człowiek Roku Łazarza" otrzymali również między innymi: ks. prałat Bolesław Exler (1998), Krzysztof Antkowiak (2000), Maria Łazarz (2001), Wojciech Wośkowiak (2004), Lidia Dudziak (2005), ks. Prałat Eugeniusz Antkowiak (2006), ks. Marcin Ciesielski (2008) - proboszcz Parafii Chrystusa Sługi, harcmistrz Stanisław Kruk (2009), Kazimierz Rafalik - rzeźbiarz, fotografik i publicysta (2013) czy Jacek Hałasik - redaktor Radia Merkury, znawca gwary poznańskiej (2014).

W środę odbędzie się następna, 35. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz. W porządku obrad znalazły się projekty uchwał m.in. w sprawie zaopiniowania koncepcji przebudowy lub remontu ulicy Jarochowskiego od ul. Chociszewskiego do ul. Wyspiańskiego, w sprawie zaopiniowania koncepcji zmiany organizacji ruchu na terenie Osiedla, w sprawie zaopiniowania projektu uchwały Rady Miasta Poznania w sprawie przyjęcia programu "Polityka Senioralna Miasta Poznania na lata 2017-2021" oraz w sprawie zaopiniowania ustaleń dotyczących zagospodarowania terenu przy Przedszkolu nr 48.

Łazarscy radni podejmą również stanowisko w sprawie poparcia dla projektu pn. „Budowa systemu parkingów P&R – etap III”, w rejonie pętli autobusowej Górczyn, omówią planu przebudowy pływalni letniej oraz budowy krytego basenu wraz z torem wrotkarskim w Parku Kasprowicza. Oczywiście jak zawsze przedstawimy Państwu szczegółową relację z sesji (już nie z takim opóźnieniem).

Projekty uchwał, protokół z poprzedniej sesji oraz frekwencje i obecność radnych można znaleźć w naszym serwisie na stronie: www.radaosiedla.lazarz.pl.

ZOBACZ TAKŻE: Sesja XXXIV (budżetowa) 23.08.2017

ZOBACZ TAKŻE: Frekwencja radnych

ZOBACZ TAKŻE: Rada Osiedla Św. Łazarz


Komentarze (1)

27-09-2017 07:40:14
Negatyw
I co z tym nieszczęsnym pomysłem jednokierunkowej Jarochowskiego...??!!!! Mam nadzieję, że to nie przejdzie.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

maj

do 02-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"ITM Industry Europe 2023" - Przemysł Ery Cyfrowej
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
Salon: Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle

01

cze

Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
Bieg przez Wielką Brytanię im.M. Zawiei
w godz. 15:00-19:00

02

cze

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
III Piknik Łazarski

03

cze

09:00
Szkoła Podstawowa nr 10 ul. Jarochowskiego (przy Ściegiennego)
XVI Turniej Charytatywny im. Macieja Zawiei

Szkoła Podstawowa nr 9 ul. Łukaszewicza 9/13
Festyn
• dmuchane zamki,
• piłkarski dart,
• turniej piłkarski,
• pokazy jujitsu,
• saperzy,
• turniej rowerowy,
• pokazy akrobatyki,
w godz. 9:00-12:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: