Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Schronili się na Łazarzu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Schronili się na Łazarzu
23-09-2017 22:10   Janusz Ludwiczak
W sobotę już po raz drugi w Parku Wilsona odbył się piknik militarny, podczas którego można było zobaczyć militaria z okresu II wojny światowej a także zwiedzić schron przeciwlotniczy, który znajduje się pod Parkiem Wilsona.

W ramach akcji "Schrońmy się na Łazarzu" można było zobaczyć mundury, zachowane hełmy, amunicję i inne militaria z okresu II wojny światowej. Nie zabrakło również pamiątek z okresu PRL.

Organizatorzy przygotowali również możliwość zobaczenia znajdującego się pod Parkiem Wilsona schronu przeciwlotniczego, który powstał w latach 1941-1943.

Mimo kiepskiej pogody schron odwiedziło blisko 100 osób. Duże zainteresowanie wzbudziły mundury, pamiątki oraz historia tego miejsca. Byli z nami również członkowie Poznańskiej Grupy Eksploatacyjnej. Wielu z uczestników było tu po raz pierwszy. Takie pokazywanie historii jest interesujące, bowiem można ją poznać nie tylko w ławce szkolnej – powiedział Roman Modrzyński, współorganizator akcji "Schrońmy się na Łazarzu".

Okazało się, że pod Parkiem Wilsona znajdują się aż trzy schrony przeciwlotnicze. Odkryto je najpierw po wojnie w 1958 roku oraz ponownie w 1998 roku podczas remontu Parku Wilsona i Palmiarni. Pracownicy przy okazji rozbiórki kiosków przy ul. Matejki odkryli dziurę, do której prowadziły schody.

Schrony budowane były w latach 1941-1943 przez Polaków (budowę zleciły niemieckie firmy). Przeznaczone były dla niemieckich mieszkańców Poznania – głównie matek z dziećmi. Polscy budowniczowie, w celu uniknięcia rozgłosu po zakończeniu prac byli rozstrzeliwani.

Każdy z trzech schronów ma 80 metrów długości i 2 metry wysokości. Znajdują się w nich progi i załamania przeciwko pociskom i obrona przed gazem. Wiadomo, że przy głównych wejściach znajdowały się ławeczki dla dzieci. Prawdopodobnie znajdował się w nich agregat. Oświetlenie schronów umożliwiły świece oraz lampy. Na końcu schronu wyryty jest napis "Conrad 18.V.1944", który pozostaje zagadką.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
16

lis

do 17-11-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Hobby" - spotkania ludzi z pasją

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Mamma Mia! Smaczne nuty prosto z Włoch!" - spektakl muzyczny dla dzieci w wykonaniu Teatru Mozaika w ramach projektu "W Łazarskim Kręgu" realizowanego ze środków finansowych Miasta Poznania.
Wstę

19

lis

II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
Booktalking

20

lis

do 23-11-2019
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi branży kamieniarskiej "Stone"
Targi branży szklarskiej "Glass"

18:30
Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
IX sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Święty Łazarz
► porządek obrad

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: