Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarscy radni skontrolowali Głogowską – wnioskują do Prezydenta o środki na przejście przy Winklera - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarscy radni skontrolowali Głogowską – wnioskują do Prezydenta o środki na przejście przy Winklera
20-09-2017 00:49   Janusz Ludwiczak
Łazarscy radni z Komisji Infrastruktury, Polityki Przestrzennej, Zieleni i Rewitalizacji przeprowadzili wizję lokalną na ulicy Głogowskiej, której celem było m.in. sprawdzenie cyklu sygnalizacji świetlnej i ile czasu potrzebują piesi aby przejść na drugą stronę ulicy. Rada Osiedla Św. Łazarz wnioskuje również do Prezydenta Poznania i Rady Miasta, by znalazły się w końcu środki finansowe na powstanie przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu z ulicą Winklera.

W miniony czwartek radni Komisji Infrastruktury, Polityki Przestrzennej, Zieleni i Rewitalizacji Rady Osiedla Św. Łazarz wyszli na ulice... Przeprowadzona została wizja lokalna głównej arterii Łazarza.

Niestety na spotkanie przybyło niewielu radnych. Pomimo deszczowej pogody przeszliśmy ulicą Głogowską. Niedawno pisałam pismo do Zarządu Dróg Miejskich o zmianę cyklu świateł. Otrzymałam odpowiedź, że nie można tego zrobić, gdyż skrzyżowania sterowane są przez system ITS. Chcieliśmy sprawdzić ile czasu potrzeba, by przejść na drugą stronę ulicy. Zastanawialiśmy się również jak można rozwiązać problem wąskich wysepek, zwłaszcza przy Rynku Łazarskim, Parku Wilsona, Dworcu Zachodnim i Hetmańskiej – powiedziała Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Święty Łazarz.

Sprawa ta ma być omawiana również na jednej z sesji łazarskiego samorządu pomocniczego Miasta Poznania.

Podczas kontroli Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania z dnia 27 lipca 2010 r. stwierdzono nieprawidłowości układu komunikacyjnego ul. Głogowskiej, na wysokości Rynku Łazarskiego, tj. dojścia do przystanku tramwajowego, potwierdzono zbyt wąskie wykonanie dojścia do przystanku tramwajowego. W czasie szczytu komunikacyjnego kumulują się tu piesi ograniczeni z jednej strony torowiskiem, z drugiej ulicą z szybko jadącymi pojazdami. Szczególnie niekomfortowa jest sytuacja osób z dysfunkcjami ruchu, poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz rodziców z małymi dziećmi, dla których jest zbyt mało miejsca. Zdarzają się sytuacje, że piesi nie mieszczą się na wyspie, może dojść do potrącenia. Wskazane nieprawidłowości miały być przedmiotem postępowania wyjaśniającego. Do dnia dzisiejszego nie stwierdzono jednoznacznie czy przystanek przy Rynku Łazarskim wraz z przylegającą do niego wysepką (azylem) spełnia normy i jest bezpieczny dla pieszych/pasażerów – argumentuje radna Agnieszka Michalak-Pietkiewicz, która zgłosiła projekt uchwały.

Rada Osiedla Św. Łazarz wnioskuje również do Prezydenta Poznania i Rady Miasta o zabezpieczenie pół miliona złotych na powstanie przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu z ulicą Winklera. W tej sprawie radni podjęli specjalną uchwałę podczas lipcowej sesji.

Rada Osiedla przeznaczyła środki na wykonanie projektu koncepcyjnego budowy przedmiotowego przejścia, który następnie zaopiniowała w dniu 29 września 2015 r. Skrzyżowanie ul. Głogowskiej z ul. Winklera jest miejscem bardzo niebezpiecznym, w którym dochodziło do licznych wypadków spowodowanych przez nieprawidłowo przechodzących pieszych. Na odcinku ul. Głogowskiej, od ul. Hetmańskiej do ul. Palacza, nie ma ani jednego przejścia dla pieszych. Ponadto, skrzyżowanie ul. Głogowskiej z ul. Hetmańską jest jednym z niewielu dużych skrzyżowań II ramy komunikacyjnej, które nie ma 4 przejść. W związku z czym, przejście na drugą stronę ul. Głogowskiej zajmuje pieszym nawet kilkanaście minut. Tymczasem ul. Głogowska jest ulicą rozdzielającą Łazarz - budynki użyteczności publicznej oraz placówki oświatowe (szkoły, przedszkola) znajdują się po jednej stronie ulicy, a Osiedle Hetmańskie po drugiej. Wyznaczenie przejścia dla pieszych we wnioskowanym miejscu spowoduje, że dla setek mieszkańców Łazarza skróci się droga do szkół, czy obiektów użyteczności publicznej i będzie ona znacznie bezpieczniejsza. Zarząd Dróg Miejskich, na kolejną w tej sprawie, prośbę Rady Osiedla, pismem z dnia 7 lipca br. poinformował, że wykonanie projektu budowy ww. przejścia oraz jego realizacja będzie możliwa tylko i wyłącznie po zabezpieczeniu na ten cel środków przez Radę Osiedla. Ponieważ szacowany koszt wykonania przedmiotowego przejścia przekracza możliwości finansowe Rady wnioskujemy o umieszczenie zadania w budżecie Miasta na rok 2018. Podobne przejścia wykonano w roku 2016 i 2017 na ul. Matyi, bez angażowania środków Rady Osiedla – czytamy w uchwale Rady Osiedla Św. Łazarz z 24 lipca.

Na zlecenie Rady Osiedla Św. Łazarz opracowane zostały projekty przejścia dla pieszych na ul. Głogowskiej przy skrzyżowaniu z Winklera. We wrześniu 2015 r. łazarscy radni spotkali się z przedstawicielami Miejskiego Inżyniera Ruchu oraz zespołem pracowni projektowej, która przygotowała pięć wariantów budowy przejścia dla pieszych na ulicy Głogowskiej, przy skrzyżowaniu z Winklera.

Wszystkie warianty przewidują zwężenie jednego pasa ruchu w kierunku Górczyna, na jezdni miałaby powstać wysepka. Ponadto jeden z projektów przewiduje również utworzenie prawoskrętu z ulicy Głogowskiej w Winklera. Po wybudowaniu przejścia dla pieszych na ulicy Głogowskiej, pomiędzy Palacza a Winklera byłyby w sumie trzy przejścia dla pieszych - przed skrzyżowaniem z Palacza, na końcu wysepki - za przystankiem tramwajowym w kierunku Górczyna oraz przy skrzyżowaniu z ul. Winklera.

Wysepka będzie musiała się pojawić, gdyż takie są wymogi prawne i przepisy. Wysepka dla pieszych musi się pojawić przy dwupasmowych drogach i przebiegającej linii tramwajowej. Wysepka miałaby szerokość 2,5 metrów i długość ok. 4 metrów – objaśniał mgr inż. Michał Krüger, projektant.

Ostatecznie łazarscy radni wybrali projekty, które przewidują utworzenie przejścia dla pieszych na ulicy Głogowskiej, za skrzyżowaniem z Winklera.


R E K L A M A

Komentarze (16)

19-04-2018 11:20:24
paramido
Ale jaja!!! Spacer kontrolowany... Jeszcze powinien pierścień pionierów w czerwonych chustach ich otaczać...
01-10-2017 22:35:35
Pieszy Miejski
@Agnieszka Michalak-Pietkiewicz To dziwne że projekt został sklasyfikowany jako niezgodny z programami i strategiami miasta Program dla Śródmieścia "Opis celu operacyjnego: Celem jest polepszenie warunków do wygodnego przemieszczania się w Śródmieściu. W ramach tego celu planowane są działania inwestycyjne z zakresu infrastruktury technicznej poprawiającej funkcjonalność Śródmieścia. Realizacja polegać będzie przede wszystkim na wprowadzeniu udogodnień dla pieszych i rowerzystów, także w postaci preferencji w poruszaniu się po Śródmieściu, oraz na poprawie funkcjonalności komunikacji publicznej" Jestem ciekaw jak do zdania projektanta ma się szerokość (wedle moich pomiarów niecertyfikowaną miarą 108cm) azylu przy przystanku Rynek Łazarski (od strony Niegolewskich) i co RO stwierdziła podczas spaceru w tym temacie.
23-09-2017 16:55:13
paramido
Jak za starych czasów- ustawka pod media, spacer kontrolny jakby radni odkrywali tybetańskie bezdroża...
23-09-2017 13:59:23
Czy
W takim razie przejścia bez wysepek będą zlikwidowane?
23-09-2017 08:29:58
czik
Błagam, usuńcie w takim razie przejście na przystanek tramwajowy przy Krauthofera. Nie jest on na tyle "oblegany", aby były potrzebne 2 przejścia!
22-09-2017 01:55:08
Agnieszka Michalak-Pietkiewicz
na ulicy Głogowskiej jestem codziennie, i to co widzę jest niedopuszczalne, niestety wszelkie kompleksowe ulepszenia wiążą się ze zwężeniem ulicy, co wymaga gruntownej przebudowy. Takie działania są konieczne jednak to perspektywa kilku lat. Przy ustaleniu przez Miasto odpowiednich priorytetów jest to jednak możliwe, zwłaszcza że Poznań skutecznie wykorzystuje finansowanie ze środków Unii Europejskiej. Chcąc choć trochę poprawić obecną sytuację zgłosiłam do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2018 projekt "Pieszo przez Głogowską", który mimo złożonego odwołania nie został zakwalifikowany do dalszego etapu. Jest jednak szansa na realizację kilku wniosków z projektu: 1. ZDM skoryguje ustawienie świateł na odcinku Dworzec Zachodni - Rynek Łazarski - przejście przez ul. Głogowską powinno stać się bardziej płynne, zmiany maja być odczuwalne jeszcze w tym roku (za ok. 2 m-ce). 2. ZDM zobowiązał się poprawić, ponownie wykonać oznaczenia dla osób niewidomych i niedowidzących, które uległy zniszczeniu. 3. ZDM wystosuje zapytanie do ZTM w sprawie zabezpieczenia przystanku Rynek Łazarski przez odporne na uderzenie pojazdów bariery, zabezpieczające przystanek przed uderzeniem pojazdu.
20-09-2017 22:17:30
Anna
Codziennie chodzę Głogowska. Uwazam ze odc. Sniadeckich-Magnolia jest skrajnie niebezpieczny, chodnik jest tam waski w dodatku jezdza na nim rowerzysci i parkuja samochody.Kto chce może dostać lusterkiem autobusu w głowę, gdyz w tym miejscu przejeżdża bardzo blisko chodnika. W czasie deszczu można zafundować sobie prysznic z wielu kałuży a przeciez jest to droga dzieci do przedszkola i szkoly i wielu ludzi przechodzi tędy by dotrzec na przystanek tramwajowy.Dodam , że po dawnym remoncie chodnika rog Głogowska/Śniadeckich ostal się jeden słupek..ochraniajacy przechodniów reszta zostala przeniesiona....
20-09-2017 19:14:03
zniesmaczony
Apel do całej władzy dzielnicy oraz miasta. Przestańcie gadać i robić ciągle jakieś analizy tylko weźcie się wreszcie do roboty i zróbcie to przejście na które my mieszkańcy osiedla Hetmańskiego czekamy wiele lat !!!!
20-09-2017 17:00:35
Pieszy Miejski
właśnie dostałem takie pismo, od ZDM, do PINB "przystanki administrowane są przez ZTM w Poznaniu. Wobec powyższego w sprawie DOPROWADZENIA przedmiotowego przystanku do STANU ZGODNEGO z przepisami technicznymi winien wypowiedzieć się ZTM" to chyba dość jednoznaczne.
20-09-2017 15:11:58
as
Straszne. Na odcinku od Gąsiorowskich do Dworca Zachodniego tez nie ma przejscia, proponuje strzelic jedno przejscie pomiedzy tymi przejsciami. A co tam, robmy przejscia drogowe, a Kolejowa i Rynek Łazarski niech nadal sie sypia...
20-09-2017 14:46:12
mieszkaniec
Bardzo ciekawy komentarz projektanta, który powinien rozstrzygnąć o wielu rzeczach jak: szerokość przystanku przy łazarskim, azylu oraz dlaczego np. przy Rosmanie nie ma wysepki, a jest przejście (przy Niegolewskich). Jak to wszystko na tej Głogowskiej działa?
20-09-2017 13:25:31
Łazarz
Kawałek dalej to jest przejście do wysepki tramwajowej bez przejścia przez całą ulicę..Przejścia przez Głogowską dla pieszych nie ma od skrzyżowania Głogowska - Hetmańska na wprost Lewiatana aż do Palacza.O wykonanie tego przejścia mieszkańcy proszą od wielu lat.Rada Osiedla zleciła i opłaciła przygotowanie projektu ZDM i od 2 lat taki projekt jest wykonany.Od tego czasu czynimy starania o realizację tego zadania przez ZDM.
20-09-2017 11:27:33
@tommy
Ciekawe dla kogo. Skoro kawałek w prawo jest kolejne?? Chyba jedynie komus kto chce kapital polityczny na tym
20-09-2017 07:38:57
krscp
@as: Czytaj ze ze zrozumieniem - żeby dostać się z os. Hetmańskiego do szkoły na Winklera trzeba pokonać ponad 100 m w jedną lub drugą stronę, co daje ponad 200 m nadrabiana drogi. Do tego na skrzyżowaniu z Hetmańską trzeba przejść przez 9 sygnalizacji. Rozumiem, że skoro jeździsz samochodem, to w ogóle Ci to nie przeszkadza, ale są ludzie, którzy chodzą pieszo. Dam sobie rękę uciąć, że gdybyś mieszkał na Hetmańskim i chciał wyskoczyć do Żabki po piwo, szedłbyś na szagę przez Głogowską, a nie obchodził całe skrzyżowanie.
20-09-2017 05:49:09
tonny
A kto mowi o przyspieszeniu tramwajów? Wystarczy dobrze wuregulowana sygnalizacja. A to przejście przy Winklera akurat jest potrzebne
20-09-2017 01:25:22
as
Rece opadają. Tu chcą niby przyspieszyć ruch tramwajowy, a tu przejscie obok przejscia. Proponuje jeszcze dac jedno przejscie przy ul.Załęże drugie za skrzyzowaniem z Hetmanską a i nie zapomnijcie okrasic tego wszystkiego sciezkami rowerowymi i znakami "sierzantami rowerowymi". To jedna sprawa, a druga sprawa to gdzie ci radni mieszkają, że muszą specjalnie sie zbierać na spacerki po dzielnicy. Ja nie jestem radnym i widze co mi przeszkadza na rejonie. A teraz juz widze, ze aby zwezic ul.Glogowska i puscic tam rowerzystow starają sie wykorzystac rozbudowe przystankow MPK.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: