Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Trudne parkowanie na Kasprzaka - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Trudne parkowanie na Kasprzaka
17-09-2017 20:08   redakcja, Lilia Łada
Ta sprawa od kilkunastu miesięcy budzi ogromne emocje wśród mieszkańców Łazarza: z powodu reaktywacji zieleni, między innymi wzdłuż ulicy Kasprzaka, zlikwidowano wiele dzikich miejsc parkingowych. - Gdzie mamy teraz zostawiać swoje samochody? - pytają rozżaleni mieszkańcy. Na Kasprzaka mieści się też przychodnia, do której przychodzą osoby starsze i chore. One też nie mają gdzie zaparkować. Tylko czy na pewno? No właśnie... – pisze w swoim felietonie redaktor Lilia Łada.

Wystarczy uważnie rozejrzeć się w okolicy przychodni, by zauważyć kilka interesujących rzeczy. Przy ulicy znikły placki wydeptanej ziemi z dziurami stającymi się zdradliwymi kałużami po każdym deszczu. Teraz są tam ładne, zadbane trawniki, gdzieniegdzie cieszą oko obficie kwitnące krzewy róż. Zamiana dzikich miejsc parkingowych w trawniki stała się faktem i wizualnie jest to zmiana na lepsze. Ta część Łazarza wyładniała.

Jednak nie zmienia to faktu, że miejsc parkingowych ubyło. Zwłaszcza że w okolicy wybudowano jeden duży sklep i kilka kompleksów nowych bloków, co jeszcze pogorszyło sytuację. No i jest też przychodnia, która szczególnie potrzebuje miejsc parkingowych dla starszych i niesprawnych pacjentów. Ten argument był podnoszony bardzo często podczas wszystkich kłótni na ten temat i nic dziwnego, bo takie granie na emocjach jest zgodnie z zasadami socjotechniki wyjątkowo skuteczne. Bo jakim bezdusznym potworem trzeba być, panie prezydencie, żeby zabierać miejsca do parkowania starym, chorym, niesprawnym i bezbronnym...!

Ale wystarczy wybrać się w pobliże przychodni, by zacząć mieć poważne wątpliwości co do zasadności tego argumentu. Placówka bowiem jest otoczona dużym, choć zaniedbanym terenem zielonym. Tak dużym, że bez szkody dla rosnących tam drzew można wygospodarować kilkadziesiąt miejsc postojowych. Ale, co ciekawe, w żadnej z burzliwych dyskusji temat tej przestrzeni nie został poruszony. Dlaczego? Czemu nie zainteresowały się tym gruntem panie radne Lidia Dudziak i Katarzyna Kretkowska, które tak walczyły przeciwko likwidacji dzikich miejsc parkingowych? Dlaczego na teren nie zwrócili uwagi osiedlowi radni?

Być może problemem jest własność terenu. Zapewne jednak nie jest to teren miejski – gdyby tak było, natychmiast przeciwnicy likwidacji dzikich miejsc zażądaliby od miasta utworzenia tam parkingu dla mieszkańców okolicy. Może należy do przychodni? Ale jeśli tak, to teraz należałoby zadać pytanie, dlaczego placówka sama nie zbuduje parkingu na swoich własnym terenie, skoro to jej podobno jest najbardziej potrzebny? Ale może teren nie należy do przychodni. Czyj więc jest i czy ktokolwiek to sprawdził?

Sprawa staje się więc cokolwiek kuriozalna: po obu stronach barykady kruszą kopie przeciwnicy i zwolennicy likwidacji dzikich miejsc parkingowych przy ulicy Kasprzaka, przy czym i jedni, i drudzy podkreślają swoją znajomość tematu. Jakim więc cudem osobom, które problemy parkowania na Łazarzu mają w małym palcu, umknęło kilkaset metrów kwadratowych, które być może mogłoby rozwiązać problem? Oto pytanie, na które odpowiedź byłaby, jak sądzę, niezmiernie ciekawa.

Lilia Łada – absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i dziennikarka lokalnych mediów informacyjnych. Pracowała między innymi w Radiu Obywatelskim i Radiu Merkury, poznańskim oddziale Telewizji Polskiej, „Dzienniku Poznańskim” i tygodniku „Poznaniak”, gdzie była szefem działu kultury. Jej ogromną pasją są media internetowe – była szefem działu kobiecego portalu Tutej.pl, pracowała w Nasze Miasto Poznań, przez trzy lata była także redaktor naczelną portalu CodziennyPoznan.pl.
Ostatnie dwa lata poświęciła mediom z innego punktu widzenia, pracując w biurze prasowym prezydenta Jacka Jaśkowiaka. To znacznie poszerzyło i wzbogaciło jej wiedzę na temat zasad PR oraz funkcjonowania urzędów.
Miłośniczka muzyki operowej, Polskiego Teatru Tańca, dobrych win, bałkańskiej kuchni i rewitalizacji Warty, którą wspiera od lat ze wszystkich.


R E K L A M A

Komentarze (7)

23-09-2017 21:23:46
Beata
No to co za problem to sprawdzić i wybudować taki parking, na jaki pozwala prawo? Ale rozumiem, że przychodnia woli, żeby to miasto za swoje pieniądze zapewniło jej miejsca parkingowe dla jej pacjentów - kosztem okolicznych mieszkańców.
23-09-2017 15:28:19
M.
To nie jest wyłącznie kwestia własności gruntu (dzierżawa wieczysta wraz z budynkiem przychodni), ale także przepisów prawa. To nie jest tak, że jeżeli znajdzie się wolny placyk, to można tam zrobić parking. Prawo wyraźnie stanowi ile metrów od budynku może powstać parking dla 10 samochodów, a ile dla 20.
19-09-2017 10:50:08
Emma
To w końcu czyj jest ten grunt przy przychodni? I dlaczego nikt z radnych tego nie sprawdził?
18-09-2017 18:35:10
Ella
Widzę, że co u niektórych czytanie ze zrozumieniem szwankuje. To nie autorka powinna sprawdzać, czyj jest ten grunt tylko ci, którzy płaczą, że nie ma gdzie auta zaparkować pod przychodnią. Ale przestał mnie dziwić brak rozumienia czytanego tekstu, gdy przeczytałam kawałek dalej, że to jedyny kawałek zieleni w okolicy! No litości! 50 metrów dalej mamy park Kasprowicza! Naprawdę tak trudno go zauważyć? No ale to pewnie właściciele gruntu przychodni komentują, dlatego teza im się nie podoba. Pewnie, co będą za darmo oddawać swój teren pod samochody pacjentów, kiedy można argumentami staruszek i dzieci wymusić, żeby zrobiło to miasto nie tylko na swoim terenie, ale jeszcze za swoje pieniądze. Bo jak nie wiadomo, o co chodzi...
18-09-2017 17:54:01
swojak
A ja widzę rozwiązanie problemu parkowania w sposób kompleksowy. należy stworzyć parkingi podziemne w kluczowych miejscach typu: na Arenie od strony Jarochowskiego. Tu prace mogą być prowadzone metodą odkrywkową co obniża koszty takiej inwestycji. Drugie miejsce to parking pod placem Wyspiańskiego. Dolny łazarz powinien obsłużyć parking podziemny pod płytą rynku lub/oraz parking wielopoziomowy na terenach kolei /parcele wzdłuż ulicy Kolejowej/. Pytanie do Szanownej Redakcji dlaczego miasto - właściciel MTP, nie zbuduje obiecanego parkingu wielopoziomowego przy ul. Głogowskiej/w miejsce dawnego McDonaldsa/?
18-09-2017 14:50:52
Gusia
Popieram paramido. A swoją drogą to nie wiem, gdzie na "terenie przychodni" można zorganizować aż kilkadziesiąt miejsc postojowych...chyba dla rowerów a nie samochodów.
18-09-2017 08:32:25
paramido
1.zamiast pisać długi tekst z wątpliwą tezą, wystarczyło sprawdzic czyj to jest grunt. Szczególnie, kiedy autorka podpisuje się jako absolwentka wyższej uczelni i dziennikarka(!) Aktualnie to tylko artykuł mówiący "gupki, weźcie się i zróbcie" 2.teoretyczne betonowanie jedynego kawałka terenu zielonego w okolicy, to absurd. Tym bardziej pod samą przychodnią dziecięcą. Zapraszam do poczekalni na szczepienie, kiedy na tym wyimaginowanym parkingu ktoś będzie odpalał i rozgrzewał swojego starego diesela. No naprawdę ludzie mają fantazję...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
06

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Lato z zumbą W Ogrodzie Łazarz"- bezpłatne zajęcia fitnessowe dla każdego komu w duszy gra, a zdrowie pozwala! Zajęcia poprowadzi Klaudia Nierychlewska. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy mailowe: zap

08

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu
Zapisy mailowo: zapisy.klubkrag@gmail.com Uczestnicy zajęć są zobowi

09

lip

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek w Ogrodzie Łazarz"-impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem. Impreza realizowana przez Klub Krąg we współpracy z Poznańskim Stowarzyszeniem Animatorów Kultury w ramach pro

10

lip

18:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
„Śpiewamy przy ognisku”- Koncert z cyklu "Śpiewamy Polskie Piosenki".

11

lip

do 12-07-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Letni Targ Rodzinny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: