Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Czytając "Księcia Szaranka" upamiętnili Stanisława Strugarka - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Czytając "Księcia Szaranka" upamiętnili Stanisława Strugarka
10-09-2017 01:21   Janusz Ludwiczak
Muzyczny przejazd rowerowy śladami Stanisława Strugarka, warsztaty z gwary poznańskiej i konkurs z nagrodami, podchody na fyrtlu, prelekcje o gwarze poznańskiej i czytanie przez aktorów Teatru Nowego "Księcia Szaranka", czyli "Małego Księcia" w gwarze poznańskiej – to wszystko odbyło się w ramach projektu "Łażyce".

W czerwcu w ramach akcji "Łażyce" upamiętniono Kazimierza Nowaka. Z okazji przypadającej w tym roku 120. rocznicy urodzin i 80. rocznicy śmierci wielkiego podróżnika, który samotnie przemierzył Afrykę zorganizowano przejazd rowerowy z bębniarzami z "Lejka" Łazarskiego do Parku Kasprowicza, prelekcje, teatr ilustracji, koncert afrykańskich bębnów i uroczystość nadania nowego patrona Szczepowi "Łazarz". Teraz organizatorzy postanowili upamiętnić Stanisława Strugarka, słynnego popularyzatora i znawcy gwary poznańskiej, a także redaktora, działacza kulturalno-oświatowego i pedagoga, który mieszkał w kamienicy przy ul. Lodowej 3.

Piękne poniemieckie kamienice, zielone skwery i parki, chodniki bardziej lub mniej wydeptane przez codzienne kroki przechodniów. Miejsca odwiedzane często i te, których czas świetności już przeminął. Przestrzeń tworząca historię, ale też ludzie, którzy spędzają tu codzienność lub są tu tylko chwilę. Chcemy zaprosić mieszkańców i przechodniów do zatrzymania się w miejscach, które być może znają na co dzień i do odkrycia ich na nowo. Prelekcje, warsztaty i koncerty tworzące Łażyce to przestrzeń zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Cykl spotkań edukacyjno - artystycznych w ciekawych dla dzielnic Jeżyce i Św. Łazarz miejscach to pretekst do zwrócenia uwagi na to, jaką zmianę przeszły na przestrzeni lat oraz przypomną związane z nimi ważne postaci – wyjaśnia Urszula Kisiel-Grzanka z Fundacji "Nieściszalni".

Trzeci dzień jeżycko-łazarskich spotkań kulturalnych poświęcony jest osobie Stanisława Strugarka. Pedagog, redaktor, działacz kulturalno-oświatowy pochodził z Łazarza i mieszkał w kamienicy przy ul. Lodowej 3. Jako "Wuja Ceśku" był miłośnikiem i propagatorem gwary poznańskiej, nagrywał muzykę ludową, prowadził audycje o różnorodnym charakterze. Napisał kilka powieści młodzieżowych, sztuki przeznaczone dla teatrów lalkowych, opracowania o tematyce historycznej, słuchowiska i felietony. Chcąc uczcić pamięć tego wybitnego Łazarzanina zapraszamy na spotkanie z gwarą poznańską – objaśnia Urszula Kisiel-Grzanka, współorganizatorka wydarzenia.

W sobotę organizatorzy przygotowali muzyczny przejazd rowerowy śladami Stanisława Strugarka, warsztaty z gwary poznańskiej wraz konkursem z nagrodami w Parku Wilsona, podchody na fyrtlu "po naszemu", a także prelekcje o Stanisławie Stugarku i gwarze poznańskiej, która odbyły na podwórku przy ul. Lodowej 3, gdzie mieszkał słynny popularyzator poznańskiej gwary.

Na zakończenie w Ogrodzie Łazarz aktorzy Teatru Nowego czytali "Księcia Szaranka", czyli "Małego Księcia" przetłumaczonego przez Juliusza Kubla, mistrza mowy poznańskiej, pisarza i publicysty na gwarę poznańską.

Stanisława Strugarek zmarł 25 listopada 1965 r. 1 czerwca 2003 r. na kamienicy przy ul. Lodowej 3, w której mieszkał odsłonięto tablicę pamiątkową. Od tego czasu Komitet Organizacyjny Dni Łazarza przyznaje doroczną nagrodę im. Stanisława Strugarka za popularyzację gwary poznańskiej. Nagrodę tą otrzymali między innymi: Juliusz Kubel (w 2003 r.), Jacek Hałasik (2004), Lech Konopiński (2006), Kapela Zza Winkla (2013), Kapela Junki z Buku (2016). W tym roku miano to otrzymał Klub Osiedlowy "Krąg".


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

lut

do 28-02-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli
"Home Decor" - Targi Wnętrz
"Specjal Days" - Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych
"Arena Design"

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Wernisaż wystawy "Fotografie i nie tylko..."

26

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury - Armenia". Spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

06

mar

do 08-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi edukacyjne
Poznańskie targi książki
"Rybomania" - targi wędkarskie

14

mar

do 15-03-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: