Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kobiety opanowały Wolne Miasto Poznań - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kobiety opanowały Wolne Miasto Poznań
10-09-2017 01:03   Lilia Łada
Dwa dni obrad plenarnych, warsztaty, dyskusje, koncerty i ponad tysiąc uczestniczek z całego kraju – w Poznaniu na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich trwa IX Ogólnopolski Kongres Kobiet. W tym roku odbywa się on pod hasłem „Alert dla praw kobiet”.

Kongres otworzył prezydent Jacek Jaśkowiak witając przybyłe panie i panów w Wolnym Mieście Poznaniu. Uczestnicy kongresu podziękowali mu owacjami na stojąco.

Serdecznie dziękuję za decyzję o organizacji kongresu w Poznaniu. Cieszę się, że dostrzegają panie aktywność obywatelską poznanianek. Nie zgadzamy się na jakiekolwiek przejawy dyskryminacji w Poznaniu i mam nadzieję, że kongres będzie miał pozytywny wpływ na procesy zmian w Polsce – powiedział prezydent, nazywając kongres najważniejszym wydarzeniem w tym roku w stolicy Wielkopolski.

Gości przybyłych na otwarcie powitały też Magdalena Środa i Henryka Bochniarz, inicjatorki imprezy, a później zgodnie z tradycją rozpoczęła się debata „gabinetu cieni”, w której wzięły udział Danuta Hubner, Małgorzata Fuszara i Henryka Bochniarz, która – jako wicepremierka i ministra rozwoju – ją prowadziła.

Uczestniczki kongresu mają do wyboru także szereg różnorodnych warsztatów i dyskusji panelowych na różne tematy – od sytuacji kobiet w polityce, ich znaczeniu dla gospodarki po... seks. Mogły też podziwiać też Historyczny Pochód Kobiet, którego uczestniczki, ubrane w stroje z czasów sufrażystek przypominały o walce tamtych kobiet i ich poświęceniu. Dziennikarka Dorota Warakomska prowadziła panel poświęcony kobiecej przedsiębiorczości i obecności kobiet w polskim biznesie – jedną z uczestniczek dyskusji była Joanna Jaśkowiak, żona prezydenta Poznania.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się też warsztaty „Kobieca Komisja Seksualna” o kobiecej seksualności oraz wychodzeniu z rządzących nią szkodliwych uprzedzeń i stereotypów. Prowadziła je Joanna Keszka, redaktor naczelna portalu barbarella.pl i autorka książki „Grzeczna to już byłam, czyli kobiecy przewodnik o seksie”. Nie zabrakło też dyskusji o kulturze, którą prowadziła Anna Hryniewiecka, dyrektor CK Zamek, dyskusji o seksie z udziałem Zbigniewa Izdebskiego i Andrzeja Saramonowicza oraz prezentacji filmów, między innymi „Sztuki kochania”. Wieczorem organizatorzy zaprosili uczestniczki na koncert „Młynarski plays Młynarski i Gaba Kulka”.

Niedziela zapowiada się co najmniej równie interesująco. O rywalizacji i współpracy będą podczas specjalnego panelu mówić między innymi Krystyna Łybacka i Barbara Nowacka, a o godz. 11:15 rozpoczną się specjalne warsztaty taneczne dla kobiet 65+, które poprowadzi profesor Ewa Wycichowska. Zajęcia są zatytułowane „Siała baba mak – i wiedziała, jak”.

To kontynuacja zajęć prowadzonych podczas tegorocznej edycji Dancing Fair Play, dla których inspiracją była książka Krystyny Miłobędzkiej – wyjaśniła Ewa Wycichowska..
I jak dodaje: – O przełamywaniu siebie, o tym, że kobiety w tym wieku wiedzą to, czego nie wiedzą, gdy są młodsze. I oczywiście o tym, kim jest ten dziad, co wiedział i dlaczego nie powiedział...

O godz. 13:00 specjalnie dla uczestniczek kongresu zaśpiewa Chór Czarownic. Z pewnością warto też będzie posłuchać, co mają do powiedzenia polskie pierwsze damy – w tym panelu swój udział zapowiedziały Danuta Wałęsa, Jolanta Kwaśniewska i Anna Komorowska. Wręczone zostaną także nagrody: Diversity oraz nagroda Kongresu Kobiet, a na zakończenie zostanie wygłoszona Deklaracja IX Kongresu Kobiet.

Dokładny program kongresu znajduje się na stronie www.kongreskobiet.pl.


Komentarze (3)

12-09-2017 13:04:29
Amicus
@Negatyw: no to teraz wiem skąd to hasło. Idealnie pasuje do Poznania... :)
12-09-2017 08:59:37
tonny
@Negatyw: Jak Ci się nie podoba, to jedź se do Wrocka, tam będziesz wśród swoich narodowców.
12-09-2017 07:34:40
Negatyw
"Wolne miasto Poznań". I faktycznie (w porównaniu choćby z Wrockiem) rozwija się BARDZO WOLNO... (!!!!!!).
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

lip

10:00
Palmiarnia Park Wilsona
Pokazy filmu "Był sobie las"

21:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Birdman" - plenerowe kino letnie
wstęp wolny

25

lip

21:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Kształt wody" - plenerowe kino letnie
wstęp wolny

26

lip

18:00
Kościół Św. Anny ul. Matejki/Limanowskiego 13
Odpust parafialny

27

lip

10:00
Łazarz
"Szlakiem ornamentów Poznania" - wycieczka po Łazarzu
zbiórka pod kamienicą przy ul. Matejki 2 (przy dawnym kinie Olimpia)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: