Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Jarochowskiego będzie jednokierunkowa? – wypowiedz się - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Jarochowskiego będzie jednokierunkowa? – wypowiedz się
04-09-2017 21:25   Janusz Ludwiczak
Jeszcze do wtorku włącznie można nadsyłać uwagi, opinie i sugestie dotyczące przebudowy ulicy Jarochowskiego, która ma stać się jednokierunkowa. Plany zakładają również wyniesienie dwóch skrzyżowań, wprowadzenie ograniczenia prędkości do 30 km/h i zakazu skrętu w lewo w ulicę Chociszewskiego.

Przypomnijmy. Rada Miasta Poznania przeznaczyła 3 miliony złotych (1 100 000 zł na ten rok, kolejne 1,9 mln zł na rok 2018) na przebudowę ulicy Jarochowskiego. Plany zakładają remont nawierzchni jezdni, wymianę chodników i nasadzenie nowej zieleni.

W ramach inwestycji miałaby zmienić się również organizacja ruchu - ulica Jarochowskiego byłaby jednokierunkowa.

Jednokierunkowa Jarochowskiego to pomysł nie nowy. Do ubiegłorocznej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego (2017) został zgłoszony projekt "Rowerowy Łazarz i Jeżyce: Obwodnica Rowerowa – zielona Jarochowskiego i Samoobsługowe Stacje Naprawcze - Jeżyce", który przewiduje wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ulicy Jarochowskiego (na odcinkach od Chociszewskiego do Hetmańskiej oraz od Wyspiańskiego do Sczanieckiej). Projekt zakłada również wprowadzenie ograniczenia prędkości do 30 km/h lub nawet do 20 km/h. Oprócz tego przez ul. Hetmańską ma powstać przejazd rowerowy.

W połowie sierpnia odbyło się spotkanie zorganizowane przez Radę Osiedla Św. Łazarz, podczas którego Zarząd Dróg Miejskich przedstawił koncepcję przebudowy ulicy Jarochowskiego.

Zmiany zakładają remonty chodników, uspokojenie ruchu, uporządkowanie sposobu parkowania, a także przywrócenie i nasadzenie nowej zieleni. Kiedyś ulica ta była aleją drzew, chcemy przywrócić stan pierwotny – powiedział portalowi lazarz.pl Ireneusz Woźny, zastępca dyrektora ZDM ds. Technicznych.

Obydwa warianty przewidują wprowadzenie jednego kierunku ruchu, jednak jeden z nich zakłada wprowadzenie ruchu dwukierunkowego na wysokości szpitala Św. Rodziny – dodaje Ireneusz Woźny, wicedyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Ruch dwukierunkowy w jednym z wariantów miałby być tylko na odcinku pomiędzy ulicami Sczanieckiej i Niegolewskich oraz od Limanowskiego do Wyspiańskiego. Z kolei drugi wariant zakłada wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na całym odcinku, od Chociszewskiego do Wyspiańskiego.

I to mieszkańcy mają się wypowiedzieć, czy będą chcieli się poruszać w kierunku południowym, czyli w stronę Chociszewskiego czy w kierunku północnym, w stronę ulicy Wyspiańskiego. Opinie będzie można przesyłać do Rady Osiedla Św. Łazarz – wyjaśnia Ireneusz Woźny z ZDM.

Zmiany zakładają również wprowadzenie wyniesionych skrzyżowań na skrzyżowaniu ulic Jarochowskiego i Sczanieckiej oraz Jarochowskiego z Limanowskiego, a także wprowadzenie ograniczenia prędkości do 30 km/h. Jak wyjaśnia ZDM realizacja projektu może nastąpić najwcześniej w drugiej połowie 2018 roku.

Poniżej przedstawiamy dwa warianty koncepcji przebudowy wraz z wprowadzeniem nowej organizacji ruchu na ul. Jarochowskiego, na odcinku od Chociszewskiego do Wyspiańskiego. Uwagi, opinie i sugestie do projektów można przesyłać do 5 września (wtorek) włącznie na adres e-mail Rady Osiedla Św. Łazarz: Osiedle_Lazarz@um.poznan.pl.

Koncepcja przebudowy ul. Jarochowskiego (wariant 1) - POBIERZ {PDF}

Koncepcja przebudowy ul. Jarochowskiego (wariant 2) - POBIERZ {PDF}

Koncepcja przebudowy ul. Jarochowskiego (przekroje) - POBIERZ {PDF}

Opis inwestycji (źródło ZDM):
Projekt koncepcyjny przebudowy ul. Jarochowskiego wykonano w dwóch wariantach. Oba warianty zakładają wykorzystanie istniejącego pasa drogowego ulicy wraz z wykorzystaniem istniejących przebiegów krawędzi jezdni i zachowaniem geometrii skrzyżowań.
Koncepcja zakłada:
• wykonanie remontu nawierzchni wraz z wymianą nowych krawężników,
• wykonanie zatok parkingowych oraz nowych chodników,
• uporządkowanie miejsc parkingowych,
• zaprojektowanie strefy tempo 30,
• zaprojektowanie elementów spowalniających ruch w postaci dwóch wyniesionych skrzyżowań (z ul. Limanowskiego i Sczanieckiej),
• wyeliminowanie ruchu tranzytowego poprzez zmiany w organizacji ruchu, na przykład wprowadzenie ruchu jednokierunkowego,
• likwidację sygnalizacji świetlnej w rejonie ul. Limanowskiego,
• pozostawienie stacji rowerów miejskich,
• zaprojektowanie nowych nasadzeń zieleni przyulicznej,
• wprowadzenie dwukierunkowego ruchu rowerowego na zasadzie kontraruchu.

Wariant nr 1:
W celu uspokojenia ruchu i wyeliminowania ruchu tranzytowego na ulicy Jarochowskiego wariant zakłada wprowadzenie jednego kierunku ruchu na odcinku od ulicy Chociszewskiego do ulicy Sczanieckiej. Na odcinku od ulicy Sczanieckiej do ulicy Niegolewskiech samochody będą poruszać się w dwóch kierunkach, podobnie jak na odcinku pomiędzy ulicami Limanowskiego i Wyspiańskiego. Jeden kierunek obowiązywać będzie na odcinku od ulicy Niegolewskich do Limanowskiego.
Wybór wariantu oznacza dojazd do Szpitala Św. Rodziny zarówno od strony ulicy Chociszewskiego jak i Wyspiańskiego.
W wariancie nr 1 zaprojektowano 181 legalnych miejsc parkingowych (w zatokach postojowych oraz przy parkowaniu równoległym na ulicy).
Obecnie znajduje się tu 176 legalnych miejsc parkingowych.

Wariant nr 2:
Wariant nr 2 zakłada wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ulicy Jarochowskiego od ulicy Limanowskiego do Chociszewskiego z nakazem skrętu w prawo w ul. Chociszewskiego. Podobnie jak w wariancie 1 pomiędzy ulicami Wyspiańskiego i Limanowskiego pozostanie ruch dwukierunkowy. Dzięki wprowadzeniu ruchu w jednym kierunku można zaprojektować więcej miejsc postojowych. Zaprojektowano dodatkowe miejsca do parkowania równoległego na wysokości Szpitala Św. Rodziny. Zaplanowano wyznaczenie 199 legalnych miejsc parkingowych w stosunku do obecnych 176 legalnych miejsc parkingowych.
Wariant 2 zakłada dojazd do szpitala tylko od strony ulicy Wyspiańskiego.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
09

sie

16:30
Park Wilsona
XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE - Warsztaty haftu koralikowego

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert inauguracyjny "Biesiada Ludowa" - XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE 2024

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: